VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předjel hasičskou cisternu spěchající k požáru

Benešov – Víte, co máte na silnici jako motoristé dělat, když uslyšíte jekot sirény a vidíte modrý majáček? Každý člověk, který získá řidičský průkaz, přece zná pravidlo tom, jaká je povinnost řidičů, když se v jejich blízkosti objeví vozidla vybavená „zvláštním výstražným světlem modré barvy, případně doplněným zvukovým výstražným znamením s právem přednostní jízdy."

23.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Josef Hlaváček

Jenže znát zásady a dodržovat je, nemusí být totéž, i když o absolutní přednosti v jízdě zákon nehovoří. A právě to se nejspíš ukázalo jako rozhodující v případě, který zažili hasiči z HZS Benešov. „Jeli jsme s cisternou k požáru nákladního auta na dálnici D1,“ začal své vyprávění velitel zásahu.

Na 31 kilometr dálnice spěchala z Benešova tři hasičská auta. Ostatní řidiči minikoloně zakončené těžkou cisternou plnou vody uhýbala a udělal to i řidič v bílém Citroënu Berlingo. „To auto jsme předjížděli už v Benešově u čistírny odpadních vod. Pak jsem ho sledoval ve zpětném zrcátku. V zatáčkách od Bedrče nahoru k Soběhrdům, se na nás pořád lepil, a když jsme dojeli na rovinku ke hřbitovu v Soběhrdech, tak nám to tam švihnul a předjel nás,“ potvrdil hasič.

Jenže řidič bílého Citroënu Berlingo na konci Soběhrd nejel vpravo na Kozmice, nýbrž odbočil, tak jako dvě hasičská auta před ním, vlevo na Vranov. „Celé jsem to pozoroval z povzdáli, jel jsem totiž stejným směrem,“ připomněl řidič z Říčan. „Hasiči jeli i s tím velkým autem pěkně rychle, to Berlingo jim nedokázalo ujet,“ uvedl svědek.

Totéž potvrdil i velitel výjezdu. Přiznal také, že si v kabině cisterny společně s kolegy na počínání řidiče v bílém voze, pěkně zanadávali. „Moc jsme nepochopili, proč to udělal,“ řekl záchranář s tím, že vzápětí, když cisterna dorazila na místo zásahu na dálnici, bylo tam i bílé Berlingo. „Ale nedokážu si vysvětlit, proč nejel za námi a musel nás nebezpečně předjíždět,“ dodal hasič, kterého od „vypuštění“ páry směrem k nedisciplinovanému řidiči, odradila jeho profesionální chování. „Abych ho na místě sjel za to, že nás ohrožoval, to by nebylo vůči našim složkám správné,“ přiznal hasič.

Ani to ale nemusí znamenat, že případ skončil. O počínání řidiče Berlinga vědí svědci a jeho jízdu zaznamenala také kamera umístěná na palubě hasičského speciálu. „Ani zapnutý maják neznamená absolutní přednost v jízdě,“ upozornil vedoucí Dopravního inspektorátu PČR Benešov Zdeněk Štěpánek. „Jiná věc ale je, když, předjíždějící řidič nedodrží předepsanou rychlost jízdy,“ vysvětlil policista.

K podobné události došlo před dvěma roky, shodou okolností také u Soběhrd. Tady řidič hasičské cisterny zachránil život muže protijedoucího osobního auta předjíždějícího jiný vůz tím, že strhl řízení vpravo a zabránil čelnímu střetu. Krajnice ale těžkou cisternu spěchající na dálnici k požáru trávy mezi jízdními směry, nevydržela. Škoda? „Půl milionu korun,“ připomněl ředitel HZS Benešov Josef Setnička.  A řidič osobního auta, které z místa kolize ujelo? Nahrála ho kamera cisterny. Jeho přestupek pak projednal správní úřad v Benešově.

Autor: Zdeněk Kellner

23.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výstavu "Starej se" připravila Farní charita ve Vlašimi ke svému 25. výročí.
17

Venkovní výstava ukazuje život seniorů

Ilustrační foto.

K vrcholům turistické sezony bude patřit příjezd harleyářů

Zákaz kouření kontrolují u škol i na nádraží

Benešovsko - Protikuřácký zákon platí více než čtvrt roku a nyní již mohou kuřáci i restaurační provozovny dostat za porušení nařízení pokutu. Doba, kdy mohli kuřáci kouřit alespoň na zahrádkách restaurací a hospod, nenávratně skončila. Blíží se zima. Milovníci cigaret se proto budou muset, chtě nechtě, přesunout před provozovny.

Podzimní svátek hudby navštíví špičkoví umělci

Benešovsko - Tradiční setkání přátel hudby na Benešovsku začíná. Festival Podblanický hudební podzim 2017 bude zahájený 22. září v 19 hodin v Kulturním centru v Benešově.

KRÁTCE: Zadýcháváním se budou zabývat v nemocnici zdarma

Benešovsko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení