VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sportování ve Vlašimi má tradici

Vlašim/ Organizovaný sport se ve Vlašimi datuje ke konci devatenáctého století. Prudký rozmach sportovních spolků přinesl počátek století dvacátého

8.10.2008
SDÍLEJ:

Vlašimské sportovní kluby jsou líhní borců, kteří se dokázali prosadit i v nejprestižnějších soutěžích. Patří k nim i hokejista Michal Rozsíval. Reprezentuje Česko, v Americe je platným hráčem týmu NHL New York RangersFoto: Foto: Getphoto/Pavel

S organizováním tělovýchovy se ve Vlašimi začalo s příchodem mladého agilního advokáta Václava Pittermana.. Ten brzy po svém příchodu do Vlašimi založil osvětový spolek Beseda a v roce 1892 a za pomoci studenta Vladimíra Chalupy se zasloužil o založení Sokola. První valná hromada se konala za účasti osmadvaceti členů v místnostech Besedy Na Knížecí 20. prosince 1892.
Také kopaná ve městě nad Blanici už oslavila před několika lety stovku. První zpráva o vlašimských fotbalistech pochází totiž už z roku 1901. Tehdy byla sehrána dvě utkání s největším pozdějším rivalem Benešovem. Hrála se v obou městech a jména aktérů ani výsledky se nedochovaly.
Ještě zajímavější jsou z této doby zmínky o druhém nejpopulárnějším sportu, ledním hokeji. Ten prý se v oné době začal pěstovat na vlašimském panství mezi panskými úředníky a dokonce prý došlo k neoficiálnímu utkání Čechy – Anglie. Zda se tehdy hrálo s míčkem nebo pukem bohužel není známo. Co se ale ví bezpečně je to, že už v roce 1906 existoval při sokolské jednotě bruslařský kroužek, což svědčí o existenci kluziště.
Hokejové hole, ty zahnuté pro bandy-hokej, však v rukou tenkrát třímaly vlašimské ženy. Ani tento sport se však ve Vlašimi trvale neuchytil.
O královně sportu lehké atletice se v oficiálních záznamech poprvé hovoří v roce 1912. Tehdy člen výboru Sokola a dobrý závodník Bedřich Selinger uspořádal první lehkoatletické závody. Měly prý úspěch a první nadšenci pod vedením tohoto nejúspěšnějšího borce jednoty pokračovali v pravidelném tréninku.
Vytvoření samostatné Československé republiky pochopitelně přineslo velké nadšení, které se projevilo i v činnosti vlašimského Sokola. Hned v prvních dnech přistoupilo šestadevadesát členů.. Hledání finančních zdrojů pro stavbu sokolovny přivedlo na svět i myšlenku zřízení biografu, a tak 30. října 1920 měli Vlašimští možnost shlédnout první filmové představení Dvacet tisíc mil pod mořem.
Později se přiblížila a následovala léta bouřlivé dělnické tělovýchovy, která se rychle vzdalovala duchu Tyršových myšlenek, a stávala stále častěji politickým nástrojem.

⋌(zdroj archiv TJ Spartak)

Autor: Roman Mašek

8.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koním z jankovské kauzy se daří lépe a lépe.
17

Odebrání jankovských koní bylo oprávněné

Den české historie v Křivsoudově bude letos věnovaný Heydrichiádě.
9

Křivsoudov si zopakuje atentát na Heydricha

KRÁTCE: Život arcivévody poznají lépe

Benešovsko - Přinášíme vám přehled zajímavých událostí na Benešovsku.

Nejmenší fotbalová vesnice vyrobila největší překvapení

Benešovsko – Okresní fotbalová sezona začala pohárem, ve kterém došlo i na překvapením. Největší má na svědomí nejmenší vesnice v republice, která má fotbalový klub, Nesperská Lhota, která díky brance Brožíka z penalty, vyřadila Jankov, sestoupivší z I. B třídy. Zápas byl velmi nervózní a rozhodčí Pessr musel hráče krotit, a nakonec v závěru vyloučil domácího brankáře Vladimíra Březnovského, který hraním rukou mimo pokutové území, zmařil jasnou příležitost hostů.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Při bleskové povodni pomáhali dobrovolní hasiči

Vranovská Lhota /OBRAZEM/ – Sbor dobrovolných hasičů z Vranova prokázal svou oddanost pomoci blízkým. Následky bleskové povodně, která ohrozila obyvatele Vranovské Lhoty, odklízeli skoro celý den. Lidé proto děkují dobrovolným hasičům, kteří svou akceschopností projevili odborný přístup a morální kvality.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení