Už to totiž vypadalo, že nekončící smůla, provázející organizaci letošního turnaje, bude dále úřadovat. Po odřeknutí slovenské trojice úřadujících mistrů světa a Evropy z Košic (zdravotní komplikace) turnaj ztratil mezinárodní rozměr, o slovo se v jinak nadprůměrně teplém a suchém období přihlásila srážková fronta. Ve chvíli, kdy pořadatelé začali uvažovat o přesunu turnaje do halových prostor, se situace začala měnit k lepšímu a srážky ustávaly. V poledne s tříhodinovým zpožděním turnaj odstartoval.

Samotný průběh turnaje přinesl několik překvapení. V prvé řadě nečekaný konec extraligové sestavy ze Žatce, která ze tří zápasů v základní skupině vydolovala jen bod za remízu. V další skupině provětrala faldy obhájci z Modřic sestava pražského Startu. Osmifinále celků ze druhých a třetích míst ve skupině bylo plně v režii favoritů. Urputné boje přineslo čtvrtfinále, kde na úspěšné osmifinalisty čekali vítězové základních skupin. V prvním čtvrtfinále si Start neporadil s Čelákovicemi, stejně se vedlo i Karlovým Varům proti ITD Sportu. Dvě další čtvrtfinále přinesla třísetové bitvy. Závěr té první potěšil Bohemii v souboji s Výběrem extraligy. Ještě větší drama nabídlo poslední čtvrtfinále, kde domácí elitní sestava pohrdla čtyřmi mečboly (jeden ve druhém a tři ve třetím setu) proti modřickému obhájci.

„Prohráli jsme vyhraný zápas, štve mě to. Ve skupině jsme neměli jediný problém, hodně jsme si věřili. Ve čtvrtfinále jsme dostali nejtěžšího soupeře, Modřice, kterým se do té doby ale tolik nedařilo. V prvním setu nám to soupeř chybami ulehčil, ve druhém jsme ale byli 1:4 dole. Zlepšili jsme to a dostali se na devítky, měli i útok. Ve třetím setu jsme vedli 9:7 a ještě měli chyceno. Jak to cítím, v koncovce měl přijít jiný výběr útoku. Navíc se od nás odvrátilo štěstí. Celý den jsme zachytávali odrazy od bloku, teď se to odrazilo za devítek ve druhém setu do ruky a ve třetím se to zabalilo do sítě,“ nebylo do řečí domácímu univerzálovi Františku Kalasovi, jemuž útěchou byla nominace do All Stars Teamu.

Třetí sety rozhodovaly i obě semifinálová utkání. Bohemia se takto nakonec radovala proti Čekákovicím, stejně tak i Modřice proti ITD Sportu. Duel o bronz stejně jako loni nepotěšil čelákovické hráče, kteří proti ITD Sportu neměli nárok.

„Pocity mám smíšené, spíše cítím nespokojenost. My jsme celý den hráli dobře, užívali jsme si to. Ztratili jsme jen jeden set ve skupině s Výběrem extraligy, tam ale už o nic nešlo. Ve čtvrtfinále jsme také prošli hladce nahoru. V klíčovém semifinále jsme v pohodě proti obhájci vyhráli první set a najednou ve druhém nám vyhořela obrana. Nezablokovali jsme, v poli nechytili. Zápas o třetí místo pro nás nezačal dobře, prohrávali jsme o čtyři body, naštěstí soupeř chyboval a my se oklepali z té semifinálové porážky. Od poloviny setu jsme měli vývoj zápasu ve svých rukou,“ popsal pouť turnajem nahrávač složeného celku ITD Sportu (a jediný hráč domácího klubu v semifinále) Petr Stejskal.

Zajímavou bitvu přineslo i finále, které obsadili hráči oddílů z Modřic a Karlových Varů. I když se mladší sestava snažila, přece jen jejich zkušenější kolegové byli stále o nějakou tu kuličku nahoře. A to stačilo k tomu, aby stejně jako v loňském roce pozvedli Kop s Pelikánem a Kokšteinem nad hlavu vítěznou trofej. Ani poražení finalisté nesmutnili, po roce poskočili o jeden stupínek výše. A vlastně celé elitní kvarteto bylo shodné s minulým ročníkem, změnilo se jen pořadí na 2-3. místě.

„Je to naše druhé vítězství a doufám, že ne poslední. Ze začátku turnaje nám to nešlo podle představ, jak se dlouho čekalo, až přestane pršet, tak jsme nějak vytuhli a chyběla nám potřebná namotivovanost. Ta přišla až ve čtvrtfinále v těžkém zápase s domácí sestavou. Stáli jsme na pokraji vyřazení, za stavu 7:9 ve třetím setu jsme si řekli, že se o to ještě porveme.. Také v semifinále proti ITD Sportu jsme zvládli koncovku třetího setu lépe. Nebyl to ale tak pohledný zápas, byl to spíše takticky vedený boj. Finále už bylo docela v pohodě, ale bylo hodně odevzdané. Přišlo mi, že soupeř ani moc nebojoval a jak jsme vyhráli první set, tak už rezignoval. Jsem rád, že se nám to tu podařilo znovu vyhrát, je škoda toho špatného počasí,“ zhodnotil turnaj blokař vítězné sestavy Pavel Kop.