VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Most přes Sázavu v Čerčanech už slouží chodcům i řidičům

Čerčany - Po sedmi měsících se lidé z obou břehů Sázavy dostanou bez komplikací na druhou stranu řeky. V pátek v poledne byl s přestihem uvedený do provozu nový silniční most.

29.11.2013
SDÍLEJ:

Most přes Sázavu v Čerčanech je zprovozněný. Foto: Deník/ Ladislav Jerie

Obyvatelé obce už mohou bez objížděk překonat Sázavu po zrekonstruovaném silničním mostě. O čtyři měsíce dříve, než určovala smlouva.  Při opravě stavbaři zjistili, že jedna z původních opěr se v korytě řeky o nic neopírala. Visela.

Přestože stavba začala později, než bylo plánované,  a původní harmonogram spláchla červnová povodeň, je most  od včerejšího poledne v plném provozu.  Komplikace přiblížil stavbyvedoucí Ondřej Chudý.

„Povodeň nás donutila  přeorganizovat práce. Museli jsme upravit technologii stavby a posunout se s pracemi nahoru. A když voda opadla, přestěhovali jsme se dolu. Přímé škody na staveništi jsme ale neměli. Vše jsme  stihli včas odklidit mimo dosah povodně," konstatoval Ondřej Chudý ze společnosti Viamont DPS, která práce zvládala za 32 milionů korun.

„Je to výhoda, že je už zprovozněný. Já most moc nevyužívám, jen když jsem šel na Pyšelku, tak  okolo po lávce u železničního mostu," uvedl místní občan Jiří Liška, který přihlížel slavnostnímu zprovoznění stavby s tím, že autem   uzavřený úsek objížděl přes Poříčí nad Sázavou.

Obyvatelé nedalekých domů si od dubna zvykli na minimální provoz. „Ale až v létě bude velký provoz, nepřejdeme ulici," podotkl Jiří Liška.

„Ukončení uzavírky a zrušení objížďky je pro obyvatele  nejdůležitější. Nový most určitě pro obec představuje zlepšení,"   připomněla  starostka Dana Tomášková.

Pro řidiče se příjezd  do obce zlepšil i nedávným otevření druhého sjezdu  ze silnice I/3 u Pyšelky. „Pochopitelně vše co jezdilo objížďkami, bude zase jezdit přes most," doplnila starostka s tím, že  Čerčany   v dohledné době už větší dopravní stavba nečeká.

„Snažili jsme se práce na hlavní příjezdové komunikaci do Čerčan urychlit. Byli jsme o to požádaní kvůli zimní údržbě a to se podařilo," uvedl Ondřej Chudý, stavbyvedoucí  firmy Viamont DPS.

Kromě sanace mostních podpěr i nosné konstrukce a zpevnění komunikace mostaři obnovili opěrnou zeď na čerčanské straně, vyměnili nosná  ložiska, obnovili dilatační uzávěry, konstrukci zaizolovali, vybudovali nové chodníky, instalovali osvětlení, odvodnění, zábradlí a položili novou vozovku.

Zajímavostí je, že sdělovací kabely původně zavěšené na mostovce jsou nyní pod vodou. Přesněji v šachtě  protlačené  pod korytem Sázavy.

Zkolaudovaná stavba za  32,3 milionů korun se obešla bez změn původního projektu, což ocenil středočeský hejtman Josef Řihák.

„Těší mě, když že se dodrží původní zadání, nejsou uplatňované vícepráce a ještě stavba skončí o čtyři měsíce dříve," nastínil středočeský hejtman. „Je dobře, že práce skončily před zimním obdobím. Nebudu zastírat, že jinde máme s podobnými investicemi problémy.  Kraj  pak řeší s dodavateli, kdo a co bude hradit. A za to patří stavební firmě velké poděkování,"  uzavřel Josef Řihák.


Autor: Ladislav Jerie

Místo události:
29.11.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Odklízení naplaveného bahna ve Vranovské Lhotě.
25

Při bleskové povodni pomáhali dobrovolní hasiči

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků
96

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Vlašim – Fotbalisté Vlašimi (pátí v tabulce) si nezahráli ve Fortuna národní lize na Jánošíky a chudým nerozdávali, a tak poslední Varnsdorf odjel na sever Čech s prázdnou a ještě zatěžkám v autobuse čtyřmi góly.

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Benešov – Bez sta tisíc korun za rovných 15 milionů si lze koupit blok domů, jehož součástí je také někdejší benešovská šatlava. Spolu s ní prodává majitel i sousední polyfunkční dům s obchody a službami a pozemek určený pro bytovou výstavbu.

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení