VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O Městských tepelných zařízeních Benešov rozhodnou zastupitelé až v prosinci

Benešov – Cena tepla by měla být nižší, než je nyní. Právě s tímto argumentem vystoupil v pondělí 31. října před zastupiteli a veřejností starosta města Petr Hostek (ČSSD). Hovořil o tom v souvislosti s případným vstupem strategického partnera, který by do MTZ Benešov, s.r.o., výrobce a distributora tepla a teplé vody ve městě, měl přinést kapitál. Ten, v objemu 70 až 100 milionů korun, je potřeba na dokončení revitalizace celého topného systému města.

2.11.2016
SDÍLEJ:

Benešovské zastupitelstvo 31. října 2016.Foto: Zdeněk Kellner

Jenže podle opozice by investice, 60 milionů do rekonstrukce topných kanálů, tedy rozvodů tepla do domácností, a 40 milionů do kogeneračních jednotek vyrábějících elektřinu, kterou MTZ prodávají a zlepšují ekonomické ukazatele firmy, zvládla i sama MTZ. Podobně, jako tomu bylo při rekonstrukci kotlů 
v roce 2014 a 2015.

Peníze, které by MTZ potažmo město nemuselo do obnovy systému rozvodů tepla samo vložit, chce současné vedení města využít na další potřebné záležitosti chodu a obnovy Benešova.

Právě proto se při pondělním jednání komunální politici domluvili jen na tom, že se příště, 12. prosince, domluví. O tom, která z variant bude pro město s výhledem na patnáct let, lepší.

Zda vstup strategického partnera s jeho penězi, nebo samofinancování. To by nejspíš nešlo tak rychle, jako okamžitá injekce externího investora. Jenže právě ta by měla dlouhodobý dopad na chod MTZ, respektive na jeho ekonomiku. Kterákoliv externí firma totiž své peníze investuje pouze s vidinou, nebo v případě sídel, s téměř jistotou, určitého zisku. Ten mají současné MTZ ve výši dvou milionů za rok a při tom odepisují majetek v hodnotě dalších osmi milionů. O polovinu těchto částek by pak MTZ přicházela stran smlouvy se strategickým partnerem.

Jestliže starosta města na jednání zastupitelů hovořil o ceně tepla s výhledem na další dva roky, jako o ceně nižší, než je současná, zmínil částku kolem 650 korun. Cena za GJ tepelné energie přitom od roku 2014, kdy MTZ dokončovala rekonstrukci kotelen, kolísá. Z dlouhodobějšího horizontu ale spíše klesá. V roce 2014 platila domácnost v Benešově 812 korun za GJ. Následující rok to bylo už jen 698. Letos se v Benešově platí 710 Kč/GJ. Příští rok by předpokládaná cena měla být 667 korun a v roce 2018 pak dokonce kolem 640 korun za GJ.

„Jestliže kritéria, která si stanovíme, například v ceně tepla pro domácnost, nebudou splněna, neznamená to, že musí být vybrán strategický partner, který vstoupí do MTZ nejméně na patnáct let. Pak bychom ale museli rozvíjet strategii jinou. V žádném případě ale nepůjde o odprodej obchodního podílu společnosti MTZ Benešov," prohlásil starosta Benešova Petr Hostek s tím, že jediným cílem záměru, je dodávka tepla a teplé vody obyvatelům Benešova 24 hodin denně a placení nižších částek.

Proto rada města 12. prosince předloží zastupitelstvu ekonomickou analýzu s argumenty pro vstup nebo zamítnutí příchodu strategického partnera do MTZ Benešov.

Autor: Zdeněk Kellner

2.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Czech Floyd v Benešově.
25

OBRAZEM: Na benešovském náměstí diváky uchvátili Czech Floyd

Stovky diváků sledovaly tradiční středověkou bitvu ve Vodním hradě v Budyni nad Ohří.

KRÁTCE: Středověká bitva nadchne každého

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Železný dědek se jede na nové trati

Maršovice - Předposlední neděli v srpnu již tradičně startuje jeden z nejstarších cyklistických závodů s nepřetržitou tradicí v České republice nesoucí název Železný dědek. Z důvodu probíhající modernizace dálnice D1 jsou však na velké části tradiční trati se startem a cílem v Soběhrdech naplánovány objízdné trasy, a tudíž museli organizátoři pro letošní rok zvolit úplně novou trať na Neveklovsku. „Závodníci v neděli odstartují z Maršovic a dle příslušné kategorie absolvují stanovený počet okruhů o délce 15,6 kilometrů. Nová trať je technicky a fyzicky velmi náročná a všechny závodníky náležitě prověří,“ říká ředitel závodu Tomáš Povolný.   

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

KRÁTCE: Tradiční pouť zabaví na hodiny malé i velké

Benešov - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení