VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Primář ortopedie v Hořovicích: Snažíme se pacienta co nejdříve postavit

Hořovice /ROZHOVOR/ - Ortopedie Nemocnice Hořovice představuje specializované zařízení, které nedávno prošlo celkovou rekonstrukcí. Poskytovanou péči tam vyhledávají nejen pacienti z Berounska, ale i ze vzdálenějších regionů.

29.10.2016
SDÍLEJ:

HOŘOVICKOU ortopedii vyhledávají lidé z Berounska i dalších regionůFoto: Konstantinos Tsivos

V čele lékařského týmu hořovické ortopedie stojí již řadu let velmi energický a zkušený primář Milan Pastucha.

Prý každá druhá návštěva obvodního lékaře se tyká bolesti kloubů nebo zad. Pokud je to tak, je česká ortopedie dostatečně vybavena řešit problémy tak obrovského počtu pacientů?

Máte pravdu, ortoped je pacienty často vyhledáván. Je to dáno širokým spektrem oboru. Jde zejména o degenerativní postižení velkých kloubů, dále pak úrazy pohybového aparátu a běžnou ortopedii, jako tenisové lokty, problémy přednoží, růstové bolesti a podobně. Na pomezí s revmatologií ortopeda vyhledávají lidé s bolestmi malých kloubů, dále pak na pomezí s neurologií jde o úžinové syndromy - karpální tunel, kubitální tunel, cervikobrachiální syndrom, bolesti zad. Na pomezí s chirurgií jsou to zejména poúrazové stavy a neúrazové bolesti pohybového aparátu. Tím je dáno, že ortoped je v ambulanci vytížen a má poměrně dlouhé čekací doby, které mohou přesáhnout jeden měsíc.

Jak je na tom hořovická ortopedie? Operujete pacienty
z Berounska nebo i z jiných oblastí? Kolik operací provádíte ročně?

Hořovická ortopedie naštěstí působí nadregionálně. Okres Beroun má přibližně 80 tisíc lidí, což by bylo poměrně na hraně s požadovanou efektivitou. Proto podíl pacientů z Berouna například v oblasti náhrad kloubů a artroskopií představuje jen 25 procent našich pacientů. Zbylých 75 procent je z Prahy, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého nebo Jihočeského kraje či různých okresů Středních Čech.

Pacienti si velmi často stěžují na několikaměsíční předoperační čekání. Jak to vypadá s čekacími lhůtami v Hořovicích?

Čekací doby stanovila pojišťovna. Na náhradu kloubu se čeká v průměru jeden rok. To je ze strany pojišťoven považováno za únosné. V naší nemocnici je čekací doba na operaci náhrad velkých kloubu průměrně čtyři až pět měsíců. Nyní objednáváme na únor, což odpovídá výše uvedenému.

Dříve trvalo několik týdnů, než se pacient po ortopedické operaci postavil na vlastní nohy. Jak to probíhá dnes?

Snažíme se pacienta postavit z lůžka hned první den po operaci. Pokud je pacient mladý a spolupracuje, pak to probíhá většinou dobře. V případu starších osob si klademe za cíl, aby sedmý den při propouštění z hospitalizace zvládli chůzi samostatně o berlích po schodech nahoru a dolů. Dříve byla hospitalizace v nemocnici po náhradě kloubu tři týdny. Nyní je to v naší nemocnici sedm dní, v zahraničí třeba i jen dva až čtyři dny. Zde je to dáno tím, že pacient si hospitalizaci hradí a je tedy motivován brzy opustit lůžko a vrátit se domů.

Co následná rehabilitace? Co můžete nabídnout vaším pacientům a jaké máte zkušenosti ze spolupráce s berounskou nemocnicí?

Odlišujeme se od našich konkurentů tím, že se snažíme pacientovi nabídnout více. Jsem si jistý, že 85letý člověk není schopen po sedmi dnech jít domů a topit si v krbu, proto všem našim pacientům navrhujeme navazující pobyt v naší rehabilitační nemocnici Beroun, kde stráví další dva až tři týdny. Zde plně rozcvičí a zdokonalí chůzi a pomůžou si tak v návratu domů, kde je pak ještě čeká možnost lázeňské péče, kterou je třeba čerpat do třech měsíců od operace.

Co komplikace u vašich operací?

Komplikací se jako všichni operatéři obáváme a proto se snažíme naši práci pokud možno co nejvíce standardizovat a zrychlovat. Největším strašákem je infekce, dnes máme méně než půlprocentní komplikace v důsledku infekcí, což v celostátním průměru 1,5 procenta vyznívá pro naši nemocnici dobře. Také ze strany luxace kyčelního kloubu, nebo porušení nervo-cévního svazku se pohybujeme na promilových číslech, což nás těší, ale zároveň zavazuje do budoucna k opatrnosti a rozvaze.

Čtěte také: K léčbě psychiky přispívá práce s modelínou, prstové barvy i vodovky

Konstantinos Tsivos

Autor: Radka Kočová

29.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stovky diváků sledovaly tradiční středověkou bitvu ve Vodním hradě v Budyni nad Ohří.

KRÁTCE: Středověká bitva nadchne každého

Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze.
3

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Železný dědek se jede na nové trati

Maršovice - Předposlední neděli v srpnu již tradičně startuje jeden z nejstarších cyklistických závodů s nepřetržitou tradicí v České republice nesoucí název Železný dědek. Z důvodu probíhající modernizace dálnice D1 jsou však na velké části tradiční trati se startem a cílem v Soběhrdech naplánovány objízdné trasy, a tudíž museli organizátoři pro letošní rok zvolit úplně novou trať na Neveklovsku. „Závodníci v neděli odstartují z Maršovic a dle příslušné kategorie absolvují stanovený počet okruhů o délce 15,6 kilometrů. Nová trať je technicky a fyzicky velmi náročná a všechny závodníky náležitě prověří,“ říká ředitel závodu Tomáš Povolný.   

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

KRÁTCE: Tradiční pouť zabaví na hodiny malé i velké

Benešov - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

OBRAZEM: Režisér Jaroslav Hanuš se oženil s Klárou Gočárovou

Benešovsko /ROZHOVOR/ - V kostele sv. Havla v Poříčí nad Sázavou na Benešovsku složili v sobotu 12. srpna slib manželství před Bohem manželé Jaroslav Hanuš a Klára Gočárová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení