VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rehabilitační ústav Kladruby dá naději pacientům se získaným poškozením mozku

Kladruby – Na úroveň specializovaných mezinárodních center s intenzivním programem pro pacienty se získaným poškozením mozku, se už zanedlouho vyšvihne Rehabilitační ústav Kladruby.

12.3.2014
SDÍLEJ:

Eksoskeleton začnou využívat veteráni v RÚ Kladruby.Foto: Nadační fond REGI Base I.

Už tento měsíc totiž ústav získá také původní vojenskou technologii Eksoskeleton, což je robotický rehabilitační systém a také robotickou rukavici s virtuální realitou.

„Právě to jsou první systémy uvedené do českého prostředí s dosahem pro české pacienty," uvedl Jakub Pětioký, koordinátor rehabilitační péče o pacienty se získaným poškození mozku RÚ Kladruby.

K těmto unikátním systémům přibude už v dubnu další jedinečný systém pro terapii velmi těžce postižených pacientů – robotický stavěcí stůl s integrovanou funkční elektrickou stimulací.

Všechny přístroje budou sloužit v Centru komplexní robotické rehabilitace a Školícím centru robotické rehabilitace, které v Kladrubech vzniká od loňského roku, kdy byl v ústavu zaveden interdisciplinární systém péče s koordinovaným přístupem k pacientovi.

Právě těchto vymožeností centra s nejrozsáhlejší péčí robotických systémů ve střední Evropě, využije pro vojáky zraněné v mezinárodních misích nadační fond Regi Base. Ten v Kladrubech už příští týden v úterý představí robotický rehabilitační systém Eksoskeleton.

V Rehabilitačním ústavu Kladruby se ale na projekt komplexní robotické rehabilitace intenzivně materiálně i personálně připravují už od roku 2010. Tehdy ústav nakoupil prostředky High – Tech rehabilitace a zvýšil kvůli tomu i počet zaměstnanců včetně klinických psychologů, logopedů a ošetřovatelů.

Právě robotická rehabilitace, virtuální a počítačové systémy pro rehabilitaci a metodiky práce s pacientem.

To jsou metody moderního pojetí rehabilitace zastoupené v projektu Specializované intenzivní rehabilitační péče o pacienty se získaným poškozením mozku a mozkových cév vzniklých poraněním.

„Projekt vznikl podle mezinárodních přístupů k této problematice a na základě nejnovějších poznatků o neuroplasticitě, což je neustálá obnova neurálních drah v mozku v jakémkoliv věku, pokud jsou dostatečně stimulovány," vysvětlil Jakub Pětioký, koordinátor rehabilitační péče o pacienty se získaným poškození mozku RÚ Kladruby.

Kranioprogram je podle kladrubského specialisty zaměřený především na pacienty po úrazech hlavy, po autonehodách a jiných traumatických příhodách.

„Ale také pro pacienty po mozkové mrtvici, kteří mají potenciál dále se zlepšovat, na základě vstupního testování," vysvětlil Jakub Pětioký.

Rehabilitační ústav Kladruby je především známý jako poskytovatel rehabilitační péče o pacienty se středním a středně těžkým zdravotním postižením. Ale právě shora zmíněným poskytováním specializované intenzivní rehabilitační péče o pacienty se získaným poškozením mozku, přináší další naději pro terapii pacientů v českém prostředí.

Rehabilitační ústav Kladruby se právě proto pravidelně připojuje k akci Evropský den mozku. Brain Awareness Week, jak zní jeho název anglicky, je globální kampaň za zlepšení veřejného povědomí o poznatcích vědy a výzkumu v oblasti mozku a jeho činnosti. Začal včera a ukončen bude v pondělí 17. března. Tento den, vyhlásila Evropská aliance Dana v roce 1988.

„Rehabilitační ústav Kladruby se k těmto oslavám aktivně připojuje se svým specializovaným programem a plánovaným otevřením Centra komplexní robotické rehabilitace a Školícího centra robotické rehabilitace," doplnil ještě Jakub Pětioký, koordinátor rehabilitační péče o pacienty se získaným poškození mozku RÚ Kladruby.

Autor: Zdeněk Kellner

12.3.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Střelec první branky Benešova Pavel Čapek o poločasové přestávce.

Benešov vydoloval z Písku dva body

Ilustrační foto.

Bouřky zasáhly okres. Hasiči vyjížděli ke spadlým stromům

AKTUALIZOVÁNO

Autobus, nákladní a osobní auto se srazily na dálnici D1

Benešovsko - Situace kolem hromadné nehody na dálnici D1 na 49. kilometru ve směru na Brno byla vyřešena rychleji, než všichni předpokládali. Tak se vyjádřil tiskový mluvčí hasičů ze Středočeského kraje, Jaroslav Gabriel. 

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

Právě jsme se narodili

Benešov /FOTOGALERIE/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti porodnice v benešovské Nemocnici Rudolfa a Stefanie vám přinášíme fotografie nejmladších občánků. Tentokrát narozených ve 33. týdnu v roce 2017.

Exploration začíná! Za elektronickou hudbou se sjíždějí první fanoušci

Benešov /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Celý víkend bude znít elektronická hudba nejen Táborskými kasárnami v Benešově, ale dozajista i celým městem a okolím. Obdobnou akci na stejném místě bude Benešov hostit pravděpodobně naposledy. Možná i proto pořadatelé očekávají více než 2 500 fanoušků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení