VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Také hospitalizovaní rozhodují o svých nových zákonodárcích

Benešov – Také pacienti zdravotnických ústavů na Benešovsku, Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov a Rehabilitačního ústavu Kladruby, se aktivně zapojili do skládání nového osazenstva poslanecké sněmovny.

25.10.2013
SDÍLEJ:

Mimořádné volby začaly.Foto: Martina Křečková

Nejen mimořádných voleb se samozřejmě mohou zúčastnit a personál obou ústavů jim v tom pomáhá. V Benešově to má na starosti provozní oddělení.
„Jeho pracovníci vyrobili instruktážní letáček, který se dostal na všechna oddělení," uvedl včera mluvčí nemocnice Petr Ballek.

Odvolit ale mohou v podstatě pouze ti pacienti, kteří splní zákonem dané podmínky.

„Jednou z nich je zápsání na zvláštním seznamu voličů u Městského úřadu Benešov," vysvětlil Patr Ballek s tím, že tento seznam však měl svou uzávěrku a ta byla už minulý pátek, tedy 18. října. Po tomto datu se zmiňovaný dokument ještě aktualizoval do středy do středy 23. října. Pouze však ve smyslu úbytku jmen, například kvůli propuštění do domácího léčení.

Z toho proto vyplývá, že ti, kteří byli hospitalizovaní po pátku 18. řijna, v seznamu už zapsáni nebudou. A tudíž nesplnili zákonnou podmínku a nemohou volit.

Druhou možností jak volit, kterou pacienti objednaní k lékařskému zákroku na termín kolidující s termínem voleb, také využili, je vlastnictví voličského průkazu.

„O voličský průkaz si ale mohli požádat také ti, kteří už v nemocnici leželi," uvedl Ballek avšak připomněl, že tuto možnost mohli využít pouze ti, kteří měli sjednaná takzvaný elektronický podpis. Ti ostatní by se kvůli voličskému průkazu museli dostavit osobně na úřad.

Poslední možností voličů, jak v nemocnici odvolit, je mít trvalé bydliště v okrsku, pod nějž spadá i nemocnice.

Pokud ale pacient bydlí na druhém konci Benešova, musí pro umožnění voleb být zapsaný na zvláštním seznamu voličů nebo mít voličský průkaz. Pokud ale včera dopoledne postihli někoho zdravotní potíže a musel být hospitalizován, bez výše uvedených registrací nejspíš neodvolí.

Ještě tu je ale jedna dost absurdní a drastická možnost – podepsat revers a dostavit se do volební místnosti i ve zdraví a život ohrožujícím stavu.

Za pacienty se do benešovské nemocnice s přenosnou urnou vypravili už v pátek mezi 18 a 19 hodinou členové komise z nedaleké Střední zemědělské školy.

Právě oni obešli také všech 26 pacientů, kteří byli zapsáni na zvláštním seznamu voličů benešovského úřadu. Většina z nich leží na interně a na lůžkách sociální péče.

Autor: Zdeněk Kellner

25.10.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pří muzejní noci v Benešově si příchozí poslechli folklorní soubor i ochutnali tradiční marmeládu.
31

Folklor i domácí marmeládu nabídla benešovská muzejní noc

Rekonstrukce bitvy u Lipan.
63

OBRAZEM: Lipanská mohyla ožila proslulou bitvou

Muž se zastal taxikářky, útočník ho pobodal

Kutná Hora - V pátek v půl sedmé večer došlo ke konfliktu mezi čtyřiapadesátiletým mužem a taxikářkou.

OBRAZEM: Modely železnic přilákaly spousty návštěvníků

Pečky - Miniaturní lokomotivy, vagóny a přírodní scenérie. To mohli vidět návštěvníci tradiční výstavy modelových železnic, která je největší v České republice. Tradičně se koná ve stejný termín jako městská akce nazvaná Jede, jede mašinka a je její součástí. Letos tomu nebylo jinak.

Po 75 letech Gabčík a Kubiš znovu v Praze zaútočili na Heydricha

Praha - Po 75 letech dnes znovu českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. Zatáčku v pražských Holešovičkách, kudy jeho auto v roce 1942 jelo a která byla později přestavěná, nahradila pro historickou rekonstrukci nedaleká v Zenklově ulici. Akci přihlížely stovky lidí. Výročí připomíná také vojenský tábor v Libni, jeho součástí je i replika stíhačky Spitfire.

Policisté jsou v pohotovosti, aby ohlídali Prahu

Praha – Hned několik velkých akcí (s očekávanou velmi početnou návštěvou) i sportovních utkání zaměstná o víkendu pražské policisty. Ti nejen budou zajišťovat bezpečnost návštěvníků, veřejný pořádek a plynulost dopravy, ale jejich specialisté spolupracovali s pořadateli už při přípravě konkrétních opatření a poskytovali jim i potřebné poradenství. Připomněla to mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies