VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památný dům ve Vlašimi je unikát a bude opraven

VLAŠIM - Trnem v oku místním a podivnou raritou pro návštěvníky vlašimského Žižkova náměstí je dům č. p. 249, na kterém už řadu let pracuje zub času

12.10.2007
SDÍLEJ:

Lubomír Zábranský před časem informoval veřejnost o postupu jednání přímo před chátrající památkouFoto: Karel Chlumec

Na špatný stav budovy, která hyzdí historické náměstí často upozorňovali nejen majitelé sousedních domů, ale i neziskové organizace, které se snaží o rozvoj cestovního ruchu v regionu a chystají projekt revitalizace vlašimských náměstí. Barokní štít chátrající nemovitosti dává tušit, že nejde o dům ledajaký. Nemovitost je zapsána v seznamu kulturních památek a vlašimská radnice se ve spolupráci s památkáři doposud bezúspěšně snažila soukromého vlastníka donutit k rekonstrukci vzácného objektu. Teď to však vypadá, že se blýská na lepší časy.
„V objektu se pracuje už od počátku letošního roku a majitel udělal hodně prací uvnitř. Ty ale nejsou pro lidi zvenčí viditelné,“ říká vedoucí odboru kultury školství MěÚ Vlašim Lubomír Zábranský s tím, že majitel domu nejprve celý vnitřek historické budovy vyklidil, poté byly zajištěny stropní konstrukce, odkryta omítka a to vše velmi opatrně pod dohledem památkářů. Objekt má totiž bohatou historickou minulost. Dokonce bohatší, než se původně zdálo.
„Před dvěma lety byl proveden povrchový operativní průzkum, který měl prověřit hodnotné části a přiblížit postup stavebních prací,“ říká historik a konzervátor státní památkové péče Jindřich Nusek a dodává, že historické prameny připomínají dům jako chalupu se čtvrt lánem a živností zámečnickou. Provedený průzkum ale objevil podstatně starší části památky a jedna ze sond ve štítové zdi odkryla pozdně gotický portál z přelomu 15. a 16. století nad nímž zajásal restaurátor Daniel Talavera, který průzkum prováděl. „Objev pozdně gotického portálu dokládá kamennou středověkou zástavbu v prostoru náměstí a jako hodnotný architektonický prvek by měl být brzy restaurován,“ uvádí k průzkumu akademický sochař Talavera. Při statickém průzkumu uvnitř budovy byl dokonce objeven druhý unikátní historický portál.
„My jsme rádi, že se práce na památce hnuly. Zatím nedokážeme říct, jakým tempem bude rekonstrukce objektu pokračovat, protože statický projekt dosud není kompletní. Teprve ten ukáže, které konstrukce se opraví a které jako nezachranitelné budou sejmuty,“ říká Lubomír Zábranský s tím, že letošní rok je zlomový a četné urgence i několik let neúspěšná jednání s majitelem domu se nakonec přece jen podařila zvrátit.
„V nejbližší době započnou i práce na exteriéru budovy, budou sejmuty omítky ze štítu a ukáže se, zda se konstrukce nechají přezdít,“ říká Michaela Glosová z pražského Národního památkového ústavu. A co na to majitel památky, která je z historického hlediska po vlašimském zámku nejvýznamnější?
„Postupuji přesně podle pokynů Národního památkového ústavu a referátu kultury a školství městského úřadu. Jednou za dva týdny se konají kontrolní dny. Když dostanu čtyři úkoly, splním čtyři, když dva, tak splním dva,“ vysvětluje Luděk Říha a dodává, že zápisy z kontrolních dnů dokládají jeho vstřícnost. „Dělám, co můžu a bez památkářů nepřeložím ani cihlu,“ doplnil ještě s tím, že jednání jsou vzhledem k historickému charakteru objektu velmi složitá a figuruje v nich mnoho subjektů.

12.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Okresní přebor: Nespeky B - Jankov 2:1.
24

Béčko Nespek odhodilo nováčkovský ostych a je postrachem

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Pomáhají, protože chtějí

Neveklov - Studenti Obchodní akademie Neveklov sdružení ve společnosti DOORS se zapojili do projektu 72 hodin – tři dny dobrovolnických aktivit, který vyhlásila Česká rada dětí a mládeže. V rámci tohoto projektu jsme navštívili neveklovský domov pro seniory.

Zvrat v anketě o prodeji bytů v Benešově nic neznamená

Benešov – Co je za velkým vzestupem počtu kladných odpovědí na radniční anketní otázku související s privatizací bytového fondu v Benešově? Tahle otázka nejspíš zůstane bez odpovědi. Jisté je, že v neděli ukončené sčítání přineslo celkem 960 kladných odpovědí, zatímco záporných bylo jen 613.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení