VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sportování ve Vlašimi má tradici

Vlašim/ Organizovaný sport se ve Vlašimi datuje ke konci devatenáctého století. Prudký rozmach sportovních spolků přinesl počátek století dvacátého

8.10.2008
SDÍLEJ:

Vlašimské sportovní kluby jsou líhní borců, kteří se dokázali prosadit i v nejprestižnějších soutěžích. Patří k nim i hokejista Michal Rozsíval. Reprezentuje Česko, v Americe je platným hráčem týmu NHL New York RangersFoto: Foto: Getphoto/Pavel

S organizováním tělovýchovy se ve Vlašimi začalo s příchodem mladého agilního advokáta Václava Pittermana.. Ten brzy po svém příchodu do Vlašimi založil osvětový spolek Beseda a v roce 1892 a za pomoci studenta Vladimíra Chalupy se zasloužil o založení Sokola. První valná hromada se konala za účasti osmadvaceti členů v místnostech Besedy Na Knížecí 20. prosince 1892.
Také kopaná ve městě nad Blanici už oslavila před několika lety stovku. První zpráva o vlašimských fotbalistech pochází totiž už z roku 1901. Tehdy byla sehrána dvě utkání s největším pozdějším rivalem Benešovem. Hrála se v obou městech a jména aktérů ani výsledky se nedochovaly.
Ještě zajímavější jsou z této doby zmínky o druhém nejpopulárnějším sportu, ledním hokeji. Ten prý se v oné době začal pěstovat na vlašimském panství mezi panskými úředníky a dokonce prý došlo k neoficiálnímu utkání Čechy – Anglie. Zda se tehdy hrálo s míčkem nebo pukem bohužel není známo. Co se ale ví bezpečně je to, že už v roce 1906 existoval při sokolské jednotě bruslařský kroužek, což svědčí o existenci kluziště.
Hokejové hole, ty zahnuté pro bandy-hokej, však v rukou tenkrát třímaly vlašimské ženy. Ani tento sport se však ve Vlašimi trvale neuchytil.
O královně sportu lehké atletice se v oficiálních záznamech poprvé hovoří v roce 1912. Tehdy člen výboru Sokola a dobrý závodník Bedřich Selinger uspořádal první lehkoatletické závody. Měly prý úspěch a první nadšenci pod vedením tohoto nejúspěšnějšího borce jednoty pokračovali v pravidelném tréninku.
Vytvoření samostatné Československé republiky pochopitelně přineslo velké nadšení, které se projevilo i v činnosti vlašimského Sokola. Hned v prvních dnech přistoupilo šestadevadesát členů.. Hledání finančních zdrojů pro stavbu sokolovny přivedlo na svět i myšlenku zřízení biografu, a tak 30. října 1920 měli Vlašimští možnost shlédnout první filmové představení Dvacet tisíc mil pod mořem.
Později se přiblížila a následovala léta bouřlivé dělnické tělovýchovy, která se rychle vzdalovala duchu Tyršových myšlenek, a stávala stále častěji politickým nástrojem.

⋌(zdroj archiv TJ Spartak)

Autor: Roman Mašek

8.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Deviant z Kolína se chytil do policejní pasti

K preventivnímu dni v Benešově se přidružilo i nízkoprahové zařízení MeziČas, které při této příležitosti oslavilo páté narozeniny.
48

Benešovské centrum oslavilo páté narozeniny a pokřtilo svůj spot

KRÁTCE: U Divišova zúží silnici, žáci vystoupí v kostele

Benešovsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Tradice kuželek v Benešově je v ohrožení

Benešov /FOTOGALERIE/ – Sedmdesát let dlouhá, nikdy nepřerušená kuželkářská tradice v Benešově, je v ohrožení. Kuželník postavený u sokolovny v Tyršově ulici v polovině šedesátých let minulého století je na pokraji životnosti.

Na konec školního roku se mohou jedničkáři těšit!

Benešovsko /ANKETA/ - Ten dlouho očekávaný okamžik se kvapem blíží. Těší se na něj děti i jejich rodiče, o učitelích nemluvě. V pátek 30. června si školáci dojdou do školy pro vysvědčení, někteří pro své první výroční, někteří pro své poslední „dětské", které je vstupenkou do života studenta.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies