Někteří byli převedeni na jinou práci, část pomáhá s odstraňováním následků havárie. Jak bude vedení společnosti postupovat dál vyplyne až poté, co se seznámí s časovým harmonogramem oprav obou tavicích agregátů.

Jak už před několika dny informoval své čtenáře Benešovský deník, v noci z 26. na 27. dubna došlo ve sklárnách k vytečení skloviny z tavící pece na výrobu lisovaného skla. Příčina havárie, která podle slov Otakara Moťky, majitele sklárny Kavalierglass Sázava má za následek několikamilionové škody, není dosud známa.

„Po vychladnutí pece bude provedena její zevrubná prohlídka, která by měla příčinu odhalit,“ sdělil Moťka s tím, že únik více než čtyřiceti tun skloviny se bohužel neobešel bez dalších následků.

„Roztavené sklo porušilo elektrické připojení chladících ventilátorů a následně i rozvody chladící vody pro další tavicí agregáty. V důsledku toho došlo k výpadku chlazení další pece, přehřátí všech tepelně namáhaných míst a úniku skloviny i z této vany,“ popsal příčinu havárie majitel skláren.

Díky včasné reakci tavičů a technologů nedošlo k úplnému a nekontrolovatelnému úniku skla a k dalším škodám.

„Při zevrubné kontrole pece se ukázalo, že výpadek chlazení způsobil i nevratné škody na průtoku a držácích elektrod. Kvůli tomu byla i tato tavící pec vypuštěna a odstavena z provozu,“ pokračoval ve výčtu škod Otakar Moťka a uvedl že vedení společnosti společně s odpovědnými zaměstnanci intenzivně hledá optimální způsob řešení následků havárie. Podle mínění majitele firmy znamená odstavení dvou agregátů milionové ztráty nejen ve výrobě, ale i v následném prodeji.

Přiznal, že v některých případech hrozí i trvalá ztráta zákazníků.

„Intenzivním jednáním s jednotlivými dodavateli se snažíme zkrátit dodací lhůty žáromateriálů a dalších dílů nutných k opravě pece tak, abychom byli schopni obnovit výrobu v co nejkratším čase. Již nyní víme, že se to podaří nejdříve za několik měsíců,“ dodal Moťka.