VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památný dům ve Vlašimi je unikát a bude opraven

VLAŠIM - Trnem v oku místním a podivnou raritou pro návštěvníky vlašimského Žižkova náměstí je dům č. p. 249, na kterém už řadu let pracuje zub času

12.10.2007
SDÍLEJ:

Lubomír Zábranský před časem informoval veřejnost o postupu jednání přímo před chátrající památkouFoto: Karel Chlumec

Na špatný stav budovy, která hyzdí historické náměstí často upozorňovali nejen majitelé sousedních domů, ale i neziskové organizace, které se snaží o rozvoj cestovního ruchu v regionu a chystají projekt revitalizace vlašimských náměstí. Barokní štít chátrající nemovitosti dává tušit, že nejde o dům ledajaký. Nemovitost je zapsána v seznamu kulturních památek a vlašimská radnice se ve spolupráci s památkáři doposud bezúspěšně snažila soukromého vlastníka donutit k rekonstrukci vzácného objektu. Teď to však vypadá, že se blýská na lepší časy.
„V objektu se pracuje už od počátku letošního roku a majitel udělal hodně prací uvnitř. Ty ale nejsou pro lidi zvenčí viditelné,“ říká vedoucí odboru kultury školství MěÚ Vlašim Lubomír Zábranský s tím, že majitel domu nejprve celý vnitřek historické budovy vyklidil, poté byly zajištěny stropní konstrukce, odkryta omítka a to vše velmi opatrně pod dohledem památkářů. Objekt má totiž bohatou historickou minulost. Dokonce bohatší, než se původně zdálo.
„Před dvěma lety byl proveden povrchový operativní průzkum, který měl prověřit hodnotné části a přiblížit postup stavebních prací,“ říká historik a konzervátor státní památkové péče Jindřich Nusek a dodává, že historické prameny připomínají dům jako chalupu se čtvrt lánem a živností zámečnickou. Provedený průzkum ale objevil podstatně starší části památky a jedna ze sond ve štítové zdi odkryla pozdně gotický portál z přelomu 15. a 16. století nad nímž zajásal restaurátor Daniel Talavera, který průzkum prováděl. „Objev pozdně gotického portálu dokládá kamennou středověkou zástavbu v prostoru náměstí a jako hodnotný architektonický prvek by měl být brzy restaurován,“ uvádí k průzkumu akademický sochař Talavera. Při statickém průzkumu uvnitř budovy byl dokonce objeven druhý unikátní historický portál.
„My jsme rádi, že se práce na památce hnuly. Zatím nedokážeme říct, jakým tempem bude rekonstrukce objektu pokračovat, protože statický projekt dosud není kompletní. Teprve ten ukáže, které konstrukce se opraví a které jako nezachranitelné budou sejmuty,“ říká Lubomír Zábranský s tím, že letošní rok je zlomový a četné urgence i několik let neúspěšná jednání s majitelem domu se nakonec přece jen podařila zvrátit.
„V nejbližší době započnou i práce na exteriéru budovy, budou sejmuty omítky ze štítu a ukáže se, zda se konstrukce nechají přezdít,“ říká Michaela Glosová z pražského Národního památkového ústavu. A co na to majitel památky, která je z historického hlediska po vlašimském zámku nejvýznamnější?
„Postupuji přesně podle pokynů Národního památkového ústavu a referátu kultury a školství městského úřadu. Jednou za dva týdny se konají kontrolní dny. Když dostanu čtyři úkoly, splním čtyři, když dva, tak splním dva,“ vysvětluje Luděk Říha a dodává, že zápisy z kontrolních dnů dokládají jeho vstřícnost. „Dělám, co můžu a bez památkářů nepřeložím ani cihlu,“ doplnil ještě s tím, že jednání jsou vzhledem k historickému charakteru objektu velmi složitá a figuruje v nich mnoho subjektů.

12.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků
96

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

Jak reklamovat koupený dům či byt

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Vlašim – Fotbalisté Vlašimi (pátí v tabulce) si nezahráli ve Fortuna národní lize na Jánošíky a chudým nerozdávali, a tak poslední Varnsdorf odjel na sever Čech s prázdnou a ještě zatěžkám v autobuse čtyřmi góly.

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Benešov – Bez sta tisíc korun za rovných 15 milionů si lze koupit blok domů, jehož součástí je také někdejší benešovská šatlava. Spolu s ní prodává majitel i sousední polyfunkční dům s obchody a službami a pozemek určený pro bytovou výstavbu.

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Válečný řev a řinkot zbraní. Taková byla raně středověká bitva

Brdečný - Malá osada Brdečný u Neveklova přivítala o víkendu nespočet nadšenců do historie. Raně středověká bitva Rogar neboli Pojídači mrtvých předvedla příchozím život v minulosti, ale také především raně středověké bitvy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení