VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozor na zvěř, počet střetů stoupá

Benešovsko/ Při porovnání letošního, loňského a předloňského září trojnásobně vzrostl počet karambolů motorových vozidel způsobených srážkou se zvířaty či zvěří

4.10.2008
SDÍLEJ:

Spárkatá a černá se stávají nejčastějí sraženou zvěříFoto: Deník/ Ladislav Jerie

Počet dopravních nehod se v uplynulém měsíci při porovnání s loňským zářím snížil o zhruba 17 procent a ubylo i zraněných osob. Zato počet střetů se zvěří, nehod s domácími zvířat je minimum, stoupl na trojnásobek.
„V září byla, stejně jako vloni, usmrcená jedna osoba,“ připomněla policejní mluvčí Zuzana Stránská pondělní čelní srážku aut na silnici I/3 u Votic. „V roce 2006 nezemřel v září nikdo,“ dodala. Těžkých zranění bylo letos v září pět, vloni šest a předloni dvě. O téměř polovinu se oproti roku 2007 snížil počet lehce zraněných. Těch letos policejní statistika eviduje jen 24, vloni jich zaznamenala 44 a v předchozím roce 38.
Rozsah hmotných škod na vozidlech či majetku dosáhl v uplynulém měsíci téměř k devíti milionům korun.
Pozitivním trendem, přestože, a možná právě proto, že policisté na Benešovsku téměř denně odhalí nějakého řidiče pod vlivem alkoholu, je meziroční pokles dopravních nehod, u nichž viník nadýchal. „Letos v září motoristé pod vlivem návykových látek zavinili čtyři nehody. Vloni jich bylo šest a o rok předtím sedm,“ vysvětila policejní mluvčí.
Nejvyšší nárůst z hlediska příčin zaznamenali policisté při nehodách, v nichž figurovala zvěř. Jestliže jich v září roce 2006 bylo jenom pět a vloni 12, letos se jich stalo 17.

Dopravní nehody září 2008 – 07 – 06

požití alkoholu viníkem 4 6 7
nepřiměřená rychlost 17 22 19
nezvládnuté předjíždění 2 4 3
nedání přednosti v jízdě 31 31 20
nesprávný způsob jízdy 73 100 84
střet se zvěří či zvířaty 17 12 5
technická závada 1 1 1

Ze svodky: Srna za 150 tisíc korun

Ve čtvrtek před půlnocí jel třicetiletý řidič s Audi A6 Avant po silnici II/105 od obce Neveklov do obce Křečovice. Po projetí levotočivé zatáčky mu do jízdní dráhy z pravé strany vběhla srna . Řidič chtěl zabránit střetu s ní, proto strhl řízení vlevo, kde mimo vozovku následně narazil předkem do stromu. Dechová zkouška byla provedena přístrojem LION, její výsledek byl negativní. Ke zranění osob nedošlo. Způsobená škoda je 151 100 korun. Případ odložen .

Zdroj: OŘ PČR Benešov

NEJVÍCE NEHOD SE ZVÍŘATY REGISTRUJE ČESKÁ POJIŠŤOVNA V ŘÍJNU

Praha (6. října 2008) - Statistiky České pojišťovny již několik let po sobě ukazují, že nejvíce dopravních nehod, při nichž je jedním z účastníků zvíře, se stane právě v říjnu. A rok od roku počet těchto podzimních střetů roste. Nejvíce hlášení eviduje Česká pojišťovna ze středních Čech a jižní Moravy, nejméně z Prahy.

„Zatímco před pěti lety jsme registrovali 2138 škod, loni to bylo 3836 nehod a letos jsme ještě před nejkritičtějším říjnem napočítali více než 3100 srážek motoristů se zvířaty,“ uvedl ředitel likvidace škod z neživotního pojištění České pojišťovny Radim Nekov.

Důvodem těchto nelichotivých čísel je zejména migrace zvěře za potravou a říje srnčí a jelení zvěře. Pojistné události jsou hlášeny zpravidla z brzkých ranních hodin, zhruba kolem šesté nebo pozdních večerních z lesních úseků a v poslední době ještě více ze silnic mezi poli. Situaci zhoršuje podzimní snížená viditelnost, častější mlhy a třeba i mokrá vozovka. Podle statistik Centra dopravního výzkumu zahyne pod koly aut zhruba 8 až 9 tisíc kusů zvěře, nejvíce zajíci, srnčí zvěř, bažanti, ale i divočáci, kuny, ovce, koně, nebo například i ježci, žáby, šneci…

"Skutečný počet střetů se zvířaty je totiž mnohem vyšší, protože ne každá srážka je nahlášena jako dopravní nehoda. Pokud se nestane nic vážnějšího, nebo majitel vozu nemá uzavřeno havarijní pojištění, z něhož by pojišťovna mohla škodu uhradit, motoristé ani nehodu neoznámí,“ doplňuje Radim Nekov.

Podle odborníků je v mnoha případech lepší do zvířete najet, než riskovat úhybným manévrem například náraz do stromu. V každém případě by řidiči měli být ostražitější a počítat s tím, že zvěř se často pohybuje ve skupinách, například u divokých prasat to platí téměř stoprocentně. Řidič tak může zabránit srážce s prvním divočákem, ale druhý může skončit pod koly. To se přihodilo i majiteli užitkového vozidla Fiat, který jel koncem října loňského roku po rychlostní silnici z Liberce do Prahy.
U obce Brodce mu pod kola auta vběhlo celé stádo divočáků. Všech sedm prasat srážku nepřežilo – za „zvěřinové hody“ zaplatila Česká pojišťovna majiteli auta více než 40 tisíc korun.

Dopravní nehody se zvířaty mnohdy končí soudními spory. Takovou byla například jarní srážka řidiče Opelu s psím šampiónem, který utekl pánovi ze zahrady rodinného domku a zřejmě k němu spěje
i nedávná netradiční nehoda ze severních Čech. Po polní cestě vedl majitel svého poníka na uzdě, ale zvíře se najednou splašilo a vběhlo pod kola právě projíždějícího auta. Tentokrát však nepožaduje odškodnění majitel mrtvého zvířete, ale naopak vlastník vozu, kterého bude oprava stát více než
50 tisíc korun. „U domácích zvířat mají poškození motoristé i bez havarijního pojištění mnohem větší šanci na úhradu svých škod, než při střetech s lesní zvěří. Jejich vlastníky se obvykle podaří dopátrat. Ti by na to neměli zapomínat a raději si včas sjednat patřičné odpovědnostní pojištění,“ doplňuje Markéta Bradáčová z odboru pojištění odpovědnosti ČP.

Ne všechny pojistné události, v nichž figuruje jako jeden z účastníků zvíře, nemusí být nutně dopravními nehodami. Jde například o likvidaci z odpovědnostního pojištění jednoho východočeského majitele autobazaru. Vystavená vozidla mu několik měsíců v noci hlídal spolehlivě vycvičený vlčák.
Až do osudné noci, kdy do objektu vběhla kočka a schovala se pod jedno z aut a vyšplhala se spodkem až k motoru, kde se schovala. Čtyřnohý hlídač okamžitě zapomněl na výcvikový dril a ve snaze se k vetřelkyni dostat, poškrábal auto ze všech stran a ohlodal některé plastové díly. A protože si vybral zánovní, leč relativně drahý terénní vůz, úhrada přesáhla sto tisíc korun. Podobnou sumu zaplatila Česká pojišťovna i majiteli stříbrné octavie, který si vyrazil na Šumavu na houby. Zaparkoval na kraji lesa a když se vrátil s bohatým úlovkem, málem utrpěl těžkou zdravotní újmu.
Na přední kapotě auta zahlédl dvě dovádějící kůzlata. Kamerunské kozičky, jejichž chovatel zůstal
i po detailním prošetřování neznámý, poskákaly i další části auta a kopýtky udělaly nesmazatelné podpisy. Václav Bálek, tiskový mluvčí

Autor: Ladislav Jerie

4.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Olivia Prokopová se svojí vzácnou trofení

Středočeským sportovcem roku je Prokopová, Barák je Hvězdou Deníku

Benešovský deník. Ilustrační foto

KRÁTCE: Sociální služby získaly certifikát

Dopravu v Benešově omezí návštěva prezidenta Česka

Benešov – Na dvoudenní komplikace související s návštěvou hlavy státu, Miloše Zemana ve městě u Konopiště by se už nyní měli připravit motoristé.

Pochod za povidlovým koláčem má číslo 38, chodce potkáte na silnicích i po setmění

Benešov – I když je Pochod za povidlovým koláčem pořádaný KČT Benešov je z odborného pohledu sportovní záležitostí, jedná se bezpochyby také o událost společenskou.

Ve středních Čechách se část řidičů autobusů zapojí do stávky

Střední Čechy - Ve středních Čechách bude 6. dubna část řidičů linkových autobusů stávkovat. K celostátnímu protestu se podle dostupných informací připojí řidiči na Berounsku a Příbramsku, řekl dnes ČTK krajský radní pro dopravu František Petrtýl (ANO).

Na Fóru mluvili o budoucnosti turistiky v Posázaví

Jílové u Prahy – Na co se mohou těšit návštěvníci Posázaví v nadcházející turistické sezóně, probírali účastníci Fóra cestovního ruchu. V Regionálním muzeu Jílové u Prahy ho uspořádala obecně prospěšná společnost Posázaví.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies