Řidička byla s lehkým zraněním převezená do benešovské nemocnice.

Při nehodě došlo k úniku oleje, o jehož likvidaci se postarali hasiči. Škoda na vozidle přesáhla 50 tisíc korun.

„Během teplých dnů vyjíždí záchranáři k lidem, kteří vlivem horka zkolabovali nebo se zhoršil jejich zdravotní stav,“ konstatovala Tereza Janečková ze středočeské záchranné služby, podle níž jsou ohrožení zejména kardiaci a astmatici, kteří trpí především dechovými obtížemi a může u nich dojít až k srdečnímu selhání.

Ohroženi nejsou však pouze kardiaci, ale i lidé s oslabeným imunitním systémem a lidé kteří nemají dostatečně vyvinutý termoregulační systém. To jsou děti, které ho ještě nemají plnohodnotně vyvinutý a staří lidé, kteří už ho naopak postrádají.

Tito lidé nemají velkou potřebu pít a ani v takto teplých dnech nepociťují horko. Proto jim hrozí přehřátí, dehydratace organismu, následný kolaps a ztráta vědomí.

Úpal nebo úžeh?
Teplé počasí a sluneční záření může způsobit zdravotní potíže i zdravým lidem. Při pobytu v teplých, dusných a nevětraných místnostech (např. v MHD).

Úpal je vlastně přehřátí organismu, příznakem je bolest hlavy, zvracení, zmatenost, svalové křeče, periodické dýchání, ztráta vědomí. První pomoc i terapie musí být zahájena ihned. Spočívá v ochlazování a monitorování tělesné teploty a vitálních funkcí.

K úžehu dochází po dlouhodobém pobytu na přímém slunci v případě, že slunce svítilo na hlavu a šíji. K příznakům patří malátnost, porucha koncentrace, bolest hlavy, závrať, nevolnost, zvracení, vysoká teplota a ztuhnutí šíje. Důležité je odvést člověka do stínu, dát mu napít vody, položit mu studený obklad na hlavu a zvednout mu nohy.

Prevence je jednoduchá, stačí dostatečně pít. Lékaři doporučují kromě dostatečného příjmu tekutin nosit i pokrývku hlavy. Tak se vyvarujete úžehu.

Důležité je, zejména pro kardiaky, vyvarovat se rychlým přechodům z horka do zimy a ze zimy do tepla – např. z klimatizovaných místností ven na ulici. Rozdíl mezi klimatizovaným prostorem a venkovní teplotou by neměl přesáhnout 10° C.

„Záchranná služba se při svých výjezdech snaží postižené zchladit. Odvedou pacienta do chladnějšího prostředí, zvednou mu dolní končetiny a snaží se postiženého dostatečně zavodnit infuzní terapií, aby se zmírnila dehydratace organismu,“ popsala postup mluvčí ZZS.
S přispěním Územního střediska ⋌ ZZS Středočeského kraje

Lékaři doporučují pít hlavně vodu a minerálky.
Dospělý člověk by měl v takto teplých dnech vypít 2,5 – 3 litry tekutin denně. Lidé kteří vědí, že mají v těchto dnech zdravotní problémy, by se měli vyvarovat fyzické námahy, příliš nevycházet ven nebo se alespoň držet ve stínu. Nepobývat dlouho na přímém slunci, dostatečně pít a vyvarovat se alkoholu. Alkohol stejně jako káva dehydratuje. Zdroj: ZZS