VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pořadatelé táborů ze středních Čech hlásí poslední volná místa

Střední Čechy - Je sice teprve březen, ale místa na letních táborech pro děti ve středních Čechách jsou skoro zaplněné. Pro rodiče je nejvyšší čas, aby se rozhodli, kam svoje děti o prázdninách vyšlou. Vybírat můžou ze široké nabídky od tanečních přes sportovní až po foglarovské.

26.3.2014
SDÍLEJ:

Letní tábor uprostřed lesů ve Starých Hamrech Foto: Deník/Ladislava Vavrošová

Sportovní tábor v Louňovicích pod Blaníkem má nejdříve plný jezdecký oddíl. Některé děti sem jezdí už několik let a nechce se jim přestat. Těm nejmladším jsou čtyři roky a rekordmanem byl devatenáctiletý táborník. Vedoucí tábora Blaník si letos připravili jako novinku velkou lezeckou stěnu pro starší osazenstvo. Jinak má k dispozici fotbalové, basketbalové, softbalové, volejbalové a beachvolejbalové hřiště.

„Letošní téma celotáborové hry je staré Japonsko s inspirací filmu Poslední samuraj. Tábor jsme se rozhodli uspořádat, protože rádi pracujeme s dětmi a to je základ. Každý, kdo dělá tábory, dobře ví, že se to nedá dělat pro výdělek. V nejlepším případě se dostanete na své peníze," vysvětlil vedoucí Tomáš Pospíšil. Rodiče jejich svěřenců si už zvykli, že děti vrací unavené, špinavé i odřené, ale plné zážitků.

Dlouholetou tradici má tábor Eldorádo, který se každoročně koná uprostřed lesního údolí na břehu Rakovnického potoka. Jeho počátky sahají až do šedesátých let, takže se na táboře objevila i vnoučata prvních táborníků.

„Děti u nás mají k dispozici celkem pět hřišť, ohniště, zděné umývárny i toalety, velkou jídelnu a klubovnu a veškeré vybavení, které pobyt na táboře a programová náplň vyžaduje," popsal vedoucí Václav Vaněček. Aktuálně mají obsazeno asi šedesát procent míst. Program nabízí pro děti od šesti do patnácti let. Na děti čekají soutěže, bojovky, sportovní klání, oddílová soutěž StarDance a za dobrého počasí i spaní pod širákem. Chatičkový tábor Eldorádo má také svůj vlastní bazén.

Naopak těžké je dostat se na tábor, který pořádá občanské sdružení Vesmír z Říčan. Dítě většinou čeká jeden až dva roky, než se může na letní dobrodružství vydat. „Volná místa většinou nemáme, protože máme stálý kolektiv dětí, které jezdí každý rok a doplňujeme ho sourozenci a občas novými dětmi," informovala hlavní vedoucí Iva Nechutná.

Ačkoliv bylo sdružení Vesmír založeno před jedenácti lety, tábor v Lužických horách se koná přes třicet let. Děti jezdí do přírody do stanového tábora, který neposkytuje výdobytky moderní civilizace, jako internet, ani elektřinu nebo vodovod. „I když tomu někdo nemusí věřit, čtrnáct dní bez televize, počítače a mobilu děti hravě zvládnou, a dokonce si na ně často během tábora ani nevzpomenou," doplnila Iva Nechutná. Celotáborová hra je do poslední chvíle tajná, a tak děti netuší, na jakém místě se po vystoupení z autobusu ocitnou.

Klasické nebo příměstské tábory

Kromě klasických letních táborů mohou rodiče své děti vyslat i do příměstských táborů. Například v Nymburku, kde stále mají volná místa. Vedle jedenácti pobytových táborů, které se uskuteční na turistické základně v Bezdědicích a na tábořišti ve Lhotce Ostrovci, jsou hojně zastoupeny také tábory příměstské, které pořádá Dům dětí a mládeže Na Výstavišti v Mladé Boleslavi.

„Právě o ně je v letošním roce velký zájem. Uskuteční se v Pavilonu DDM v Mladé Boleslavi, v KDM Mnichovo Hradiště, v Loděnici v Bakově nad Jizerou a na Okrouhlíku v Benátkách nad Jizerou," sdělil vedoucí propagačního oddělení Vratislav Houštecký. Z dalších oddílů se vydají na dobrodružství členové vodáckého a turistického kroužku, kteří vyrazí na slovenské řeky. Lesní svišti zase vyrazí na jedenáctidenní poznávání přírody.

Zájem rodičů z Mladé Boleslavi je velký. Z dvaadvaceti nabízených táborů je už polovina plně obsazená a v ostatních zbývá pár posledních míst. Pořadatelé pamatují také na rodiče s malými dětmi. Pro ně jsou připraveny dva běhy Rodinné rekreace. „Máme širokou základnou zapálených a zkušených pedagogických pracovníků, vedoucích a instruktorů. Právě díky jim mají tábory DDM vždy vysokou úroveň a jsou mezi dětmi velmi oblíbené," řekl Vratislav Houštecký.

Třicetiletou tradici má také sportovní tábor v Kutné Hoře. V posledních patnácti letech zakotvil tábor Olympia v rekreačním středisku Želivka na Vysočině. „Hlavním cílem je vybudovat u dětí pozitivní vztah ke sportu. Používáme k tomu program, jehož základy jsou prověřeny několika generacemi dětí. Nenásilnou formou je učíme spolupracovat v rámci různě sestavených skupin," objasnil vedoucí Tomáš Kaprálek.

Hlavní náplní jsou kolektivní hry, atletika a další speciality jako letní biatlon, horská štafeta nebo běh do schodů. Celotáborová hra je vlastně šestidenní olympiádou s třiceti různými soutěžemi, olympijskou pochodní a stupni vítězů.

„Vzhledem k tomu, že v posledních letech stále klesá podíl jakéhokoliv pohybu v náplni volného času dětí, zhoršuje se zdravotní stav mládeže a narůstá výskyt dětské obezity, je náš dětský sportovní tábor jedním z možných způsobů nápravy tohoto stavu," pomyslel si Tomáš Kaprálek. Podle něj je tábor prostor pro aktivní trávení volného času. Děti si vytváří sociální skupiny a mohou se odreagovat.

Autor: Pavla Janoušková Mgr.

26.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FNL, Vlašim - Varnsdorf 4:1.
9

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Peníze. Ilustrační foto.

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Válečný řev a řinkot zbraní. Taková byla raně středověká bitva

Brdečný - Malá osada Brdečný u Neveklova přivítala o víkendu nespočet nadšenců do historie. Raně středověká bitva Rogar neboli Pojídači mrtvých předvedla příchozím život v minulosti, ale také především raně středověké bitvy.

OBRAZEM: Festival Exploration si užily tisíce fanoušků

Benešov - Dlouho očekávaný festival elektronické hudby v Táborských kasárnách v Benešově skončil. Exploration za uplynulé dva dny ale navštívilo tisíce lidí. Mezi fanoušky byla slyšet jak čeština, tak i angličtina, němčina, francouzština nebo maďarština.

OBRAZEM: Parní lokomotiva Ušatá projela Posázavím

Posázaví - Výletníci a především milovníci lokomotiv mohli být v sobotu nadšeni. Přes Benešovsko, a hlavně Posázavím, projela parní lokomotiva přezdívaná Ušatá. Cestující ale nemuseli ujet celou trasu z hlavního města až do Kácova. Během cesty mohli využít zastávky u zajímavých turistických míst okresu a užít si tak výlet naplno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení