VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za napadení protivníka nožem dostal osm let

Praha -Odvolací senát Vrchního soudu vPraze zmírnil trest muži, který počátkem března vopilecké hádce vTýnci nad Sázavou pobodal známého. Z původně vyměřeného desetiletého vězení mu dva roky ubral.

17.10.2009
SDÍLEJ:

V mém věku jsem dostal trest na doživití, posteskl si Jan KolárFoto: Milan Holakovský

Tu zásadu si 60letý Jan Kolár bude pamatovat do konce života: je velká chyba snažit se někomu pomoci a zastávat se těch, jimž je ubližováno. On se tím prý neřídil – a vyneslo mu to trest za pokus o vraždu. Při hádce, kdy významnou roli sehrál alkohol, pobodal známého. Ve věznici s ostrahou má za to strávit osm let – a ještě se podrobit protialkoholnímu léčení ústavní formou. „V mém věku je to na doživotí,“ posteskl si. „Kor když trpím strachem z lidí, o čemž jsem si někde přečetl, že jde o sociální fobii. To jsem v kriminále odepsaný…“

Snížení trestu

Odvolací senát Vrchního soudu v Praze mu sice z původního desetiletého trestu dva roky ubral – obžalovaný ale doufal, že zmírnění bude výraznější. Zvlášť když i státní zástupce připouštěl, že by jeho čin mohl soud překvalifikovat na ublížení na zdraví, což je trestný čin posuzovaný mírněji než vražedné jednání. Obhájce Jan Teter dokonce hovořil o jednání v rámci nutné obrany, která není trestná vůbec. Podle soudu se ale Kolár skutečně snažil vraždit. „A musel být srozuměn s tím, že může způsobit smrt,“ zdůraznil předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

„Kdybych se do toho nemontoval, neskončil jsem tu s pouty na rukou,“ ohlíží se Kolár za osudnou nocí, která ho přivedla za mříže. Letos 7. března po půlnoci při náhodném setkání v Týnci nad Sázavou na Benešovsku dvakrát vrazil kudlu do břicha známému z práce. Poranil mu slezinu – a život pobodaného zachránila jen neodkladná operace a následná specializovaná léčba.

Nešlo o obranu

Konflikt, jehož oba účastníci byli pod vlivem alkoholu, rozpoutal Kolár. Měl za to, že napadený muž o pár dní předtím buď sám okradl jeho kamaráda, nebo byl alespoň přítomen, když to udělali jeho známí. Proto se mu snažil domlouvat. A konflikt přerostl až ve fyzickou potyčku. Její objasňování komplikoval fakt, že nejen aktéři, ale i všichni svědci, kteří střet viděli, byli silně opilí. Rozhodující proto bylo slovo jediného střízlivého – taxikáře.

Kolárově obhajobě, že ho k použití nože přiměl strach z o dvacet let mladšího a viditelně silnějšího z protivníka, jenž je prý známým rváčem (a skutečně má v souvislosti s násilnými trestnými činy záznamy v trestních rejstřících na Slovensku i v České republice), ovšem odvolací senát neuvěřil. „Kdyby se opravdu bál, pak by ten spor neprodlužoval – a poškozený by byl býval odjel objednaným taxíkem,“ konstatoval soudce Lněnička. „A pokud nakonec došlo ke strkání, neopravňuje k jednání, jaké obžalovaný užil – ke dvojímu bodnutí značnou silou do břicha.“

Odvolací soud nicméně přihlédl k okolnostem případu i k osobě obžalovaného a uložil trest pod spodní hranicí trestní sazby. Ta v případě vraždy začíná na deseti letech.

Dva pohledy na pobodání
„Zranění, která obžalovaný poškozenému způsobil, by za horšího stavu medicíny byla smrtelná,“ připomněl předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. „Navíc způsobil trvalé následky – napadený přišel o slezinu.“ Podle Jana Kolára ale zranění nebylo zase tak tragické. „Za dvanáct dní byl z nemocnice venku – a za patnáct dní udělal El Paso: přepadl kluka a vzal mu bundu,“ řekl obžalovaný na adresu pobodaného.

17.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Deviant z Kolína se chytil do policejní pasti

K preventivnímu dni v Benešově se přidružilo i nízkoprahové zařízení MeziČas, které při této příležitosti oslavilo páté narozeniny.
48

Benešovské centrum oslavilo páté narozeniny a pokřtilo svůj spot

KRÁTCE: U Divišova zúží silnici, žáci vystoupí v kostele

Benešovsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Tradice kuželek v Benešově je v ohrožení

Benešov /FOTOGALERIE/ – Sedmdesát let dlouhá, nikdy nepřerušená kuželkářská tradice v Benešově, je v ohrožení. Kuželník postavený u sokolovny v Tyršově ulici v polovině šedesátých let minulého století je na pokraji životnosti.

Na konec školního roku se mohou jedničkáři těšit!

Benešovsko /ANKETA/ - Ten dlouho očekávaný okamžik se kvapem blíží. Těší se na něj děti i jejich rodiče, o učitelích nemluvě. V pátek 30. června si školáci dojdou do školy pro vysvědčení, někteří pro své první výroční, někteří pro své poslední „dětské", které je vstupenkou do života studenta.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies