VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Umělci z Česka a Německa připravili v Poříčí open air výstavu

Poříčí nad Sázavou – Dvanáct výtvarníků z Česka a Německa se na Konopišti po celý týden scházelo při mezinárodním sympoziu v Posázaví, aby ze své umělecké stránky ztvárnili poslední léto před první světovou válkou.

10.8.2013
SDÍLEJ:

Sympozium umělců z Česka a Německa mělo vyvrcholení při open air výstavě v Poříčí nad Sázavou. Foto: Zdeněk Kellner

Vyvrcholením sympozia podpořeného Česko – německým fondem budoucnosti byla pak open air výstava v sobotu 10. srpna v centru Poříčí nad Sázavou.

„Sympozia se účastní výtvarníci z Berlína, Brém, Plzně a Prahy," uvedla Libuše Černá z Agentury pro mezinárodní kulturní spolupráci. „Jsou to i Xénia Hoffmeisterová z Prahy nebo Alena Anderlová z Plzně. David Šlajs přijel na tuto akci dokonce až ze Saudské Arábie, kde v současné době žije," připomněla Černá.

Sympozium pod názvem Poslední léto se tematicky zabývalo rokem 1913 a jeho významem pro nás a současnost.

Výsledky sympozia pořadatelé zveřejnili při otevření open – air výstavy v Poříčí za přítomnosti všech zúčastněných umělců.

Exponáty ze sympozia zúčastnění umělci ještě doplní a díky tomu by měla napřesrok vzniknout hodnotná výstava.

„Výstava naplánovaná na příští rok bude putovní. K vidění bude v pražské Galerii Milenium," uvedl grafik a galerista Adam Hoffmeister s tím, že ještě před pražskou výstavou se exponáty zastaví ve výstavních síních v dńěmeckých Brémách a Berlíně a po ní i v Benešově v Muzeu umění a designu. Nakonec ji symbolicky uvidí obyvatelé bosenského Sarajeva. 

A co o sympoziu v Posázaví a také výstavě v Poříčí nad Sázavou řekla při její instalaci v sobotu 10. srpna u románského kostela sv. Petra malířka, grafička, keramička, vystudovaná herečka a členka výtvarných spolků Mánes a Hollar Xénia Hoffmeisterová?

Tématem sympozia v Posázaví bylo a je výročí první světové války. Protože naši němečtí přátelé zatím neznali Konopiště, ubytovali se tam a během týdne se zúčastnili několika výletů do okolí. A samozřejmě se také díky tomu dostávali do atmosféry, kterou navozovalo především obrovské množství trofejí vystavených na zámku.
Je ale poněkud zvláštní shoda okolností, že člověk hledá atmosféru a nachází ji v zajetí tisíců vycpaných zvířat se skleněnýma očima. A právě kvůli tomu se zdá být atmosféra nástupu první světové války velmi reálná i po sto letech. I po té době lze najít společné a velmi nebezpečné prvky života.

Výstava v Poříčí nebyla jen o minulosti, ale i o tom, co nás děsí na současnosti. A kvůli tomu bychom měli být velmi opatrní. Ona totiž velká nerovnováha, což platí i o konopišťské sbírce trofejí a nimrodské vášni Františka Ferdinanda, je trošku nebezpečná. Z Ferdinandova deníku nám četli, že si arcivévoda po návštěvě Yellowstonského národním parku poznamenal, že mu tam zakázali střílet. Ale také to, že si svou vášeň usmrcovat ukojil alespoň tak, že holí ubil pár skunků. A to je děsivé i nyní.

Zvlášť, když si uvědomíme, že pak odstřelili Ferdinanda doslova jako lovnou zvěř a následně kvůli tomu vzplála první a vlastně v důsledku ní pak i druhá světová válka. Jejich následky nejsou zahojené dodnes.

Proto bychom měli být opatrní k životům druhých a to nejen lidí, ale také zvířat. Měli bychom se vzpamatovat z té naší nenažranosti a měli bychom velmi zvažovat své chování k druhým bytostem.

Česko – německý fond budoucnosti pomáhá navazovat styky mezi Čechy a Němci. Jeho cílem je podpora projektů, které pomáhají spolupráci lidí obou evropských zemí.

Autor: Zdeněk Kellner

10.8.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Neproměněné šance připravily Vlašim o výhru

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Řešili násilí a podvody

KRÁTCE: Nový retardér zajišťuje bezpečnou cestu školákům

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

Rozbil kameru, čidlo na světlo a odešel

Benešov - Nejdříve poškodil nade dveřmi kameru a pohybové čidlo na světlo, nakonec odešel z místa pryč. Proto po neznámém muži pátrají benešovští kriminalisté. Pachateli za jeho protiprávní jednání hrozí až jeden rok za mřížemi.

Na Koupáku ve Vlašimi to žije!

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Celou letní sezónu, kdy je otevřen bar Na Koupáku ve Vlašimi, jsou zde pořádány o víkendu nejrůznější akce. Jak koncerty kapel, tak i zábavná vystoupení. Během letošních prázdnin se ve Vlašimi představil Banjo Band Ivana Mládka nebo stand up comedy Na stojáka. Poslední výborný koncert obstarala blues rocková a hard rocková kapel Krausberry.

Železným dědkem se stal talent Klabouch

Maršovice – Jeden z nejstarších cyklistických závodů s nepřetržitou tradicí v České republice (32. ročník), nazvaný Železný dědek, ovládl suverénním výkonem obrovský talent české cyklistiky, osmnáctiletý Petr Klabouch. Na start se postavilo 333 cyklistů. Diváci, kteří v hojném počtu přišli závodníky podpořit, byli svědky skvělých výkonů v podání české amatérské špičky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení