VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Státní podnik Diamo přijde s koncepcí, jak naloží s haldami na Příbramsku

Příbramsko - Jak státní podnik Diamo naloží s haldami na Příbramsku? Koncepce by měla být jasná do konce roku, jak zástupci Diama slíbili v uplynulých měsících. Právě na toto téma se v pátek 16. prosince uskuteční jednání se zástupci dotčených obcí v budově milínské radnice.

12.12.2016
SDÍLEJ:

Schůzka v Milíně kvůli haldě č. 15 u Brodu. Ředitel odštěpného závodu státního podniku Diamo v Příbrami Zbyněk Skála.Foto: Markéta Jankovská

„Předmětem jednání by měla být informace od zástupců Diama o regionální koncepci v otázce nakládání s odvaly na Příbramsku. Na toto jednání budou přizváni i odborníci z Ochrany podzemních vod, kteří pro Diamo zpracovávali průzkum a hodnocení rizik deseti odvalů v okolí Příbrami," uvedla příbramské radnice Pavlína Svobodová.

Koncepce odtěžování i navržené technologie byly v předchozích měsících porovnávány s připomínkami k těžebním záměrům na Příbramsku z posledních let a budou předmětem diskuze s obecními úřady tak, jak bylo dohodnuto v Milíně na červnové schůzce, která se konala poté, co se dotčené obce a osady (Příbram, Brod, Žežice, Konětopy, Milín…) vzbouřily proti odtěžení haldy číslo 15 u Brodu.

Suchá, nebo mokrá metoda?

O odtěžení kameniva z největší haldy v příbramském revíru usiluje soukromá společnost Ekototalbau CZ, která tvrdí, že těžba kameniva z odvalu šachty číslo 15 by se v okolí zásadně neprojevila. Prosazuje ale takzvanou suchou metodu, o jejíž nezávadnosti obyvatelé a zástupci dotčených obcí silně pochybují. Podle odborníků je šetrnější metoda mokrá.

Zástupci Diama, které je správcem hald, nakonec přišli se slibem, že podnik smlouvu se soukromou společností nepodepíše a že by sanaci odvalů Diamo mohlo zvládnout vlastními silami. Zda to tak skutečně bude, ale vyplyne až ze zpracované koncepce.

Čtěte také: Uranová halda u Příbrami se zatím těžit nebude

Autor: Markéta Lišková

12.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Odklízení naplaveného bahna ve Vranovské Lhotě.
25

Při bleskové povodni pomáhali dobrovolní hasiči

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků
96

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Vlašim – Fotbalisté Vlašimi (pátí v tabulce) si nezahráli ve Fortuna národní lize na Jánošíky a chudým nerozdávali, a tak poslední Varnsdorf odjel na sever Čech s prázdnou a ještě zatěžkám v autobuse čtyřmi góly.

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Benešov – Bez sta tisíc korun za rovných 15 milionů si lze koupit blok domů, jehož součástí je také někdejší benešovská šatlava. Spolu s ní prodává majitel i sousední polyfunkční dům s obchody a službami a pozemek určený pro bytovou výstavbu.

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení