VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policii se kriminalitu na Benešovsku daří potlačovat

Benešovsko – Kriminalita v loňském roce o poznání klesla. Statistiky ukazují na 2084 skutků, což představuje více než desetiprocentní snížení oproti roku 2013. Ubylo přitom nejen majetkových a hospodářských trestných činů, ale o celou jednu třetinu klesl i počet případů mravnostního charakteru.

30.1.2015
SDÍLEJ:

Plukovník Pavel Havránek velí všem uniformovaným policistům a kriminalistům na Benešovsku.Foto: Deník/ Ladislav Jerie

Pozitivní skutečností je, že se zvýšila celková objasněnost trestné činnosti, a to o více než pět procent. Policie tak byla úspěšná ve více než jedné třetině případů. Tím se zvýšil počet trestně stíhaných osob a přibylo i osob, které policie řešila ve zkráceném přípravném řízení. To je přitom velmi efektivní, neboť ti, kteří jím projdou, se dostávají k soudu daleko rychleji.

Další viditelný nárůst případů zaznamenala benešovská policie u pachatelů – recidivistů, tedy osob, které se dopouštějí trestné činnosti opakovaně. „Oproti tomu ale vzrostl počet pachatelů z kategorie mládež nad 15 let, což policie hodnotí velmi negativně," konstatoval Pavel Havránek, vedoucí územního odboru Policie ČR Benešov.

K dalšímu poklesu došlo u celkového počtu obětí trestných činů, nejvíce pak v kategorii mládež od 15 do 18 let, dospělých a osob nad 60 let. Nepatrně ubylo také osob v celostátním pátrání.

Charakter trestných činů se oproti roku 2013 zásadně nezměnil. Také v loni policisty zaměstnávaly převážně případy vloupání do vozidel a objektů, zejména těch rekreačních.

Na Týnecku se snížila kriminalita o čtvrtinu

Největší pokles trestné činnosti zaznamenali policisté v rámci obvodního oddělení Týnec nad Sázavou, kde se celkový počet skutků snížil o více než 25 procent. Nejméně trestných činů oproti tomu řešili policisté obvodního oddělení Sázava a Čechtice.

„Na pokles trestné činnosti mají určitě vliv četná bezpečnostní opatření, která probíhají po celý rok, a také úbytek pachatelů – recidivistů, kteří páchají značné množství méně závažné kriminality," objasnil vedoucí územního odboru PČR.

„Snažíme se o maximální nasazení policistů ,na ulici´ a dá se říci, že odeznívají i následky předloňské amnestie prezidenta republiky," vysvětlil benešovský policejní velitel.

„Jsem také rád, že se nám podařilo vhodně doplnit personální stav na oddělení služby kriminální policie a vyšetřování, což se v konečné fázi odrazilo i na zvýšeném množství objasněných případů, zejména v oblasti vloupání do objektů a motorových vozidel. Naším cílem je, pokračovat v tomto pozitivním trendu i nadále," konstatoval plukovník Pavel Havránek.

Dohled nad veřejným pořádkem je jednou z priorit i povinností republikové policie

Jedním z hlavních úkolů policie je ochrana majetku a dohled nad veřejným pořádkem. Také těmto činnostem se policisté na Benešovsku v loňském roce věnovali.

Ve spolupráci s městskými policiemi měst a obcí se podíleli na zajištění celé řady kulturních a sportovních akcí a úspěšně zvládli i ty velkého rozsahu s návštěvností i několika desítek tisíc osob.

„Za všechny lze zmínit například začátek a konec sezóny Vojenského muzea v Lešanech anebo několikadenní, velmi oblíbený hudební festival LET IT ROLL, které se díky jejich přítomnosti obešly bez závažnějších komplikací," připomněla Eva Stulíková, tisková mluvčí benešovské policie.

Zátahy se osvědčily, budou pokračovat i letos

Po celý loňský rok se pořádkoví i dopravní policisté a kriminalisté také preventivně zaměřovali do vytipovaných lokalit s bezpečnostními riziky, kde se snažili předcházet páchání trestné činnosti, ale i přestupkovým deliktům v oblasti veřejného pořádku a dopravy.

„V tomto nastaveném modelu budou pokračovat i v průběhu celého tohoto roku," ujistila policejní mluvčí. Některé z preventivních, dopravních a bezpečnostních akcí, o nichž bude Benešovský deník pravidelně informovat, se uskuteční na evropské, republikové či krajské úrovni, další opatření budou mít regionální charakter.

Autor: Ladislav Jerie

30.1.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Ilustrační foto.

Další nákladní auto s kamením sjelo do Kamenického potoka

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

OBRAZEM: Na kolečkových bruslích budou řádit ve Voticích

Votice - Milovníci in-line bruslí nemají na Benešovsku zatím žádnou vhodnou dráhu ani stezku. To se ale již brzy změní. Na fotbalovém hřišti ve Voticích nyní vzniká nová in-line dráha i běžecký oblouk.

Ztracenou fenku odchytili i s pěti štěňaty

Jankovská Lhota - Fenka se svými pěti štěňaty od soboty 14. října pobývá v maršovickém útulku. Před tím ji spolu se štěňaty dobrovolníci odchytili v Jankovské Lhotě, kde se pohybovala již několik dnů před odchytem.

K jubileu vystavuje malíř ve Vlašimi

Vlašim - Muzeum Podblanicka a Galerie Karlov organizují v prostorách vlašimského zámku výstavu obrazů malíře Jana Dvořáka. K dílu letošního jubilanta promluvil ředitel muzea Radovan Cádler. Hudební doprovod perfektně zvládli Ondřej a Lukáš Vidrnovi a báseň J.Pilaře Blaník procítěně přednesl Pavel Hoza.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení