VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potlesk na otevřené scéně. Nadšení příznivci modelů tleskali už při startu

Nesvačily - I když se letečtí modeláři, jejich příznivci a obdivovatelé dokonale vyvedených a plně funkčních replik letadel scházejí na modelářském letišti v Nesvačilech už mnoho let, to, co přinesla poslední přehlídka obřích modelů s názvem Nesvačilské podívání, mělo svou premiéru. Nečekanou premiéru.

14.9.2015
SDÍLEJ:

Nesvačilské podívání 2015.Foto: Milan Ježek

„Viděl a zažil jsem už na modelářských vystoupeních u nás i v cizině ledacos, ale aby publikum tleskalo už při vzletu," popsal nový fenomén leteckého setkání provozovatel modelářského letiště a moderátor akce Vladimír Hadač a neskrývá nadšení ze skvělé divácké atmosféry. „Za to všem návštěvníkům moc děkuji," řekl.

Popisovaný děj se na letišti v Nesvačilech odehrál v okamžiku, kdy se čtyřmetrový model transportního letounu Hercules při svém vůbec prvním veřejném vystoupení odlepil od země a jeho let působil tak majestátně a realisticky, že lidé začali spontánně tleskat.

„Byl to skutečně krásný zážitek a to pochopitelně nejen pro mne, ale především pro jednu z hvězd sobotního programu – tvůrce a pilota letounu Hercules Petra Zaňku.

Při už osmém Nesvačilském podívání nechyběl v sobotu samozřejmě ani Vladimír Hadač, provozovatel modelářského letiště a také ten, který dění ve vzduchu stovkám přítomných diváků komentuje.

Vladimír Hadač jako komentátor při Nesvačilském podívání.

Co právě on o modelářském festivalu řekl? Co ho zaujalo?
Už pár let jsem neviděl špičkovou přesnou akrobacii. Ke svojí škodě, protože vystoupení juniorského vicemistra světa Jana Votavy z Neratovic vzalo za srdce nejen mne. Dvouplošník ladných tvarů, pohonná jednotka s protiběžnými vrtulemi, a hlavně náročná a přitom elegantně zalétaná sestava akrobatických prvků. Působivé bylo i vystoupení maket letounů Vzdušných sil Armády ČR. Kamil Šimon s vrtulníkem Mi-24 a Radek Suk s Gripenem, oba stroje pohání jako jejich předlohy turbínové motory, předvedli, jak to vypadá na skutečných manévrech. I tohle vystoupení se konalo Česku poprvé. Pilot vrtulníku z toho měl takovou radost, že si až po přistání uvědomil, že vlastně úplně zapomněl na odpalování maket neřízených raket.

A co bezmotorové letouny, který z nich zaujal nejvíc?
Pěkné byly všechny. Líbila se obloha plná větroňů – od zhruba třímetrového kluzáku Baby Albatross až po dva osmimetrové modely litevských plachtařských orchidejí Lak-19.

Pořádání každé akce s sebou přináší i některé potíže. Zažili jste nějaký adrenalinový okamžik?
Jsem rád, že jich nebylo mnoho. Nejméně spokojený asi odjížděl reprezentant Karel Vodešil, jehož mistrovská maketa historického dopravního dvouplošníku Aero Ae-10.01 po technické závadě přistála na nedalekém poli, což odnesla značným poškozením trupu. Největší nervy měl mladý asi Jan Pastejřík, který předváděl zapůjčený akrobatický model Pitts Bulldog, s nímž absolvoval jen jeden seznamovací let. Naštěstí se mu ale ruce rozklepaly až po přistání, zato ale pořádně.

Kolik pilotů do Nesvačil přijelo tentokrát?
Na programu se podílelo 51 pilotů z Česka a Slovenska. Vše kolem zajišťovalo čtrnáct pořadatelů, převážně členů leteckomodelářského klubu Nesvačily. Program trval přes čtyři hodiny. Diváků bylo tolik, že nestačilo připravené parkoviště, naštěstí jsme mohli využít další plochu na letišti. Právě na parkovišti se prý ale odehrávalo několik nepříjemných konfliktů mezi řidiči, jejichž aktéři si asi sebou nevzali aspoň trochu ohleduplnosti.

Nevačilské podívání ale nebyla letos poslední akce na modelářském letišti, že?
Za dva týdny chystáme společně s plachtaři dvoudenní miniveletrh, na němž zájemci o létání na kluzácích či s jejich modely získají všechny informace o výcviku, službách a třeba o tom, zda si mohou či musí koupit svůj vlastní větroň. Chystáme seznamovací lety jak ve skutečných větroních, tak pravděpodobně i s rádiem řízenými modely. Bude to premiéra, tak jsem zvědav, jak dopadne. Úplnou tečkou za sezónou bude tradiční drakiáda v neděli 11. října odpoledne.

Autor: Zdeněk Kellner

14.9.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků
96

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

Jak reklamovat koupený dům či byt

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Vlašim – Fotbalisté Vlašimi (pátí v tabulce) si nezahráli ve Fortuna národní lize na Jánošíky a chudým nerozdávali, a tak poslední Varnsdorf odjel na sever Čech s prázdnou a ještě zatěžkám v autobuse čtyřmi góly.

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Benešov – Bez sta tisíc korun za rovných 15 milionů si lze koupit blok domů, jehož součástí je také někdejší benešovská šatlava. Spolu s ní prodává majitel i sousední polyfunkční dům s obchody a službami a pozemek určený pro bytovou výstavbu.

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Válečný řev a řinkot zbraní. Taková byla raně středověká bitva

Brdečný - Malá osada Brdečný u Neveklova přivítala o víkendu nespočet nadšenců do historie. Raně středověká bitva Rogar neboli Pojídači mrtvých předvedla příchozím život v minulosti, ale také především raně středověké bitvy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení