VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomohli při tragické nehodě, dostali ocenění

Benešov /OBRAZEM/ - Vlastimil Bejbl společně s Petrem Chocholouškem se v úterý 26. července stali 126. a 127. Gentlemanem silnic. Pohotově totiž zasáhli u tragické nehody dvou automobilů v klidné části Benešova, kdy dva cestující s těžkými zraněními zůstali v havarovaném voze v bezvědomí. Jeden muž z dvojčlenné posádky bohužel vážným zraněním podlehl. Za odvážný přístup a nasazení, se kterými se hrdinové do záchrany pustili, byli oceněni titulem Gentleman silnic.

25.7.2017
SDÍLEJ:

Vlastimil Bejbl a Petr Chocholoušek se stali novými Gentlemany silnic.Foto: Město Benešov

Osudový den 3. srpna 2016 projížděl v osobním voze kolem patnácté hodiny mladý řidič se svými kamarády ulicemi Benešova. Šofér ale nedodržel bezpečnou vzdálenost za cyklistou a narazil do něj. Cyklista upadl na zem, nicméně mladík z místa nehody ujel. O několik ulic dále jeho nepřiměřenou jízdu ukončila srážka s jiným automobilem, kterému nedal přednost v jízdě.

První momenty popisuje Vlastimil Bejbl. V tu chvíli zrovna parkoval před domem: „Vylezl jsem z vozu a uslyšel vytáčející se motor jedoucího auta. Zvedl jsem hlavu a vidím velkou rychlostí projet šedé vozidlo, ani jsem nepoznal typ. Trvalo to 2 až 3 sekundy, nastala obrovská rána a pak jen ticho,“ vzpomíná jeden ze dvou Gentlemanů silnic.

Benešovem byla tehdy vedena objížďka kvůli opravě silnice E55 a mnoho řidičů si tudy zkracovalo cestu. „Všeho jsem nechal a rozběhl se do ulice. Viděl jsem vylézat tři osoby z šedého vozu, který zajel až do zahrady a zastavil se o elektrokiosek. Přibližně 10 metrů od křižovatky byl druhý vůz,“ popisuje Vlastimil Bejbl situaci, kdy začal ihned jednat. „Dveře řidiče byly navaleny do sloupku, podařilo se mi je vytrhnout a otevřít. Uviděl jsem dvě osoby v bezvědomí. Vzal jsem muže na sedadle řidiče a vyndal ho vedle auta. Pak jsem vlezl do vozu a vytáhl druhého muže, který silně krvácel.“

Právě v tu chvíli přispěchal i druhý Gentleman Petr Chocholoušek, který pracuje v dopravní firmě v ulici: „Vypnul se nám proud, vyběhl jsem proto z kanceláře a vidím, co se stalo. Přišel jsem tam už pozdě, jeden muž silně krvácel, poskytoval jsem mu první pomoc – masáž srdce. Snažil jsem se, co to šlo.” Bohužel již muži nedokázal pomoci.

O druhého těžce zraněného se mezitím postaral hrdina Vlastimil Bejbl. „Dal jsem ho do stabilizované polohy, probral se, byl v šoku, tak jsem ho utěšoval. Za chvilku přijela záchranka. Ještě mě napadlo vlézt do vozu, jestli tam někdo není, protože vezli i dětskou sedačku, naštěstí jsem nikoho dalšího nenašel,“ dodává a Petr Chocholoušek pokračuje: „Když přijela rychlá pomoc, tak jsem už víc dělat nemohl, šel jsem přeparkovat kamiony, aby pro toho muže při vědomí mohl přistát vrtulník. Později jsem zjistil, že je to manžel kolegyně od nás ze společnosti.” Řidiče poté transportovala letecká záchranná služba do Fakultní nemocnice v Praze Střešovicích.

Ohlédnutí za nehodou je pro oba hrdiny s odstupem času těžké, jak popisuje Vlastimil Bejbl: „Osobně mě to moc zasáhlo. Na vlastní oči jsem viděl, že život je křehký a na jeho záchranu je potřeba každé sekundy. Jsem proto nesmírně rád, že jsem mohl zachránit toho jednoho muže.” Hrdina Petr Chocholoušek oceňuje i práci dispečerů na lince: „Nezachraňoval jsem poprvé, ale opravdu dobrý pocit mám ze spolupráce s dispečinkem záchranky. Nenechají vás v tom.“

Muž, který nehodu zavinil, je v současné době obžalován z trestných činů těžké ublížení na zdraví ve stadiu pokusu, usmrcení z nedbalosti a ublížení na zdraví z nedbalosti. V případě odsouzení mu hrozí až deset let odnětí svobody

Za statečný a pohotový zásah si dnes oba zachránci odnesli titul Gentleman silnic udělovaný Českou pojišťovnou a Policií ČR už od roku 2004. Jako poděkování od České pojišťovny obdrželi ocenění chytrý mobilní telefon. Z řad policie oba muže ocenil náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Středočeského kraje pro SKPV Jan Krejčí, vedoucí územního odboru Benešov Pavel Havránek a vedoucí dopravního inspektorátu Benešov Zdeněk Štěpánek. Z rukou zástupců policie si gentlemani odnesli pamětní medaile krajského ředitele policie Středočeského kraje, pamětní list a další dárkové předměty.

Starosta města Benešov mužům předal děkovné listy, pamětní medaile a poukázky na pohonné hmoty ve výši 3000 korun pro každého z oceněných.

Autor: Lucie Sedláková

25.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků
96

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

Jak reklamovat koupený dům či byt

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Vlašim – Fotbalisté Vlašimi (pátí v tabulce) si nezahráli ve Fortuna národní lize na Jánošíky a chudým nerozdávali, a tak poslední Varnsdorf odjel na sever Čech s prázdnou a ještě zatěžkám v autobuse čtyřmi góly.

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Benešov – Bez sta tisíc korun za rovných 15 milionů si lze koupit blok domů, jehož součástí je také někdejší benešovská šatlava. Spolu s ní prodává majitel i sousední polyfunkční dům s obchody a službami a pozemek určený pro bytovou výstavbu.

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Válečný řev a řinkot zbraní. Taková byla raně středověká bitva

Brdečný - Malá osada Brdečný u Neveklova přivítala o víkendu nespočet nadšenců do historie. Raně středověká bitva Rogar neboli Pojídači mrtvých předvedla příchozím život v minulosti, ale také především raně středověké bitvy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení