VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Údolí Vrchlice by měla „ozdobit“ nová lávka

Kutná Hora /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Giacomo Garziano, vítěz Inspireli Awards 2016, celosvětové soutěže mladých architektů do 35 let, navštívil Kutnou Horu. Navrhnout by zde měl novou lávku přes Vrchlici. Ta by měla být hotová přibližně za rok a půl a financovat by ji prostřednictvím sponzorských darů mělo sdružení Denemark, které za nápadem lávky stojí. 

25.7.2017
SDÍLEJ:

Nejlepší architekt světa navštívil Kutnou Horu, pro město vytvoří lávku přes VrchliciFoto: Deník / Kratochvílová Hana

Podle všeho to ale nebude jediný projekt, s jehož realizací bude mladý architekt ve městě pomáhat. Podílet by se měl například i na připravovaném zookoutku u Vlašského dvora, který je rovněž iniciativou Denemarku. „Propojit projekty pro město s nejznámějším mladým architektem světa by mohla být pro Kutnou Horu velká prestiž. Navíc je nutné zdůraznit, že jsme se s Giacomem domluvili, že všechny návrhy bude dělat zdarma,“ řekl spoluzakladatel soutěže Inspireli a místopředseda České obce architektů Karel Smejkal, který je s Kutnou Horou provázán i díky tomu, že bydlí v nedalekém Hlízově.

Podle starosty Martina Starého je myšlenka s lávkou stará zhruba rok. „Čistili jsme tehdy les na Rovinách a napadlo nás, že bychom v těch místech chtěli udělat nějakou vyhlídkovou věž,“ řekla Starý s tím, že vyhlídková věž by ale byla finančně náročná. Nakonec se tedy členové Denemarku shodli na nápadu s visutou lávkou. „Hlavním účelem bylo, aby z jednoho místa bylo vidět celé panorama Kutné Hory, které je vyhlášené v UNESCU, ale celé najednou vlastně není odnikud vidět,“ doplnil Starý k hlavnímu účelu nově připravované lávky.

Kromě unikátního výhledu na kutnohorské panorama by ale lávka mohla sloužit i dalším účelům. Mohly by se tam kupříkladu konat i koncerty menších hudebních uskupení, které by byly slyšet v celém údolí. „Hlavním cílem projektu je zbořit hranice mezi městem a přírodou a turistům a místním by lávka měla poskytnout novou perspektivu tak, aby si mohli vychutnat pohled na přírodu i architekturu současně,“ řekl mladý architekt Giacomo Garziano.

Lávka by měla být umístěna kousíček od reliéfu Jaroslava Vrchlického, který je vytesán ve skále a podle prvotních odhadů by měla stát něco přes půl milionu korun. „Tím, že ji bude navrhovat nejznámější mladý architekt světa, půjde skutečně o prestižní záležitost. Díky tomu máme rozjednané už asi tři sponzory,“ řekl k finanční stránce budoucí lávky Martin Starý. Na její výstavbu by podle architekta měly být použity především přírodní materiály. Vše je ale zatím ve fázi příprav a zda-li realizace skutečně dojde, ukáže až hotový projekt a následné získání nejen všech potřebných povolení, ale také finančních prostředků.

Giacomo Garziano: Když jsem přijel do Kutné Hory, dýchla na mě všudypřítomná historie

Jak na vás Kutná Hora zapůsobila?

Viděl jsem ji nejdřív jen na obrázcích, ale když jsem sem přijel, doslova na mě dýchla ta všudypřítomná historie. Zejména pak v noci, kdy v ulicích není tolik lidí, tak jste tou historií doslova pohlcení a dovedete si představit před očima, jak tady lidé tenkrát chodili, jak byli oblečení, jak žili.

Co říkáte na zdejší architekturu?

Ta je samozřejmě naprosto úžasná. Jsem rád, že jsem tady mohl projít všechna ta místa a ochutnat i místní jídlo. Byl jsem i v kostnici, což je také něco naprosto unikátního. Kutná Hora na mně zapůsobila ohromně.

Jak se díváte na turistický ruch ve městě?

To je další otázka. Je třeba udělat něco pro to, aby to tady více žilo. Večer je zde až moc velký klid a to pro město rozhodně není výhoda, ale spíše nevýhoda.

Napadne vás ještě něco dalšího ve spojitosti s Kutnou Horou?

Byl jsem opravdu překvapen, jak je to čisté město.

Inspireli je první světová síť pro architekty, designéry, ale také fanoušky bydlení. Založil ji dnes již zesnulý architekt Bořek Šípek spolu s Karlem Smejkalem, který se právě Šípkův odkaz snaží předávat dalším generacím. Inspireli Awards je pak soutěž, kdy je každoročně mladým architektům z celého světa do 35 let udělováno prestižní ocenění za nejlepší architektonický projekt s přidanou hodnotou. Putovní cenu pro vítěze vytvořil krátce před svojí smrtí Bořek Šípek. Vnímal to jako odkaz dalším generacím architektů. Na Inspireli Awards 2016 vybírala vítěze odborná porota složená z 55 zkušených architektů z bezmála čtyřiceti zemí. Z celkového počtu 1051 soutěžících se nakonec jako první umístil Giacomo Garziano. Do finále se probojovalo i osm Čechů.

Autor: Hana Kratochvílová

25.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

KRÁTCE: Opravují přejezdové zařízení. Řidiči si musí dávat pozor

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Milovníky swingu potěší devítičlenné uskupení Melody Gentlemen

Benešov /FOTOGALERIE/ – Open air festival Benešov City Live pokračuje dnes bezmála dvouhodinovým koncertem souboru Melody Gentlemen z Lednice. Od 20 hodin vystoupí na Masarykově náměstí s pořadem Každý tančí swing!, který mapuje vývoj swingu v Čechách i USA.

Odebrání jankovských koní bylo oprávněné

Votice /FOTOGALERIE/ – Předběžnou náhradní péči u jankovských koní potvrdil nyní Krajský úřad, a to i přesto, že se majitel zvířat několikrát odvolal.

Křivsoudov si zopakuje atentát na Heydricha

Křivsoudov /ROZHOVOR/ - Historická i současná vojenská technika, uniformy vojáků a dobové kostýmy. O více než 75 let zpátky v minulosti se vrátí návštěvníci akce, která se bude konat v sobotu 26. srpna v Křivsoudově.

KRÁTCE: Život arcivévody poznají lépe

Benešovsko - Přinášíme vám přehled zajímavých událostí na Benešovsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení