Neměl by se ale účastnit jiných jednání a hlasování sněmovny. Takové je stanovisko Okresního soudu v Ústí nad Labem, který má kauzu na starosti, iinformoval jeho mluvčí Jan Tichý. Oficiální žádost od obviněného poslance soud zatím neobdržel.

„Jakým způsobem bude toto právo fakticky realizováno, je otázkou spíše technickou (zda na půdě Sněmovny, případně na jiném vhodném místě, či videokonferencí atp.)," uvedl mluvčí. Podle něho by pak samotné provedení měla zajistit vězeňská služba ve spolupráci s policií a státním zastupitelstvím.

Nejsme věznice, uvedla Němcová

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) dnes  řekla, že by případné Rathovo vystoupení před Poslaneckou sněmovnou považovala za ohrožení vyšetřování jeho kauzy.Vyjádřila se ještě předtím, než se objevila informace se stanoviskem ústeckého soudu. Sněmovna by podle ní zejména nemohla zaručit veškerá potřebná bezpečnostní zařízení, která platí ve vazební věznici. „My nejsme věznice. A nikdy nenechám ze sněmovny věznici udělat, abychom dokázali nastolit takovýto režim," prohlásila.

Předseda sněmovního mandátového a imunitního výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že stanovisko soudu potvrzuje předpoklad, ze kterého vycházel, když trval na pozvání Ratha na jednání výboru. Výbor je nyní podle něj v kontaktu se státním zastupitelství a nyní organizuje „praktickou část celé věci".

V úterý se definitivně rozhodne

Výbor se sejde v úterý a podle Sobotky také definitivně rozhodne, kde se uskuteční slyšení Ratha – na půdě výboru, zda ve sněmovně, nebo někde jinde. Případné místo setkání se podle něho teprve dohodne mezi výborem a státním zastupitelstvím. Sobotka by chtěl, aby se toto jednání s Rathem uskutečnilo ještě tentýž den, tedy ještě v úterý.

„Já osobně bych byl rád, kdybychom ještě v úterý mohli uskutečnit pokračování jednání výboru, kterého by se přímo poslanec Rath zúčastnil," řekl Sobotka. „Podle mého názoru je možné takto jednání výboru naplánovat a zorganizovat a usiluji o to, aby k tomu v úterý došlo," dodal.

„Jelikož je tato situace nová – přítomnost obviněné osoby na zasedání imunitního výboru – vyžádá si jistě meziresortní jednání, zda-li bude zajišťována striktně policií, případně zda-li bude zajišťována ve spolupráci policie – vězeňská služba," sdělila mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová. Konkrétní jednání podle ní ještě neproběhla.

Rath by se podle soudu neměl účastnit běžných jednání a hlasovat na nich, protože po dobu trvání takzvané koluzní vazby převažuje veřejný zájem na tom, aby nebyl zmařen účel trestního řízení, nad právem poslance vykonávat svůj mandát.

Bez ovlivňování svědků

Němcová poukázala na to, že sněmovna nemůže poskytnout veškerá bezpečnostní opatření jako ve věznici, například aby nemohl předávat zprávy, ovlivňovat svědky nebo mluvit s jinými svědky. „Já očekávám, že orgány činné v trestním řízení jsou si vědomy toho, že je vedeno vyšetřování a že mají zajistit, aby toto vyšetřování nemohlo být žádným způsobem ohroženo. A za takové ohrožení bych považovala vystupování a účast Davida Ratha na jednání Poslanecké sněmovny," řekla.

Soud Ratha obviněného z přijetí úplatku poslal do vazby kvůli obavě, že by mohl ovlivňovat svědky (koluzní důvod vazby), ale i proto, že by mohl utéct nebo trestnou činnost opakovat. V případu je stíháno také dalších sedm lidí. Rath vinu popírá.