VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Syn velitele ženijní školy SS na Hradištku má co říci

Štěchovice – Přes to, že se Siegfried Klein narodil do rodiny velitele Pionier Schule der Waffen SS Hradischko, tedy ženijní školy na Hradištku Emila Kleina až v roce 1943, na tohle místo se dostal podruhé až nyní.

30.5.2014
SDÍLEJ:

Siegfried Klein navštívil Štěchovice.Foto: Zdeněk Kellner

Trvalo to přesně 69 let, než přijel do míst, kde působil jeho otec, mocný esesák určující bytí i nebytí mužů z hradištského koncentráku.
Siegfried se s postojem svého otce nejen neztotožňuje, ale za jeho činnost v době druhé světové války na Hradištku se očividně stydí.

„Všechno to bylo špatně," uvedl kajícně Siegfried Klein při prohlídce míst, kde jeho otec působil. „Jak mohl někdo říkat, že Čech je špatný a Němec dobrý?" ptal se při procházce kolem štěchovické přehrady. „Válka byla hrozná a nesmí se už opakovat," říkal rozhodně jednasedmdesátiletý muž.

Nacista Emil Klein si své odseděl. Z českého vězení se dostal až na konci roku 1964. Rodina ale po celou tu dobu v denacifikovaném Německu dostávala kvůli minulosti co proto.

„Když se lidé v okolí dozvěděli, že se jedná o rodinu válečného zločince, dávali jí to najevo. Nikdo s nimi nechtěl mít nic společného," připomněl hostitel Siegfrieda Kleina, Helmut Gaensel, známý hledač štěchovického pokladu.

Právě proto Siegfried v roce 1966 odešel do Austrálie. Tam pracoval jako autolakýrník a později údržbář v domově seniorů.

Kdo by si myslel, že se jedná o nepřístupného, sebestředného nebo nabubřelého či přezíravého člověka, hluboce by se mýlil. Během celého setkání s autorem článku působil jako veselý a dobrosrdečný muž. Při tom komunikoval se ženou, také rodilou Němkou i svým hostitelem, výhradně anglicky.

Z doby konce druhé světové války si Siegfried prakticky nic nepamatuje. Byly mu teprve dva roky. Přes to má co vyprávět.

Po konci války s otcem, který zemřel v roce 1970, hovořil mnohokrát. O čem? Bezpochyby i o tom, co se dělo v květnu 1945. Je o tom přesvědčen i Helmut Gaensel.

„Komu jinému, než nejmladšímu synovi, který bude nejspíš nejdéle naživu, by se měl svěřovat?" pokládá si otázku Helmut Gaensel přes to, že i on sám s Emilem Kleinem o pokladu hovořil mnohokrát. Vždyť s ním sdílel i vězeňskou celu…

Autor: Zdeněk Kellner

30.5.2014
SDÍLEJ:

Jak reklamovat koupený dům či byt

FNL, Vlašim - Varnsdorf 4:1.
9

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Benešov – Bez sta tisíc korun za rovných 15 milionů si lze koupit blok domů, jehož součástí je také někdejší benešovská šatlava. Spolu s ní prodává majitel i sousední polyfunkční dům s obchody a službami a pozemek určený pro bytovou výstavbu.

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Válečný řev a řinkot zbraní. Taková byla raně středověká bitva

Brdečný - Malá osada Brdečný u Neveklova přivítala o víkendu nespočet nadšenců do historie. Raně středověká bitva Rogar neboli Pojídači mrtvých předvedla příchozím život v minulosti, ale také především raně středověké bitvy.

OBRAZEM: Festival Exploration si užily tisíce fanoušků

Benešov - Dlouho očekávaný festival elektronické hudby v Táborských kasárnách v Benešově skončil. Exploration za uplynulé dva dny ale navštívilo tisíce lidí. Mezi fanoušky byla slyšet jak čeština, tak i angličtina, němčina, francouzština nebo maďarština.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení