VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidem z Benešova pomůže ušetřit peníze za plyn a elektřinu e-aukce

Benešovsko – Z Benešovska zatím pouze obyvatelé šestnáctitisícového Benešova se budou moci sami zasadit o snížení svých výdajů za elektřinu a plyn.

3.5.2013
SDÍLEJ:

Aukce o ceny energií teď čekají i na obyvatele Benešova.Foto: Ilustrační foto Václav Pancer

Město Benešov se totiž stalo prostředníkem, který svým občanům umožní nákup silové energie a zemního plynu formou e-aukce.

V podstatě si tímto, navíc pro jednotlivé odběratele anonymním způsobem, mohou lidé vybrat toho, od něhož si energie budou kupovat.

Vtip celé záležitosti spočívá v tom, že se sdruží více drobných odběratelů a vytvoří velký objem, který je pak už pro jednotlivé dodavatele zúčastněné v e-aukci zajímavý.

Obyvatelům nedalekých Říčan, které mají o dva tisíce obyvatel méně než Benešov, se při e-aukci podařilo ušetřit necelých 30 procent na plynu a 16,5 procenta na elektřině. Říčanské domácnosti pomocí elektronických aukcí ušetří na energiích skoro sedm milionů korun.

Kolik to bude v Benešově, zatím nikdo nedokáže ani odhadnout. Veškeré informace o aukci získají obyvatelé města na kontaktním místě, které je na Masarykově náměstí v Kulturním a informačním centru.

Podle starosty Benešova Jaroslava Hlavničky, který sám, stejně jako jeho kolega místostarosta Roman Tichovský, zvažuje přihlášení se do aukce, budou podstatné smlouvy, které jednotliví odběratelé se svými dodavateli mají uzavřené.

„Přihlásit se může kdokoliv z Benešova a osad, které spravuje," uvedl Hlavnička s tím, že společnost, která v Benešově přihlášky k aukci bude soustřeďovat, pak bude soutěžit o co nejlepší cenu.

E-aukce, jak se v podstatě výběrové řízení na dodavatele a cenu energií jmenuje, se uskuteční na konci června. Ale Benešov by dohromady nedal potřebnou sílu odběratelů, proto společnost, která do aukce jde, spojí síly Benešáků také s dalšími lidmi v Česku. A právě to zajistí velký objem odběru energie a lepší vyjednávací pozici.

Obyvatelé Benešova se mohou do výběrového řízení přihlásit do konce května.

S sebou by si měli do kontaktního centra v Kulturním a informačním centru na Masarykově náměstí přinést kopii smlouvy se stávajícím dodavatelem včetně všech dodatků a obchodních podmínek a kopii ročního vyúčtování spotřeby elektřiny a plynu.

„Přihlásit se může každý," uvedl starosta Benešova Jaroslav Hlavnička.

Připomněl ale, že důležité, pro konečné rozhodnutí o tom, zda podepsat novou smlouvu, bude porovnání ceny současné s tou výslednou z e-aukce.
„V Říčanech měli asi čtyři lidé lepší smlouvu, než kterou vysoutěžili při aukci," upozornil starosta Benešova.

Účast v aukci ale neznamená, že její účastníci změní dodavatele energií. To se stane teprve v okamžiku podpisu nové smlouvy. Bude-li ovšem nová nabídka přijatelnější a cenově výhodnější.

Autor: Zdeněk Kellner

3.5.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oskar Fotr.
14

Důležitější je pro mě výhra mužstva, říká Fotr

Pěstujeme olivy

KRÁTCE: Kvůli filmu se bude omezovat chod vozovky

Benešov - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

V Benešově má vzniknout první soukromá základní škola

Benešov /ANKETA/ – V podmínkách Benešova naprosto unikátní záležitost chystá na příští školní rok podnikatelka Helena Šešinová. V centru města chce otevřít první soukromou Základní školu Zvonková.

Za elektronickou hudbou míří do Benešova tisíce lidí

Benešov /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ - Zřejmě poslední festival, který bude uspořádán v areálu Táborských kasáren v Benešově, začne již v pátek od 18 hodin a potrvá až do neděle. Na třetí ročník Exploration festivalu přicestují za taneční elektronickou hudbou o víkendu davy lidí.

O hlasy středočeských voličů usiluje celkem 26 stran

Praha – Politických stran, hnutí a dalších subjektů, které se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR budou ve středních Čechách ucházet o hlasy voličů, je celkem 26. Krajský úřad to mohl konstatovat po úterní 16. hodině, kde vypršela lhůta pro podávání kandidátních listin. „Celkem se ve Středočeském kraji na podaných kandidátních listinách strany a hnutí snaží do voleb zaregistrovat 753 kandidátů,“ konstatoval Pavel Lochař z krajského úřadu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení