Obžalovaným z trestného činu nedovolené výroby, držení a distribuce drog, je šestačtyřicetiletý „zahradník“ z Hanoje, o jehož několikaměsíčním pobytu v budově kromě jiných stop při zásahu středočeské zásahové jednotky svědčil i pelech v bývalé sborovně v 1. patře a vietnamská „kuchařka“, návod k intenzivnímu pěstování rostlin s vysokým obsahem THC (přes 11 procent), který je však pro českou justici zatím bezúhonným.

V jiném světle se při procesu ukázal tuzemský devětadvacetiletý komplic z obce na pomezí okresu Tábor a Benešov, jenž funkčně zařízenou slavětínskou pěstírnu podle zjištěných okolností zařizoval v domě v původním majetku načeradské radnice, jenž je nyní oficiálně zapsaný na jeho matku.

O dvou krádežích ze sklonku 90. let, jež táborský a později benešovský soud ocenil tresty odnětí svobody, a dalším trestu od tachovského soudu za organizování a umožňování nedovoleného překračování státních hranic, jsme již na webových stránkách Benešovského deníku informovali

„Já jsem tak tenkrát v tom domě, když tam vpadli policisté, jen náhodou přespával,“ obhajoval svůj tehdejší konflikt se zákonem obžalovaný V. M. Na otázku soudkyně, proč tehdy nereagoval na výzvu a naopak se v domě plném policistů schovával, jen neurčitě zamumlal.

Další delikt v minulosti projednávala Mladovožická přestupková komise. Pod formulací narušování občanského soužití se skrývá fyzická tahanice s kolegou na pracovišti jedné z bezpečnostních agentur a v druhém případě sexuální obtěžování spolupracovnic, jež však slavětínský pěstitel označil za spiknutí.

Nejzávažnějším případem, v němž figuruje obžalovaný bydlící nyní v Načeradci, je krácení daně a jiného poplatku. Ať už dokonaném, nebo ve stádiu přípravy, a padělání cenin i listin.

Muž figuroval ve skupině Vietnamců a jejich českých pohůnků, kterým vrchní státní zastupitelství dává za vinu import potřebných surovin pro českou nelegální cigaretovou manufakturu, z níž napodobeniny kuřiva světoznámých výrobců opatřené falešnými kolky skončily na tržnicích v pohraničí.

Nutné suroviny putovaly v kontejneru z Asie lodí do Hamburku, odkud je dopravovaly české kamiony do nelegální výrobny, a krabice s kartony přepravoval ve své dodávce stánkařům právě souzený V. M. Po zátahu úřady spočítaly, že zadržené komponenty by stačily pro výrobu 169 milionů cigaret a vyčíslily předpokládaný daňový únik na více než 100 milionů korun.

„Já ani nevěděl, co vezu. Ani kam. Vietnamec, kterého jsem jako jediného z celé obviněné skupiny znal, jel vždy přede mnou a ukazoval mi cestu,“ vysvětlil obžalovaný občan z Vlašimska ke své účastí v uvedené kauze, kterou nyní začne projednávat krajský soud.

Na otázku benešovské soudkyně, zda skutečně nezná nikoho z dalších českých obviněných v případě falešných kolků, odvětil, že nikoliv. Když mu předsedkyně senátu připomenula, že s minimálně jedním z kompliců měl společné přechodné bydliště, připustil, že se s ním asi potkal ve vězení. „Ale já byl v jiné cele,“ ohradil se V. M.