VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odešli a nevrátili se. Policie je hledá i celé roky

Benešovsko - Bezesné noci zažívají některé rodiny na Benešovsku. Postrádají totiž svého příbuzného, a to někdy i řadu let. Aktuálně benešovská policie pátrá po devíti lidech. Mezi těmi jsou tací, kteří se ztratili za nevysvětlitelných událostí. Jsou tam ale i ti, kteří prchají před zákonem, nebo utekli z domova.

24.7.2017
SDÍLEJ:

Policie, ilustrační foto.Foto: Deník / Kovandová Diana

Patnáctiletou dívku Veroniku Pavlíkovou nepohřešují rodiče poprvé.

Zcela aktuální je tak případ patnáctileté Veroniky z Vlašimi. Tu kriminalisté hledají již více než dva týdny. A není to poprvé. Již před měsícem dívku pohřešovali, po jednom dni ji ale objevili příbuzní.

V evidenci policie jsou ale i mnohem starší události, kdy se někteří lidé pohřešují i celá léta. Přesto jsou jejich případy stále otevřené. „Oddělení služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Policie ČR Benešov vede v současné době pátrání po dvou dlouhodobě pohřešovaných osobách,” potvrdila tisková mluvčí benešovské státní policie Veronika Čermáková.

To je případ Boženy Kubíkové z Vlašimi, kterou její rodina postrádá již dvanáct let, konkrétně od dubna 2005, kdy byla naposledy viděna ve svém bydlišti a dále v blízkosti vlakové zastávky. V době zmizení byla nemocná. Druhý dlouhodobě pohřešovaný je Jiří Micka. V červenci 2005 odešel z chalupy v Bořeňovicích a od té doby o sobě nepodal žádnou zprávu. „Muž trpěl Parkinsonovou chorobou, špatně chodil. Přestože jej v roce 2009 prohlásil soud za mrtvého, pátrání po něm stále pokračuje,” dodala policejní mluvčí. Aktivně policisté pátrají 20 let. Ale i po uplynutí tohoto období zůstává v systému PATROS.

Seznam devíti osob, které nyní policie na Benešovsku hledá, čítá jak takzvané pohřešované osoby, tak ty hledané. V tom je veliký rozdíl. Pohřešovaná osoba je ta, která není podezřelá ze žádného trestného činu, ani žádný nespáchala. Je to ta, která náhle zmizí, odejde z místa bydliště a nepodá o sobě žádnou zprávu. Naproti tomu hledaní lidé jsou ti, kteří jsou podezřelí z trestného činu a policisté po nich pátrají. Může se jednat i o ty, kteří byli odsouzeni a nenastoupili výkon trestu odnětí svobody, nebo z vězení utekli. Z „benešovské devítky“ jsou pohřešovaní pouze tři. Zbylých šest lidí je v hledáčku policistů kvůli nějakému trestnému činu, dva z nich jsou hledaní od začátku léta.

Do zvláštní skupiny pátrání po osobách pak patří dítě v ohrožení, tedy pátrání po osobě, která je mladší 15 let. Všechny tyto osoby jsou zpravidla neprodleně vyhlášeny v databázi pátrání a zveřejněny na internetových stránkách policie. Nyní po žádném dítěti policisté z Benešovska naštěstí nepátrají. Naposledy se podobný případ ale odehrál na začátku létu. Tehdy v Postupicích postrádali rodiče svého synka. Toho ale ještě ten den našla policie v obci, kde žije.

NEČEKEJTE 24 HODIN

Je to právě rychlé nahlášení policii, které může pomoci k takto rychlému nalezení blízkého člověka. Policisté proto poukazují na fakt, že čekání s ohlášením 24 hodin od zmizení člověka, je obecně rozšířená chyba. Naopak čas podaná zpráva pátračům může značně pomoci. „Po ohlášení je postup při pohřešování konkrétní osoby maximálně individuální. Je třeba zvážit, zda je dotyčný skutečně v ohrožení života nebo zdraví. Dále je potřeba zjistit, zda se s něčím léčí či má sebevražedné sklony,” uvedl jeden z benešovských kriminalistů.

ZAPOJÍ SE I PSI

Na základě získaných informací policisté po ztracené osobě vyhlásí pátrání a podle dané situace se může uskutečnit i pátrací akce. V tom případě policisté prověřují místa, kde by se mohl dotyčný pohybovat, kontaktují osoby, ke kterým by mohl mít pohřešovaný vztah. Do pátrací akce mohou být případně zapojeni i policisté se speciálně vycvičenými psy, dále letecká služba či poříční oddělení, které se zaměřuje na pátrání ve vodě.

HLEDANÍ

  • Michal Mauer hledaný od 3. 7. 2017
  • David Bouček hledaný od 26. 6. 2017
  • Miroslav Nechvátal hledaný od 28. 11. 2016
  • Oldřich Hájek hledaný od 10. 11. 2015
  • Petr Marek hledaný od 30. 4. 2015
  • Ladislav Uhlíř hledaný od 24. 4. 2014

POHŘEŠOVÁNÍ

  • Veronika Pavlíková pohřešovaná od 3. 7. 2017
  • Božena Kubíková pohřešovaná od roku 2005
  • Jiří Micka pohřešovaný od roku 2005

Autor: Lucie Sedláková

24.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

KRÁTCE: Opravují přejezdové zařízení. Řidiči si musí dávat pozor

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Milovníky swingu potěší devítičlenné uskupení Melody Gentlemen

Benešov /FOTOGALERIE/ – Open air festival Benešov City Live pokračuje dnes bezmála dvouhodinovým koncertem souboru Melody Gentlemen z Lednice. Od 20 hodin vystoupí na Masarykově náměstí s pořadem Každý tančí swing!, který mapuje vývoj swingu v Čechách i USA.

Odebrání jankovských koní bylo oprávněné

Votice /FOTOGALERIE/ – Předběžnou náhradní péči u jankovských koní potvrdil nyní Krajský úřad, a to i přesto, že se majitel zvířat několikrát odvolal.

Křivsoudov si zopakuje atentát na Heydricha

Křivsoudov /ROZHOVOR/ - Historická i současná vojenská technika, uniformy vojáků a dobové kostýmy. O více než 75 let zpátky v minulosti se vrátí návštěvníci akce, která se bude konat v sobotu 26. srpna v Křivsoudově.

KRÁTCE: Život arcivévody poznají lépe

Benešovsko - Přinášíme vám přehled zajímavých událostí na Benešovsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení