VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radní Vlašimi bioplynce u Pavlovic nefandí, vidí problémy

Vlašim – Samospráva města vydala oficiální vyjádření k problematice umístění a provozu bioplynové stanice (BPS) u Pavlovic. Dokument zmiňuje, že od doby, kdy před šesti lety prodala radnice pozemek soukromému investorovi, se legislativní tlak na změny v nakládání s biologicky rozložitelným odpadem značně zvýšil. „Při posuzování možnosti výstavby BPS Vlašim jsme zjistili, že ačkoliv dokumentace obsahuje výčet druhů bioodpadů na vstupu, nemáme informace o existenci skutečných smluv garantujících dostatek, kvalitu a druh odpadů. Budoucí investor se zaštiťuje smlouvou s oprávněnou osobou o zajištění vstupů a výstupů pro provoz BPS, což je sice zákonné, ale pro nás málo vypovídající. Předpokládáme, že odpady do stanice se budou svážet ze vzdálených regionů republiky, což se nejeví jako efektivní ani ekologické," uvedl starosta Vlašimi Luděk Jeništa.

11.2.2016
SDÍLEJ:

Vyroste u Vlašimi bioplynová stanice? Foto: Ilustrační foto: Alena Grycová

S místními původci bioodpadů se jednalo jen na počátku přípravy studie BPS, před všemi následnými změnami v regionu. O žádných nových větších zdrojích či původcích bioodpadů v našem regionu nemá samospráva informace.

„Město Vlašim nemá zájem na tom, aby se v regionu ve výsledku pěstovala kukuřice pro BPS, jak se to stává v jiných regionech, a zhoršila se tak erozní situace již tak exponovaného území s Chráněnou krajinnou oblastí Blaník, zaměřenou na ochranu krajinného rázu a krajinných hodnot," zdůraznil stanovisko samosprávy města vlašimský starosta s tím, že další problematickou částí projektu jsou odpadní výstupy.

Ze současných informací lze předpokládat, že může být problém s odbytem pro fermentační zbytek, odpadní vodu i digestát. Likvidace odpadu také není, dle dokumentu, doložena skutečnými smlouvami. Po konzultacích s některými potenciálními zemědělskými odběrateli lze dovodit, že jejich zájem, zejména po nynějším tlaku pronajímatelů zemědělských pozemků, v současné době opadl.

„Dokumentace také neřeší využití či odstraňování fermentačních zbytků v době, kdy není možné jejich využití na zemědělskou půdu nebo při jejich nadbytku v důsledku nedostatku odběratelů," dodal Luděk Jeništa, podle kterého naopak pozitivním faktorem je výstavba plynovodu a kogenerační jednotky na výrobu elektřiny ve sportovním areálu Na Lukách, a to i přes to, že se zvedly výkupní ceny zelené energie.

V současné se na radnici připravuje nová strategie rozvoje města na roky 2016 – 2025, a vzhledem k postoji zájmových skupin i profesních odborníků, veřejnosti a jejího vyjádření vůči BPS v dotazníkovém šetření k rozvoji města a rozsáhlým petičním akcím veřejnosti proti BPS je pravděpodobné, že se výstavba bioplynky nedostane mezi prioritní a žádané prvky rozvoje města.
KAREL CHLUMEC

Autor: Redakce

11.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Nespeky dostaly rychle druhou facku

Ilustrační foto

Zápas zlomil ve prospěch Poříčí Vosáhlo z penalty

OBRAZEM: Tři poštolky znovu vzlétly na vlašimském letišti

Vlašim - Nejen letadla startují na vlašimském letišti. Svoji druhou šanci zde také dostaly tři mladé poštolky obecné, které byly v péči vlašimské zvířecí záchranné stanice. Na cestu ke svobodě je přišli doprovodit i klienti Domova pro seniory z Vlašimi.

Ani na Indiány se při memoriálu generála Custera nezapomnělo

Všetice /FOTOGALERIE/ - Dvacátý šestý ročním memoriálu George Armstronga Custera těšil příznivce celé dva dny. V pátek sice pořadatelé akci zahájili, v sobotu ale program vypukl naplno. Na louce ve Všeticích rozprostřeli svůj tábor jak americké jednotky z občanské války, tak i Indiáni.

Pouťové zábavy začínají, řidiče čekají komplikace

Benešovsko /INFOGRAFIKA/ - Začíná doba pouťových slavností na Benešovsku. Ty lákají na svůj různorodý program jak malé, tak i velké návštěvníky. Pro většinu lidí jsou pouťové zábavy tradičním povyražením. Jiným ale tyto akce přinášejí spíše trable.

Sázavský klášter hostí první Baby Fest

Sázava – Především dětem do šesti let je určen nový festival Baby Fest, jehož první ročník se uskuteční v neděli od 10 do 17 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení