VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rusy střídají Australané, do Čech jezdí Korejci, na Číňany se ale stále čeká

Benešovsko – Další pokles návštěvnosti očekávají kvůli nekončícímu konfliktu na východě Ukrajiny kasteláni památkových objektů na Benešovsku. Důvodem jejich obav jsou nejen administrativní překážky mezi Evropskou unií a Ruskem, ale také propad rublu. Pro Rusy je totiž euro velice drahé. „Rusy u nás nyní počítáme na jednotlivce," připustila Helena Nohejlová, pracovnice vztahů k veřejnosti státního zámku Konopiště. „Už k nám nejezdí celé ruské skupiny. U nás se Rusům hodně líbí a chtějí vidět především zbrojnici. Jsme z tohoto stavu smutní," přiznala Helena Nohejlová.

15.6.2015
SDÍLEJ:

Zámek Vrchotovy Janovice.Foto: Zdeněk Kellner

Do Konopiště v nejlepších dobách přicházelo i více než 300 tisíc návštěvníků. Loňských 160 tisíc je považováno, při stálém poklesu, za velmi pěkný výsledek způsobený především kulatým výročím sarajevského atentátu a vypuknutím první světové války.

Konopiště stále těží z výborné polohy nedaleko českého hlavního města. Ovšem avizovaný nápor turistů z Číny, se zatím nedostavil.

„Jezdí ale více Korejců a vrací se k nám pozvolna také turisté z Německa," dodala k tématu Helena Nohejlové ze správy zámku Konopiště.


Také soukromý Český Šternberk cítí menší příliv turistů. Projevilo se to už během uplynulé zimy. Hrad nad řekou Sázavou totiž své brány návštěvníkům nezavírá ani mimo klasickou turistickou sezonu.

„Téměř sto procent zimních návštěvníků byli cizinci a polovina z nich přijela z ruskojazyčných oblastí. Úbytek právě těchto turistů z východu pociťujeme od doby, kdy se začalo na Ukrajině válčit," popsala situaci kastelánka hradu Český Šternberk Zuzana Míková.
Podle Zuzany Míkové se zatím propagace, kterou hrad Český Šternberk držený rodem Sternbergů má, neprojevila. Více návštěvníků na hrad míří v létě a jsou to především turisté domácí, čeští.

„To ale nestačí vyrovnat ztrátu, kterou máme kvůli poklesu počtu ruských turistů," potvrdila kastelánka s tím, že loni si hrad přišlo prohlédnout více než 88 tisíc turistů. „Jen pro zajímavost, v roce 2007 hradem prošlo 151 tisíc lidí, ale od té doby návštěvnost klesá," dodala kastelánka Zuzana Míková.


Obdobný vývoj návštěvnosti zaznamenal další soukromý majitel zámku Jemniště Jiří Sternberg.

„Ruští turisté nám razantně ubyli," přiznal majitel jemnišťského panství. 

Také na Jemniště jezdili turisté celou zimu a během té poslední už cestu na zámek u Postupic hledali stěží. Jiří Sternberg ale potvrdil, že se úbytek turistů podařilo nahradil zájemci z jiných zemí.

„Vyvážili jsme úbytek turisty z Austrálie a to je věc, na které jsme už přes australskou cestovní kancelář začali pracovat před dvěma roky.

Máme už podepsaný další kontrakt na příští rok a tak věřím, že se nám zcela podaří nahradit úbytek ruské klientely," dodal Jiří Sternberg.


Naprosto odlišnou situaci mají s ohledem na ruské turisty na zámku Vrchotovy Janovice, patřící do správy Národního muzea. „Ruský turista k nám zabloudí tak jednou za tři roky," popsala trochu žertem situaci kastelánka Ludmila Fiedlerová. „Rusové k nám nejezdí, náš, trochu komorní zámek s návštěvností zhruba šesti tisíc lidí za rok, si oblíbili především turisté z německy hovořících zemí," uvedla kastelánka. 

Důvod k tomu je zřejmý. Na zámku pobýval i český Němec, spisovatel Rainer Maria Rilke a lze tam najít i stopu spisovatele a novináře Karla Krause. A právě to je to, co do Vrchotových Janovic táhne Němce, Rakušany případně Švýcary, nikoliv Rusy.

Autor: Zdeněk Kellner

15.6.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

KRÁTCE: Opravují přejezdové zařízení. Řidiči si musí dávat pozor

Plněný patizon

Škola vaření: co s patizonem, zeleninou ve tvaru létajícího talíře?

Milovníky swingu potěší devítičlenné uskupení Melody Gentlemen

Benešov /FOTOGALERIE/ – Open air festival Benešov City Live pokračuje dnes bezmála dvouhodinovým koncertem souboru Melody Gentlemen z Lednice. Od 20 hodin vystoupí na Masarykově náměstí s pořadem Každý tančí swing!, který mapuje vývoj swingu v Čechách i USA.

Odebrání jankovských koní bylo oprávněné

Votice /FOTOGALERIE/ – Předběžnou náhradní péči u jankovských koní potvrdil nyní Krajský úřad, a to i přesto, že se majitel zvířat několikrát odvolal.

Křivsoudov si zopakuje atentát na Heydricha

Křivsoudov /ROZHOVOR/ - Historická i současná vojenská technika, uniformy vojáků a dobové kostýmy. O více než 75 let zpátky v minulosti se vrátí návštěvníci akce, která se bude konat v sobotu 26. srpna v Křivsoudově.

KRÁTCE: Život arcivévody poznají lépe

Benešovsko - Přinášíme vám přehled zajímavých událostí na Benešovsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení