VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlašimská atletika už má zvuk, benešovská je na začátku

Benešovsko – Atletika byla na Benešovsku doménou Vlašimi, ale v poslední době se rozbíhá mílovými kroky i v Benešově. Roušku tajemství v klubech poodhalili – Martin Svoboda, předseda oddílu Atletika Vlašim, kde je zároveň nejdéle působící trenér a hlavní trenérka Atletika Benešov Lenka Křížová, jenž je i jednou z nejlepších běžkyň oddílu, a také skončila čtvrtá ve Sportovci roku na Benešovsku za rok 2016.

8.9.2017
SDÍLEJ:

Atletika ve Vlašimi bude v příštím roce slavit 75 let svého působení.Foto: Martin Svoboda

Kdy klub začal fungovat?

Svoboda: Příští rok budeme slavit 75 let založení, začali jsme tedy v roce 1943.

Křížová: Začali jsme na jaře 2016, jako oddíl Atletika Benešov. Celou atletiku zaštiťuje Jan Mayer.

Kolik členů máte v oddíle?

Svoboda: V současné době máme asi 200 členů, z toho je 140 dětí ve věku od 6 do 18 let, zbytek tvoří dospělí atleti a hlavně rozhodčí, kterých potřebujeme na velké závody alespoň 30. Jinak máme devět aktivních trenérů, kteří se starají o atlety, další dva nebo tři bychom přivítali.

Křížová: V loňském školním roce to bylo 70 dětí, v letošním roce čekáme nárůst. Hlavními trenéry ročník 2007 a mladší jsou Lenka Křížová a Karel Pelikán. U ročníků 2006 a starší je to Jan Šíma.

Co je cílem oddílu?

Svoboda: Naší snahou je naučit děti základům techniky dané disciplíny, na čemž se dá v budoucnu stavět. Atletika je sport na mnoho let, během prvního roku až dvou se může prosadit pouze velký talent, jinak si to musí každý odpracovat. Proto se snažíme hlavně vytvořit partu, aby děti vydržely. Pokud chtějí naši atleti v mládežnickém věku přestoupit za lepšími podmínkami, většinou jim nebráníme. Udržet je však v dospělém věku není jednoduché a máme jich málo. Kdo chce dělat atletiku pořádně je v pražských oddílech a my doufáme, že se jednou vrátí a pomůžou nám.

Křížová: Cílem oddílu je všestranný rozvoj mládeže a radost z pohybu. Chceme, aby se z dětí staly všestranně založení zdraví sportovci s celoživotní chutí se hýbat a sportovat, a také, aby se naučily překonávat závodní trému a závody si užívat. samozřejmostí je Fair-play chování.

Jak a kde trénujete s dětmi?

Svoboda: V letním období trénujeme převážně na hřišti na Lukách – přípravka a mladší žactvo dvakrát týdně po hodině a půl, starší žactvo pak třikrát až čtyřikrát týdně, mládež pak čtyřikrát až pětkrát týdně. V zimě je přípravka v tělocvičně, mladší žactvo jednou v tělocvičně a jednou v atletickém tunelu. Ostatní kategorie už fungují pouze v tunelu nebo venku. V posledních zimách to šlo téměř celou dobu.

Závody přípravek jsou vypisované od asi 9 let, ale mohou startovat i mladší. Pravidelnou soutěž družstev má mladší žactvo, kde už jsou čtyři kola, finále a dvakrát ročně krajské přebory, jednou na dráze a jednou v hale. Starší žactvo a mládež to má podobně, navíc zdatnější již závodí za dospělé. Nejvytíženější jedinci mají za rok až 20 závodů.

Snažíme se stavět všechna žákovská družstva a pokud to jde i mládežnická, ale naši nejlepší většinou hostují v silnějších oddílech a pak už nám moc závodníku na družstva nezbývá.

Křížová: Trénujeme s dětmi od šesti let na fotbalovém stadionu v Benešově, zámeckém parku Konopiště nebo na tartanové dráze u ZŠ Dukelská. V zimních měsících využíváme tělocvičnu na Karlově a nově zrekonstruovanou tělocvičnu v Táborských kasárnách. Netrpělivě vyhlížíme a modlíme se za benešovský atletický stadion.

V mladší skupině (6 – 10 let) učíme děti základům atletiky převážně herní formou. Základy pro běh, skok, hod. Koordinační cvičení. Důsledné protahování a posilování celého těla, kompenzační cvičení. Starší skupina (11 let a výš) se prohlubuje a zdokonaluje v technice základních atletických disciplín.

Děti jezdí na závody již od nejmladších (6 let).

Jaké jsou vaše největší úspěchy v oddíle?

Svoboda: Aktuálně bývá velkým úspěchem jakákoliv medaile na mistrovství ČR. Letos zatím žádná není, ale ještě nás dvě mistrovství čekají, a hlavně na žactvu šance je. V minulých letech jsme medaile sbírali hojně. Například v roce 2010 jsme jich měli 19 z ČR. Od té doby se ale úroveň české mládežnické atletiky výrazně posunula, o čemž svědčí i medaile z velkých evropských a světových akcí.

V kraji letos skončily starší žákyně na třetím místě za Kladnem a Kolínem a dokázali tak porazit Beroun a Starou Boleslav. Medaile z družstev nezískáváme každý rok, přece jen jsme dost malé město, abychom větším mohli konkurovat pravidelně. Přesto jsme loni v juniorkách skončili na krásném šestém místě na mistrovství ČR. Snad na další úspěch nebudeme muset čekat jako předtím, kdy dorostenci uspěli v roce 1971.

Jednotlivci se v kraji prosazují a každý rok máme okolo deseti přebornických titulů. Prosadit ale na MČR je už těžší, proto bereme jako úspěch i finálové umístění. Letos to dokázala Šárka Hulmáková, Linda Průšová, Lukáš Svoboda a v žactvu by se měla medailím přiblížit Alice Přibylová.

Křížová: Michal Slanina byl na halovém mistrovství ČR žactva (2017) šestnáctý na 60 metrů (čas 7,66) a třináctý na 150 metrů (18.19).

Jaké akce do konce roku pořádáte, nebo kterých se zúčastníte?

Svoboda: Začátkem září jsme doma uspořádali největší závody letošního roku, za účasti téměř 330 startujících. Díky skvěle pracujícím rozhodčím jsme to zvládli, muži navíc vyhráli a ženy byly třetí. O víkendu budou čtyři naši závodníci startovat na MČR do 22 let. V polovině září nás bude v Brně EKAG, největších závodech žactva v Evropě, reprezentovat 12 závodníků. V září nás čekají ještě troje školní závody, kolo družstev mladšího žactva a v sobotu (9.9.)Vlašimské memoriály, což jsou naše největší závody na dráze mimo soutěží družstev. Na konci září pak pořádáme mezikrajové utkání mladšího žactva, za účasti pěti krajů. Vše ukončíme první neděli v říjnu Během zámeckým parkem. Pak nás čeká zasloužený odpočinek (14 dní) a zahájíme přípravu na zimu.

Křížová: Pořádáme i se účastníme Benešovského běžeckého festivalu v neděli 10. září a pořádáme ještě Mikulášský běh. Účastníme se krajské přípravkové soutěže, krajského přeboru B mužů a žen, závodů v Nymburce a běhů ze seriálu Běžec Podblanicka.

Autor: Pavel Šimáček

8.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příbramsko – Solenice a Kamýk byly před 15 roky nejpostiženější obcí regionu při katastrofální povodni 2002. Když se povodňová vlna hnala Vltavskou kaskádou, zatopila Solenice pod hrází Vodního díla Orlík a pod vodou se vzápětí ocitá i Kamýk nad Vltavou.

Povodí Vltavy usnadní konec sezony. Nabízí lovení lodí z Orlíku

Slavnostního otevření pečovatelského domu ve Zvěstově se zúčastnili nejen místní, ale také hejtmanka Kraje.
38

Ve Zvěstově otevřeli pečovatelský dům

Středočechů přibývá. Může jich být víc o statisíce

Střední Čechy – Přes jeden a čtvrt milionu obyvatel má Středočeský kraj nyní – a během příštího desetiletí by se jejich počet mohl vyšplhat k půl druhému milionu. Mnozí z těch nových ovšem nebudou mluvit ryze „středočesky“; nářečí si přivezou se svých domovů z celé republiky. A pro leckteré bude čeština dokonce cizím jazykem.

Ringhofferovské oslavy přiblíží minulost Tatry. V pivovaru

Střední Čechy – Stařičké i novější vozy značky Tatra budou o víkendu k vidění v obcích Velké Popovice a Kamenice na Praze-východ.

Kardinál Dominik Duka popřál Farní charitě k výročí

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Farní charita ve Vlašimi slaví 25 let. Na oslavy dorazil i kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský.

Dva hráči se stanou na šest zápasů diváky

Benešovsko - Okresní disciplinární komise Benešov měla opět při svém zasedání dost práce. Nejdelší trest dostali Arnošt Korecký z Chotýšan a Martin Poustecký z Miličína, jenž budou v rolích diváků šest zápasů.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení