VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlastníci památek mohou žádat peníze na jejich opravu

Vlašim - Od padesáti tisíc korun výše mohou získat vlastníci kulturních památek pokud požádají prostřednictvím obce s rozšířenou působností o dotaci z programu Podpora obnovy kulturních památek. Ministerstvo kultury chce výzvou zlepšit stav regionálních kulturních památek, které jsou mnohdy z důvodu nedostatku peněz v havarijním stavu. Vlastníci památek mohou o peníze žádat až do konce dubna. Pro vlašimský správní obvod je pro tento účel vázáno celkem 665 tisíc korun.

3.4.2016
SDÍLEJ:

Zámek Jemniště.Foto: Zdeněk Kellner

„Peníze jsou určeny na zachování na obnovu nemovitých kulturních památek, které se nalézají mimo památkové rezervace a zóny, nejsou národními kulturními památkami a které nejsou ve vlastnictví České republiky. Příspěvek může být použit i na obnovu movitých kulturních památek pevně spojených se stavbou jako například oltáře či varhany, pokud je tato stavba památkou. Z programu však nelze hradit náklady na modernizace objektů jako je zateplování, vytápění, elektroinstalace, rozvody vody, vzduchotechnika a podobně," upřesnil Ondřej Drlík z odboru životního prostředí vlašimské radnice s tím, že minimální podíl vlastníka památky činí deset procent z nákladů, k nímž se dotace váže. Do programu nelze zařadit akci obnovy kulturní památky, jejíž špatný technický stav byl způsoben vlastníkem, který úmyslně zanedbal její pravidelnou údržbu.


Peníze poskytne ministerstvo formou účelových příspěvků po provedeném správním řízení na základě rozhodnutí v souladu se zákonem o státní památkové péči. Žadatel však musí kromě jiného v žádosti uvést všechny potřebné údaje kulturní památky a zavázat se, že bude obnovu průběžně konzultovat se specialisty Národního památkového ústavu v součinnosti s příslušným pracovníkem obce s rozšířenou působností. Je také povinen dbát jejich rad s cílem zajistit co nejvyšší úroveň prací z hledisek státní památkové péče.


„Příspěvek z programu nelze poskytnout, jestliže byl na stejnou akci ve stejném roce poskytnut jiný příspěvek z ostatních programů ministerstva v oblasti památkové péče," dodal Drlík s tím, že potřebné informace, konzultační a metodickou pomoc k postupu při zpracování žádosti poskytne žadatelům ministerstvo, případně obecní úřady obcí s rozšířenou působností.

Karel Chlumec

Autor: Redakce

3.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Neproměněné šance připravily Vlašim o výhru

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Řešili násilí a podvody

KRÁTCE: Nový retardér zajišťuje bezpečnou cestu školákům

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

Rozbil kameru, čidlo na světlo a odešel

Benešov - Nejdříve poškodil nade dveřmi kameru a pohybové čidlo na světlo, nakonec odešel z místa pryč. Proto po neznámém muži pátrají benešovští kriminalisté. Pachateli za jeho protiprávní jednání hrozí až jeden rok za mřížemi.

Na Koupáku ve Vlašimi to žije!

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Celou letní sezónu, kdy je otevřen bar Na Koupáku ve Vlašimi, jsou zde pořádány o víkendu nejrůznější akce. Jak koncerty kapel, tak i zábavná vystoupení. Během letošních prázdnin se ve Vlašimi představil Banjo Band Ivana Mládka nebo stand up comedy Na stojáka. Poslední výborný koncert obstarala blues rocková a hard rocková kapel Krausberry.

Železným dědkem se stal talent Klabouch

Maršovice – Jeden z nejstarších cyklistických závodů s nepřetržitou tradicí v České republice (32. ročník), nazvaný Železný dědek, ovládl suverénním výkonem obrovský talent české cyklistiky, osmnáctiletý Petr Klabouch. Na start se postavilo 333 cyklistů. Diváci, kteří v hojném počtu přišli závodníky podpořit, byli svědky skvělých výkonů v podání české amatérské špičky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení