VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osobní vlaky jely ve Strančicích ráno proti sobě

Strančice /DOPLNĚNÉ INFO - ZPRÁVA DRÁŽNÍ INSPEKCE/ - Ranní provoz  na železniční trati z Benešova do Prahy narušila ve středu ráno v po 6. hodině mimořádná událost v úseku Strančice - Říčany. Při ní jely dva osobní  vlaky proti sobě. Naštěstí včas zastavily, cestujícím se nic nestalo.

30.1.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Ladislav Jerie

Ve středu 30. ledna ráno před půl sedmou došlo na železniční trati z Benešova do Prahy mezi Strančicemi a Říčany k mimořádné  události, při níž podle prvotních informací jely proti sobě dva osobní vlaky. Souprava Os 9104 odjíždějící ze Strančic v 6.19 směrem do Prahy  projela návěstidlo v poloze Stůj.

Vlaky se naštěstí podařilo s pomocí zabezpečovacího systému včas zastavit. Probíhá vyšetřovaní nehody. Provoz  je vedený po jedné traťové koleji, vlaky mohou navýšit zpoždění o zhruba 5 - 10 minut.

Několik spojů mezi Strančicemi a Prahou je zrušeno. Dvoukolejný provoz byl obnovený v 8.02 hodin.

ZPRÁVA DRÁŽNÍ INSPEKCE

Dvakrát za posledních osm dní vyjížděla Drážní inspekce k ohrožení – projetí návěstidla vlakem zakazujícího jeho jízdu. Obě mimořádné události se obešly bez zranění a škody na majetku. Zabránit by těmto ohrožením umí lepší zabezpečovací zařízení.

První ohrožení bezpečnosti řešila Drážní inspekce 22. 1. v Kolíně, kde vjel osobní vlak do cesty projíždějícímu vlaku InterCity. Pravděpodobnou příčinou mimořádné události bylo selhání lidského činitele – strojvedoucího osobního vlaku, který zastavil vlak necelých 100 metrů za projetým návěstidlem.

Druhá událost se stala dnes v 6.20 hodin ve Strančicích, kde projel osobní vlak vyjíždějící ze Strančic návěst zakazující jeho jízdu a vyjel přímo proti jedoucímu osobnímu vlaku z Prahy do Benešova u Prahy. Vlaky zastavil výpravčí funkcí zabezpečovacího zařízení „Generální stop". Oba osobní vlaky, plně obsazení cestujícími, zastavily přibližně 600 m od sebe. Při mimořádné události nebyl nikdo zraněn. Provoz na trati byl obnoven v 7.55 hodin.

Ve Strančicích se již jedná o druhý případ projetí tohoto návěstidla za posledních šest měsíců, 2. 8. 2012 ve 22.02 projel nákladní vlak návěst zakazující jeho jízdu a vjel do postavené vlakové cesty osobnímu vlaku, který měl odjíždět ze Strančic. Při nehodě nedošlo ke zranění ani škodě. Nákladní vlak zastavil sám strojvedoucí.

Podle statistik Drážní inspekce se v minulém roce událo na železnici 77 případů projetí návěstidla zakazujícího jízdu, což je stejně jako v roce 2011. Při těchto událostech nebyl nikdo zraněn ani usmrcen. V letošním roce je to již čtvrtý případ.

Drážní inspekce v této souvislosti připomíná, že již před 3 lety doporučila urychlit práce na zavedení zabezpečovacího systému ETCS, který by vyloučil lidskou chybu při jízdě vlaků (vlak by automaticky zastavil, případně by se vůbec nerozjel).

Do doby realizace tohoto opatření Drážní inspekce doporučila úpravou postupů zamezit omylům a selháním strojvedoucích po uvedení vlaku do pohybu, tzn. aby se strojvedoucí řídil pokyny provozovatele dráhy udílenými při organizování drážní dopravy a v situaci, kdy nebude jízda vlaku návěstí příslušného hlavního návěstidla dovolena, před tímto návěstidlem vlak bezpečně zastavil.

Drážní inspekce je státní instituce, která odborně zjišťuje příčiny mimořádných událostí (nehod) a vykonává preventivní státní dozor na dráhách. Jako vyšetřovací orgán je nezávislá na všech státních institucích a jakémkoli provozovateli drah a drážní dopravy. Drážní inspekce se při své činnosti řídí zákonem č. 266/1994 Sb., o dráhách, příslušnými prováděcími vyhláškami a Směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2004/49/ES.

Martin Drápal, DIČR

Autor: Ladislav Jerie

30.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Manželé Eva a Richard Leblovi jsou od 12. srpna šťastnými rodiči malé Elišky. Ta se narodila v benešovské nemocnici ve 2.25 s váhou 3 190 gramů a mírou 50 centimetrů. Se svými rodiči a sestřičkou Emičkou (5) bude malá Eliška Leblová bydlet ve Vlašimi.
8

Právě jsme se narodili

Elektronická hudba bude znít po celý víkend Táborskými kasárnami v Benešově.
82

Exploration začíná! Za elektronickou hudbou se sjíždějí první fanoušci

Vypustí vzácné trpasličí sovy mimo okres

Vlašim – Tři sourozence sýce rousného vypustí ochránci z Vlašimi zpět do volné přírody. Společně se zájemci se sejdou v pondělí v 18 hodin. Místo vypouštění se nachází v zatáčce asi 100 metrů před značkou označující začátek obce Otavožaty ze směru od Senožat.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hrozí kolony. U Votic řeší dvě dopravní nehody

Votice/Olbramovice - Hned dvě nehody zkomplikovali v pátek kolem 15. hodiny život řidičům, kteří jeli či ještě pojedou hlavní silnicí z Votic do Olbramovic i zpět. Policisté varují, že mohou na této vozovce vznikat kolony. Jak v souvislosti s dvěma nehodami, tak i kvůli pátečnímu provozu.

Privatizace bytů usnula, probudí se na podzim

Benešov – Zpoždění proti předpokladům vedení města nabrala další část privatizace benešovského bytového fondu. Podle jarního ujednání chtěla radnice mezi obyvateli prostřednictvím dotazníku zjistit jejich postoj k prodeji bytů. Výsledky z toho měly být na stole už se začátkem velkých prázdnin. Jenže dotazník dosud neopustil radnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení