VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BENEŠOV

Město Benešov leží necelých čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy v kraji mezi řekou Sázavou a bájnou horou Blaník. Jeho výhodná poloha na dopravních tepnách a atraktivní přírodní i kulturní prostředí jej předurčuje stát se zajímavým střediskem turistického ruchu. Benešov leží na železniční trati 220 Praha – Tábor – České Budějovice. Na západním okraji města vede silnice I/3 spojující tatáž města.

V 11. století za vlády Přemyslovců probíhala kolonizace dosud neobydlených oblastí jižně od Prahy. První osídlení Benešova je na místě dnes zvaném Na Karlově, kde vznikl panský dvorec, kostel a okolo nich osada. Poté se centrum přesunulo výstavbou městského tržiště na dnešní Masarykovo náměstí. Na Karlově byl založen minoritský klášter a majitelem se stal pražský biskup Tobiáš z Benešova, který si záhy vybudoval nové sídlo – Konopiště. Po vymření Benešoviců se majiteli stávají Šternberkové a po nich městu zůstal znak – osmicípá zlatá hvězda v modrém poli. Zdroj: www.benesov-city.cz

Na studenty táhne, zatím jim pomáhají mikiny

Benešov – Kromě nákupu školních potřeb museli rodiče dětí studujících v Gymnáziu Benešov řešit i jednu na první pohled se studiem nesouvisející záležitost – tepelnou pohodu svých potomků při výuce. Té se některým žákům nedostávalo, protože na ně táhlo netěsnostmi oken.

OBRAZEM: Hledají se majitelé ztracených psů

Benešovsko - Psí útulek v Maršovicích hlásí nárůst ztracených psů. Jen za poslední týden dostala provozovatelka útulku informaci o čtyřech pejscích, kteří hledají svého páníčka.

V Benešově vaří poprvé mok i pro pivaře s celiakií

Benešov – Poprvé v celé historii dlouhé už 120 let, začne benešovský pivovar vařit zlatavý mok, který bez strachu o své zdraví budou moci pít i celiatici, tedy lidé, s alergií na lepek.

Obyvatelé Horní Lhoty se dočkají nového společenského centra

Horní Lhota - Stavbu společenského centra v Horní Lhotě by měla vybraná firma zahájit během letošního června. Občanům malé obce tak nová budova, která nahradí bývalou školu, v budoucnosti nabídne prostory, kde se budou moci scházet a pořádat různé akce. Nyní jim slouží jako provizorní kulturní dům bývalý koloniál.

Bez dotací Týnec lávku přes Sázavu neopraví

Týnec nad Sázavou /FOTOGALERIE/ – Odpadávající a drolící se beton, obnažená zrezivělá armatura. Tak jednoduše lze popsat složitý technický stav lávky pro pěší mezi Týncem a jeho osadou, Brodci.

KRÁTCE: Sběr papíru podpoří školu

Benešovsko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z regionu.

Míč i karton piv odcizil ze zahrady rodinného domu

Benešov – Neznámý pachatel vnikl na pozemek rodinného domu, netušil však, že ho při krádeži kartónu piv a dětského míče snímají nainstalované kamery.

Na týneckém hradě zakončili ekologické vzdělávání

Týnec nad Sázavou /FOTOGALERIE/ – Co se v mládí naučíš, ve stáří, jako když najdeš. Tohle prastaré a stále platné pořekadlo uplatňují hravou formou také při ekologické výchově v týnecké mateřské škole.

Nezisková organizace Posázaví pomáhá Benešovu dál, i když od města peníze nedostává

Benešov – Po té, co Benešov v březnu nepřiznal obecně prospěšné společnosti Posázaví příspěvek na provoz, skončila vzájemná spolupráce obou subjektů. „Dotace Posázaví není pro město výhodná, spolupráce není letos potřeba," odůvodňoval rozhodnutí radnice stvrzené zastupiteli místostarosta Jiří Švadlena.

Benešovská nemocnice dál zabezpečuje svůj areál

Benešov – Nové oplocení a zasíťování areálu pro instalaci bezpečnostních kamer jsou dvě už dokončené fáze projektu zabezpečení Nemocnice Rudolfa a Stefanie. „Staré oplocení dávno neplnilo svou funkci. Nové dál povyšujeme o další bezpečnostní prvky, kamerový bezpečnostní systém a napojením na centrálu," potvrdil předseda představenstva nemocnice Pavel Pavlík.

Na inspekci benešovského pivovaru přijel sám arcivévoda

Benešov /FOTOGALERIE/ - Dvoudenní program měla v Pivovaru Ferdinand připomínka 120 výročí jeho založení.

Obce bojují o titul Vesnice roku 2017

Střední Čechy - Po třiadvacáté letos vyhlásilo Ministerstvo pro místní rozvoj soutěž Vesnice roku. Jejím cílem je nejen povzbudit obyvatele venkova k aktivitě při rozvoji svého domova, ale také upozornit na význam venkova, jeho tradice a společenský život.

Nejpřívětivější k občanům je radnice v Benešově

Benešov – Přívětivý úřad, soutěž Ministerstva vnitra ČR, zná nejlepší radnice. Vítězství teď drží v rámci středních Čech, Benešov. Druhé skončily Černošice, třetí Dobříší. Mezi trojici celorepublikových vítězů se však ani jeden neprosadil.

Do Prčice šla Katarína poprvé, vzala si s sebou dvoje boty, čtvery ponožky a náplast

Týnec nad Sázavou - „Ja som z Prahy a volám sa Katarína Březinová." Přesně tak, krásnou slovenštinou, ale i s dokonalým českým „ř" začala krátké povídání sympatická tmavovláska původem ze Slovenska. Do Prčice Katarína vyrazila vůbec poprvé, i když v Česku žije už dvanáct let. K výšlapu ji přemluvili kamarádi. Z toho, že by z Týnce do 42 kilometrů vzdálené Prčice nedošla, strach neměla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies