VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahradu zámku v Růžkových Lhoticích ozdobí funkční pravěká pec

Růžkovy Lhotice – Pravěká pec se už zanedlouho stane nejen ozdobou zahrady růžkovolhotického zámku, ale bude i jeho funkčním atrakcí pro veřejnost a dokladem života lidí v době kamenné. „Pec vznikne prvotně pro školy a budou se k ní vázat také výukové programy," připomněl ředitel Muzea Podblanicka, zřizovatel muzea hudby, jímž zámek Růžkovy Lhotice proslul. Právě pec, v níž si lidé v pravěku potravu tepelně upravovali, se iniciátorům z Muzea Podblanicka zdála jako vhodná pro přiblížení doby dávno minulé v našich končinách a to zajímavou, interaktivní formou.

22.8.2015
SDÍLEJ:

Pravěká pec, jak je k vidění v šumperském muzeu. Foto: Michal Krestýn

„Do programu bude zahrnuté i Podblanicko, ale přizpůsobíme se každé škole a jejímu výukovému plánu," vysvětlila archeoložka Muzea Podblanicka Tereza Davidová s tím, že pec umístěná v zahradě zámku v Růžkových Lhoticích bude plně funkční replikou pecí objevených při vykopávkách.

„Součástí bude i jáma na vypalování keramiky," připomněla archeoložka.

Během celého, několikahodinového programu, si děti zkusí připravit a upéct potraviny tak, jak to dělali naši předkové. Budou to však především placky či bochánky z těsta, nikoliv maso.

„Aby se děti nenudily, umelou si mouku na kamenném mlýnku, zadělají těsto a budou si během přípravy jídla moci vyrábět kamenné nástroje nebo hračky z hrnčířské hlíny," popsala Tereza Davidová.

Zpočátku bude program pouze pro děti ze základních a středních škol a později možná i pro širokou veřejnost.

Pec bude postavena a zprovozněna do začátku školního roku. Už ve druhé půlce září přijdou do zahrady zámku v Růžkových Lhoticích první žáci a upečou si své vlastní placky či housky.

Autor: Zdeněk Kellner

22.8.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oskar Fotr.
14

Důležitější je pro mě výhra mužstva, říká Fotr

Pěstujeme olivy

KRÁTCE: Kvůli filmu se bude omezovat chod vozovky

Benešov - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

V Benešově má vzniknout první soukromá základní škola

Benešov /ANKETA/ – V podmínkách Benešova naprosto unikátní záležitost chystá na příští školní rok podnikatelka Helena Šešinová. V centru města chce otevřít první soukromou Základní školu Zvonková.

Za elektronickou hudbou míří do Benešova tisíce lidí

Benešov /FOTOGALERIE, INFOGRAFIKA/ - Zřejmě poslední festival, který bude uspořádán v areálu Táborských kasáren v Benešově, začne již v pátek od 18 hodin a potrvá až do neděle. Na třetí ročník Exploration festivalu přicestují za taneční elektronickou hudbou o víkendu davy lidí.

O hlasy středočeských voličů usiluje celkem 26 stran

Praha – Politických stran, hnutí a dalších subjektů, které se v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR budou ve středních Čechách ucházet o hlasy voličů, je celkem 26. Krajský úřad to mohl konstatovat po úterní 16. hodině, kde vypršela lhůta pro podávání kandidátních listin. „Celkem se ve Středočeském kraji na podaných kandidátních listinách strany a hnutí snaží do voleb zaregistrovat 753 kandidátů,“ konstatoval Pavel Lochař z krajského úřadu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení