VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slohovky psala nerada, teď je z ní autorka šesti knížek

Zvěstov /ROZHOVOR/ - Pochází z Neustupova, ale již třicet sedm let žije ve Zvěstově. I přesto, že je Jaroslava Pospíšilová učitelka, ve volném čase ji zaměstnává psaní knih.

30.11.2016
SDÍLEJ:

Jaroslava Pospíšilová napsala již šest knih. Z učitelky se stala spisovatelkou.Foto: Lucie Sedláková

Jaroslava Pospíšilová bydlí již třicet sedm let ve Zvěstově, kde se cítí být doma. Povoláním je učitelka. Když má ale chvíli času nejvíce ji zaměstnává psaní knih. Kde bere inspiraci a o čem její knihy jsou, nám spisovatelka svěřila v rozhovoru pro Deník.

Co vás přivedlo k psaní knih?
Nikdy mě nenapadlo, že budu psát knihy. Zajímám se o staré dobové fotografie, pohlednice a dokumenty Zvěstova a okolí. Vyrobila jsem si takové srovnání Zvěstova dnes a před asi sto lety. Napadlo mě, že by z toho byla pěkná kniha, doslova jsem propadla shánění historických faktů Zvěstovska a výsledkem bylo vydání první knihy Zvěstov včera a dnes.

Měla jste spisovatelské tendence již jako malá?
To rozhodně ne. Psát slohové práce ve škole pro mě nebylo nic milého. Ale později jsem jako učitelka s dětmi ve škole psala třídní časopis, knihy a příběhy. Měli jsme s tím velký úspěch. Tam někde jsou možná začátky této mojí činnosti.

Kde čerpáte inspiraci ke psaní?
V našem kraji, který mám moc ráda. V rodině u svých vnoučat a určitě v přírodě.

O čem je vaše první kniha Zvěstov včera a dnes?
Kniha Zvěstov včera a dnes je srovnání Zvěstova dnešního a Zvěstova asi před sto lety. Obsahuje staré dobové fotografie a ke každé ten samý obrázek dneška. Je zde popsána historie Zvěstova, zámku, statku a jiných staveb a usedlostí. Prostor dostala každá z osad patřících ke Zvěstovu, především památná rotunda v Libouni, bývalý zlatodůl Roudný, kostel ve Šlapánově, ale i pověsti a další.

Napsala jste i jinou knihu inspirovanou historií?
Volným pokračováním již zmíněné knihy je kniha Zvěstov a řemesla. Obsahuje téměř 200 starých dobových fotografií Zvěstova z let 1936-1946. Je doplněna dobovými dokumenty, výučními a tovaryšskými listy a podobně. Na začátku knihy se dozvíte něco o starých, dnes již zaniklých, řemeslech.

Jakou vaši dětskou knihu mají ratolesti nejraději?
Domnívám se, že moje nejúspěšnější kniha pro děti je ta úplně první. Jmenuje se Prázdniny pod Blaníkem a vypráví o příbězích dvou vrabčáků a želviček. Ti prožívají zde na Podblanicku svá dobrodružství. Součástí knihy je i hra Putování Podblanickem, která nejmenší čtenáře zavede na nejznámější místa kraje.

S jednou pohádkovou knihou vám pomáhali i vaši žáci?
Ano, knihu Myšky z Čeřenské hory ilustrovali žáci prvního stupně Základní školy ve Voticích a myslím, že se jim to moc povedlo.

Jak jste oslavili vydání knihy?
Když kniha vycházela, uspořádali jsme společně se školou křest knihy, kde se sešli všichni její autoři.

Je něčím kniha o myškách netradiční, krom ilustrací od dětí?
Takovou zvláštností je, že příběhy jsou psané velkými tiskacími písmeny, takže kniha se přímo nabízí dětem, které se učí číst genetickou metodou čtení. Jinak ale všechny moje pohádky jsou určené začínajícím čtenářům.

Co se snažíte knihami čtenářům předat?
Již při psaní první knihy jsem si předsevzala, že příběhy budou pozitivní, veselé a také trochu poučné. Najdete zde kromě názvů rostlin a zvířat i místopisné názvy, jako třeba Malý a Velký Blaník, řeka Blanice, Roudný, Libouň, Zvěstovský potok, Votice, věž Václavka, Čeřenská hora a podobně.

Jaké máte plány do budoucna?
Chci se nadále věnovat práci s dětmi a pro radost si vydat další knihu, na které teď pracuji.

O čem bude vaše další kniha?
Moje další kniha pohádek bude volným pokračováním těch předešlých, dětských knih. Protože si knihy vydávám vlastním nákladem, tak bych si ji mohla nadělit asi až k příštím Vánocům.

Více o autorce

Jaroslava Pospíšilová je učitelka na prvním stupni na Základní škole ve Voticích.
Po vystudování gymnázia v Sedlčanech, nastoupila na Střední pedagogickou školu v Čáslavi, a poté na Pedagogickou fakultu UK v Praze. S dětmi pracuje již 37 let.
Za svoji spisovatelskou kariéru napsala šest knih, z čehož dvě byly o historii Zvěstova a zbylé čtyři pohádkové určené pro nejmenší čtenáře.

Autor: Lucie Sedláková

30.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Neproměněné šance připravily Vlašim o výhru

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Řešili násilí a podvody

KRÁTCE: Nový retardér zajišťuje bezpečnou cestu školákům

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

Rozbil kameru, čidlo na světlo a odešel

Benešov - Nejdříve poškodil nade dveřmi kameru a pohybové čidlo na světlo, nakonec odešel z místa pryč. Proto po neznámém muži pátrají benešovští kriminalisté. Pachateli za jeho protiprávní jednání hrozí až jeden rok za mřížemi.

Na Koupáku ve Vlašimi to žije!

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Celou letní sezónu, kdy je otevřen bar Na Koupáku ve Vlašimi, jsou zde pořádány o víkendu nejrůznější akce. Jak koncerty kapel, tak i zábavná vystoupení. Během letošních prázdnin se ve Vlašimi představil Banjo Band Ivana Mládka nebo stand up comedy Na stojáka. Poslední výborný koncert obstarala blues rocková a hard rocková kapel Krausberry.

Železným dědkem se stal talent Klabouch

Maršovice – Jeden z nejstarších cyklistických závodů s nepřetržitou tradicí v České republice (32. ročník), nazvaný Železný dědek, ovládl suverénním výkonem obrovský talent české cyklistiky, osmnáctiletý Petr Klabouch. Na start se postavilo 333 cyklistů. Diváci, kteří v hojném počtu přišli závodníky podpořit, byli svědky skvělých výkonů v podání české amatérské špičky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení