VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na břehu Podhájského rybníka ekovesnička nebude, lidé jsou proti

Týnec nad Sázavou – Ekovesnička s devíti malometrážními dřevostavbami označovanými jako rodinné domy na břehu Podhájského rybníka v Peceradech, nevznikne. Alespoň ne do konce října příštího roku.

26.4.2013
SDÍLEJ:

Ekovesnička v Peceradech by měla vzniknout na břehu Podhájského rybníka.Foto: Zdeněk Kellner

Právě to je termín, který si Týnec stanovil pro předkládání žádostí občanů o další změny územního plánu.

Jasně daná vlastní pravidla, ale mohla dostat na posledním jednání zastupitelů, v pondělí 22. dubna, ránu do vazu.

„Pokud by byl projekt ekovesničky pro zastupitele zajímavý, máme jedinečnou příležitost ho zahrnout do změn územního plánu," předložil jakýsi návrh na výjimku z usnesení zastupitelstva starosta města Martin Kadrnožka. „Pokud by územní plán změnu neobsahoval, byl by projekt ekovesničky nerealizovatelný. Bylo by nutné počkat na další kolo změn územního plánu a pak podat žádost," připomněl starosta.

Komunální politici na jeho výzvu, aby učinili zákonu o obcích zadost, dali pak prostor k představení projektu Tomáši Volkovi. Zástupce investora ekovesničky a syn majitelky pozemků u Podhajáku, pět minut vykládal o záměrech. Ale na následné otázky početné peceradské veřejnosti, odpověděl dost nepřesvědčivě.

Podle Tomáše Volka, člena představenstva investora Ekovesničky Pecerady, TV Facility Group není prý komerční využití pozemků, ale spíš moje potřeba udělat něco smysluplného s dlouhodobým přesahem. Záměr by podle něj měl zohledňovat hledisko ekologické, estetické a také sociální.

„Podhaják je pro rekreaci dlouhodobě nevhodný a kvůli myslivcům už rybník není ani důležitým hnízdištěm ptáků," argumentoval Volek a připomněl ještě, že si řada lidí v budoucnu nebude moci držet domy s velkými provozními náklady. „Proto jsme chtěli udělat projekt, který ukáže, že je možné žít levně v nájemním bydlení a při tom hezky a ekologicky," řekl Volek.

Sídliště domků by mělo vzniknout ze dřeva, rákosu a jílu, tedy materiálů v místě obvyklých. V další fázi projektu plánuje Volek z přilehlého pobřeží porostlého orobincem učinit chráněné území s naučnou stezkou a počítá i s tím, že právě to by mělo vliv na turistiku a tím i přínos pro Pecerady.

„Primárně chceme nabídnout domy dětem, které odešly z dětských domovů. Chceme ukázat dlouhodobě funkční vesničku a v tamním komunitním centru sloužícím i jako infocentrum k naučné stezce, umožnit setkávání obyvatel ekovesničky. Ale neplánujeme to jako komerční zařízení typu restaurace," dodal Tomáš Volek.

Objekty u Podhajáku by měly být podle něj rodinné domy s lokálním vytápěním dřevem v krbových kamnech. Ale právě na praktickou nemožnost tohoto způsobu vytápění upozornila někdejší pracovnice stavebního úřadu Magdalena Jirásková, když připomněla, že kvůli efektivitě topení by se u každého domu muselo dřevo, na jednu sezonu až 10 plnometrů, skladovat na tři topné sezony.

Pak se negativní postoj Peceraďáků k záměru, ještě jednou snažil od zastupitelů odklonit starosta města. „V červnu k tomu můžeme přijmout usnesení, pokud bychom projekt chtěli zahrnout do územního plánu," navrhoval Kadrnožka s tím, že se ale stále jedná jen o diskusi.

Magdalena Jirásková se pak zeptala starosty, jak je možné, že se vůbec uvažuje o tom, že se změní územní plán, když všichni ostatní žadatelé měli termín, do kterého museli předložit své návrhy na změnu ÚP v říjnu loňského roku.

„Pan Volek předložil pro město velmi významný projekt. Kompetenci o tom zda ho zařadit do změn územního plánu má zastupitelstvo a časově je to také možné. Technicky to není problém," vysvětloval starosta a navrhoval, aby se obyvatelé Pecerad sešli s Tomášem Volkem a pohovořili o tom.

„Z předešlých žádostí jsme vyhověli asi jen polovině," upozornila ale zastupitelka Alice Čečilová. „Pokud pana Volka odmítneme, nebude to nic výjimečného," řekla.

Starosta ale stále prosazoval, aby se ekovesnička znovu projednával v červnu. Současně nechtěl hned hlasovat, protože se se záměrem zastupitelé prý neměli možnost podrobně seznámit.

„Zastupitelstvo na návrh rady města schválilo termín pro podání žádostí změn územního lánu a ten byl loni do konce října a také to, že se územní plán bude projednávat každé dva roky," uvedl zastupitel Pavel Korec a připomněl, že by bylo vůči těm, jejichž žádosti nebyly tehdy projednávány, nefér. „A pan Volek, ať si dá, pokud o to bude stát, žádost do října příštího roku," argumentoval.

Návrhy starosty pak místní politici odmítli stejně tak, jako se věcí ekovesničky a změny ÚP, mimo řádně vypsané termíny pro připomínky, dále vůbec zabývat.

Usnesení zastupitelstva č.15 ze dne 10.12. 2012

Stanovení postupu pro vyřizování žádostí o změny územního plánu
Usnesení č. 2012/15/9 ze dne 10. 12. 2012
Zastupitelstvo schvaluje interval „revizí" územního plánu 1 x za 2 roky. Žádosti o změnu územního plánu podané od 1.11.2012 do 31.12.2014 budou předloženy k projednání na nejbližším následujícím zasedání zastupitelstva města po 31.12.2014.

Autor: Zdeněk Kellner

26.4.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nůžky v podání Lukáše Zoubka (v červeném) přestřihly nohy Jiřího Novotného, rekordmana v počtu českých titulů se Spartou Praha.

V oslabení se Votice neubránily

Ilustrační foto

Divišov byl opět stoprocentní

Nespeky dostaly rychle druhou facku

Nové Strašecí – Nováček krajského přeboru z Nespek má vrásky na čele, když se ani ve druhém zápase nedočkal bodů, naopak chytil potupnou čtyřku, tři góly inkasoval od 11. do 28. minuty.

Zápas zlomil ve prospěch Poříčí Vosáhlo z penalty

Beroun – Po čtyřech dnech nastoupili fotbalisté Poříčí nad Sázavou ke druhému zápasu krajského přeboru a podruhé slavili výhru. Po Novém Strašecí zvítězili i v Berouně, když rozhodující gól vsítil Jakub Vosáhlo z penalty.  

OBRAZEM: Tři poštolky znovu vzlétly na vlašimském letišti

Vlašim - Nejen letadla startují na vlašimském letišti. Svoji druhou šanci zde také dostaly tři mladé poštolky obecné, které byly v péči vlašimské zvířecí záchranné stanice. Na cestu ke svobodě je přišli doprovodit i klienti Domova pro seniory z Vlašimi.

Ani na Indiány se při memoriálu generála Custera nezapomnělo

Všetice /FOTOGALERIE/ - Dvacátý šestý ročním memoriálu George Armstronga Custera těšil příznivce celé dva dny. V pátek sice pořadatelé akci zahájili, v sobotu ale program vypukl naplno. Na louce ve Všeticích rozprostřeli svůj tábor jak americké jednotky z občanské války, tak i Indiáni.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení