Kauzy nejčastěji spojované se jménem bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. Kauzy údajných manipulací s veřejnými zakázkami kraje při budování gymnázia v Hostivici, při zamýšlené rekonstrukci zámku v Buštěhradu a při modernizaci některých nemocnic, kde vedle Ratha čelí obžalobě ještě další desítka osob.

Podivné výpočty?

S výjimkou spolupracující obviněné Ivany Salačové, šéfky stavební firmy, která se snaží pomáhat obžalobě s usvědčováním spoluobviněných, všichni ostatní vinu odmítají.

Rath zdůraznil, že je nelogické, aby na úplatcích za získání zakázky platily firmy víc, nežkolik na ní vydělají, takže policejní konstrukce je podle něj nesmyslná; od počátku hovoří o uměle vytvoření kauze s politickým pozadím, jejímž cílem bylo zlikvidovat oponenta a hlasitého kritika někdejší pravicové koalice.

Z politiky skutečně zmizel; poté, co byl po roce a půl propuštěn z vazby, dělí svůj čas mezi práci praktického lékaře v Hostivici (a to vcelku vytíženého), mezi účast na soudním jednání a mezi své nejbližší. Nebo - možná v obráceném pořadí.

Miliony v krabici

Ostře sledovaný případ se rozjel právě před dvěma roky: předloni v polovině května. Alespoň pro veřejnost; pro elitní kriminalisty prošetřující udání byly sledovačky a odposlechy v této kauze každodenním chlebem už několik měsíců předtím.

Z pohledu zbytku národa (včetně samotných obžalovaných) ale kauzu odstartoval policejní zákrok v Rudné na Praze-západ, kde byl Rath, tehdy jedna z nejznámějších tváří české politiky, zadržen před domem ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a jejího partnera Petra Kotta; oba rovněž figurují mezi nejvýznamnějšími obžalovanými.

Z návštěvy si tehdy v krabici odnášel sedm milionů korun v pětitisícovkách, dvoutisícovkách a tisícikorunách. Podle kriminalistů i státního zástupce Petra Jiráta se jednalo o součást přijatého úplatku. V případě uznání viny mu hrozí až 12 let vězení; další z obžalovaných jsou ohroženi mírnějšími tresty.

Bude to na dlouho

Žalobce Jirát, jenž o vině nepochybuje, má za to, že už za čtyři měsíce, tedy po více než ročním jednání, by mohla kauza dospět u soudu k verdiktu. Termíny nařízené do konce září by podle jeho mínění mohly stačit - pokud tedy prý obžalovaní a jejich obhájci nebudou vývoj kauzy brzdit. S požadavky na doplnění dokazování, které se objeví před završením procesu, lze nicméně počítat.

Ať však verdikt padne kdykoli a bude jakýkoli, již nyní je jisté, že to nebude znamenat konec. Dozajista se z podnětu odvolání bude věcí zabývat ještě Vrchní soud v Praze.

Navíc se protikorupční specialisté policie věnují dalšímu šetření v údajných navazujících kauzách - přičemž z dosud zveřejněných poznatků se zdá, že se schyluje k dalšímu procesu. V tom by mohli figurovat jak lidé a firmy figurující ve spisu k aktuálně projednávané kauze, tak i zcela nová jména.

Případ se stal školou životaKauza spojovaná se jménem Davida Ratha bývá někdy označována za mezník - po ní si prý kriminalisté „troufnou" více se zajímat o činnost aktivních politiků než bývalo běžné dřív. Podle zdroje blízkého vyšetřování zde ale tolik nejde o odvahu a překonání obav jako o zkušenost. 

Právě v souvislosti s případem hejtmana a současněposlance Ratha se prý detektivové učili nasazení operativní techniky (míněny jsou odposlechy) v prostředí politiky; oni i státní zastupitelství také dospívali k poznání, jak čelit tlaku vlivných skupin i obhajoby za současného zájmu médií v takto sledované kauze.

Vývoj celé kauzy můžete průběžně sledovat ZDE.