VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Planých poplachů je stále moc

Benešovsko – Hasiči vloni vyjížděli k méně nehodám a technickým zásahům, než v roce 2010. Požárů však bylo více. Neubylo ale planých poplachů.Slušní lidé se bát volat hasiče nemusí, i když se ukáže, že nehoří. Pokutu nedostanou. Zloduchy si počítač najde.

16.1.2012
SDÍLEJ:

Ředitel Územního odboru Hasičského záchranného sboru Benešov plukovník Josef Setnička.Foto: Deník/ Ladislav Jerie

„Za posledních patnáct let počet zbytečných výjezdů hasičů, a i policie, narostl na loňských 56.

Srandisté si neuvědomují, že v té chvíli můžou být jednotky zapotřebí jinde pro záchranu života nebo majetku a zbytečně zdržují operátorky, které například řeší výjezd jednotek k požáru v sousedním okrese“ zlobí se Josef Setnička, ředitel benešovského územního odboru Hasičského záchranného sboru.

"Slušní lidé se nemusí bát hasiče zavolat, když zpozorují požár nebo potřebují jinak pomoc. Pokud se pak ukáže, že ve skutečnosti nehoří nebo není zásah hasičů nutný, jednotka se odvolá, vrátí se na základnu a nic se neděje. Pokutu nedostanou, případně jen ponaučení, jak se příště zachovat,“ vysvětlil šéf profesionálních hasičů na Benešovsku.

Sankce čekají na žertéry. „Některé plané poplachy odhalí už zkušené operátorky při hovoru. Lidi si ani neuvědomují, že například mobilní telefon je dohledatelný, i když v něm není SIM karta, bez níž lze volat na tísňovou linku 122,“ upozornil plukovník Josef Setnička.

Operátorkám k identifikaci zmatečného volání pomáhají i počítačové sítě, které najdou podle rozložení vysílačů a retranslačních stanic jednotlivých mobilních společností v terénu lokalitu, z níž hovor pochází.

Vloni se oproti roku 2010 téměř zdvojnásobila hodnota uchráněného majetku při požárech.

„Do statistiky se zásadně promítl velký požár průmyslového objektu na Benešovsku, kde se podařilo včasným zásahem uchránit velké hodnoty zboží ve skladech a strojů ve výrobních halách,“ objasnil ředitel hasičů.

K úspěšném zásahu podle něho domohla aktivita dobrovolných hasičů, kteří dorazili k ohni jako první, zachované přístupové cesty, funkčnost požárních opatření a dobrá stavební protipožární prevence v areálu firmy. „Díky uvedeným skutečnostem nedošlo přenesení požáru do dalších hal,“ poukázal Josef Setnička.

Přehled událostí na okrese Benešov
události 2010 2011
požáry 184205
technické zásahy celkem 858 659
z toho dopravních nehod280237
živelných pohrom 0 0
úniky chem. látek 53 59
ostatní tech. zásahy 525 363
plané poplachy 55 56
události celkem 1097920

zásahy jednotek PO
jednotky HZS 853 747
jednotky SDH 483 489
jednotky HZS podniků 6341

Přehled požárů
požáry2010 2011
počet požárů 184 205
přímé škody25 459 tis. Kč 32 123 tis. Kč
uchráněné hodnoty 36 844 tis. Kč 67 945 tis. Kč
usmrceno osob 3 0
zraněno osob 12 8

zásahy jednotek u požárů
jednotky HZS 158 179
jednotky SDH 179 255
jednotky HZS podniků 53

Autor: Ladislav Jerie

16.1.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Odklízení naplaveného bahna ve Vranovské Lhotě.
25

Při bleskové povodni pomáhali dobrovolní hasiči

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků
96

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Vlašim – Fotbalisté Vlašimi (pátí v tabulce) si nezahráli ve Fortuna národní lize na Jánošíky a chudým nerozdávali, a tak poslední Varnsdorf odjel na sever Čech s prázdnou a ještě zatěžkám v autobuse čtyřmi góly.

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Benešov – Bez sta tisíc korun za rovných 15 milionů si lze koupit blok domů, jehož součástí je také někdejší benešovská šatlava. Spolu s ní prodává majitel i sousední polyfunkční dům s obchody a službami a pozemek určený pro bytovou výstavbu.

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení