Pokud ho označíte za astrologa, pravděpodobně se na vás zamračí. Jak ale dojde na astronomii, jedním dechem vypráví o všem od řeckých objevitelů až po egyptské pyramidy. „Škoda, že astronomie není tak populární, jako třeba fotbal," povzdechne si. Ale z jeho povídaní je patrné, že by svou milovanou vědu za nic nevyměnil. To je Josef Zahrádka, astronom z Mladé Boleslavi.

Astronomii lidé často zaměňují s astrologií. Jak se na to jako astronom díváte?

Už alespoň padesát let se známe s panem doktorem Grygarem (významný český astronom a astrofyzik pozn. red.) a ten slovo astrologie přímo nesnáší. Ale manželka mi říkala: „Proč neděláš radši horoskopy?" Tím bych se totiž na rozdíl od astronomie krásně uživil. Škoda, že astronomie není tak populární, jako třeba fotbal, kde umíte kopat a zaplatí za vás klidně miliony.

Živíte se astronomií?

Nedělám už astronomii jako zaměstnání, i když dříve jsem se jí částečně živil. Astronomii jsem studoval a také jsem ji vyučoval, protože jednu dobu byla povinná v osnovách fyziky. Učil jsem mimo jiné na místních gymnáziích.

Kde ještě jste učil?

Vyučoval jsem i na vysoké škole, kde jsem přednášel před revolucí. Pak mě vyhodili kvůli politickým názorům, načež byla revoluce, a mě tam zase vzali zpátky. Učil jsem i na experimentální škole v Chomutově. To byla vlastně moje největší kariéra hned na samotném začátku. Měl jsem tam totiž vybrané studenty, kteří byli chytří a poctivě studovali. Kvůli astronomii jsem ale přijal nabídku z Loun, kam mě nalákali i díky tamější hvězdárně.

Kdy jste se začal o astronomii zajímat?

Otec mi už v dětství ukazoval na nebi souhvězdí. Pamatuji si, i když tomu teď nevěřím, že jsem tenkrát viděl bez dalekohledu srpeček Venuše. Teprve později jsem se dozvěděl, že to je něco neuvěřitelného. Kdyby mi to někdo vyprávěl, budu to zpochybňovat, proto to sám radši nikde neříkám. Nejvíc mě ale astronomie bavila na vojně. Byl jsem tam dva roky, všude ostnaté dráty. Když jsem se podíval na oblohu, tak jsem svobodně viděl ty hvězdičky. Vždycky mě uklidnilo, že jsou pořád tam, kde mají být. I když jako astronom vím, že se ve skutečnosti pohybují.

Josef Zahrádka

- astronom
- bydlí v Mladé Boleslavi, kde léta vedl hvězdárnu
- učil na řadě škol včetně Univerzity Karlovy
- napsal knihu povídek ze školního prostředí

Věříte v existenci mimozemšťanů?

Jsou pošetilci, kteří hledají, zda existuje nějaká mimozemská civilizace. Jsou tací, kteří tomu dokonce věří. Já mezi ně nepatřím, ale bych rád, kdyby to tak bylo, moc rád bych se pletl. Pokud se teď otevřely dveře a přišel nějaký ufoun, tak mu rád hlasitě a veřejně řeknu: „Promiň, já jsem se hrozně mýlil, já jsem v tvou existenci moc nevěřil." Třeba astronom Carl Edward Sagan tvrdil, že naši zemi v minulosti alespoň jednou navštívila nějaká mimozemská civilizace. Já si to ale nemyslím. Ovšem všechno jsou to jenom spekulace, nemám v ruce důkaz ani pro, ani proti.

Kdy zanikne pozemský život?

Astronomicky se to dá lehce zjistit, ale podle mých zkušeností jsou lidé takoví prevíti, že se tu potlučeme daleko dřív, než astronomie stihne zasáhnout. Nicméně Slunce je zhruba v polovině svého věku a je staré asi šest miliard let. Zanikne ale o něco dřív, protože až mu dojde palivo, tedy vodík, vybuchne. Pak se začne rozpínat, až se jeho poloměr natolik zvětší, že zasáhne někam k Zemi. Lidé mají ale i tak šanci na život, protože se dá předpokládat, že lidstvo do té doby vymyslí, jak osídlit Mars.

Vypadá to, že astronomie má stále co zkoumat?

To ano. Navíc je to poslední věda, ve které může udělat díru do světa i úplný amatér. Například nedávno nějaký amatér z Moravy objevil čtyřhvězdu, která dělá ve vesmíru zvláštní věci. Je obrovská náhoda najít mezi milionem hvězd zrovna nějakou zajímavou. Já bych ale rád spekuloval třeba o stáří pyramid. Mohly totiž vzniknout mnohem dřív, než se předpokládá, asi o deset tisíc let.

Jak byste astronomii popsal svými slovy?

Astronomie je nádherná věda, zřejmě nejstarší na světě. Už pračlověk, když se mu nelíbily manželky a házel je ze skály, viděl, že gravitace funguje, a divil se, proč měsíc nespadne. Takhle nám to vysvětlovat jeden profesor. Dnes má astronomie mnoho odvětví, existuje i astroarcheologie nebo podmořská astronomie. Nejstarším odvětvím je astrofyzika, kterou jsem na vysoké škole studoval. S Grygarem jsme se bavili, jaký je rozdíl mezi astronomem a astrofyzikem, a on říkal: „Astrofyzik je ten blbec, který nepozná hvězdičky." Já ty hvězdičky zaplaťpánbůh ještě poznám.

KRISTÝNA MOTLOVÁ