VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Arcivévoda si pošmáknul na švestkových knedlících

Konopiště - Stovky turistů a vůně ovocných knedlíků zaplnily v sobotu nádvoří zámku Konopiště. Nejen Čechy, ale i mnohé cizince přilákala přítomnost asi nejznámějšího majitele objektu arcivévody Františka Ferdinanda, na kterého si tu už desátou sezonu zahrál šestačtyřicetiletý Milan Varták z Brna se svými přáteli, kteří představují další členy Ferdinandovy rodiny.

15.8.2011
SDÍLEJ:

Na závěr pobytu Františka Ferdinada na Konopišti mu personál připravil oblíbené ovocné knedlíky.Foto: Tomáš Macháček

„Služebnictvo“ v podobě personálu zámecké restaurace následníkovi rakousko-uherského trůnu na závěr jeho pobytu na oblíbeném sídle připravilo jeho milované jídlo – ovocné knedlíky se švestkami.

Nasytit se jimi mohli ovšem i běžní návštěvníci. „Knedlíky jsou moc dobré, vřele doporučuji je ochutnat,“ nešetřila chválou na adresu kuchařů Jana Saffinová.

Našinci servírované jídlo samozřejmě znali, ale někteří cizinci na něj koukali spíš rozpačitě.

„Není to špatné, ale je to něco naprosto jiného. Vůbec nikdy jsem to nejedl, k naší pizze to má hodně daleko,“ svěřil se Renzo Fogotti z italského Pesara. Nedalo mu ale spát, co je ta zvláštní černá surovina, kterou byly knedlíky posypané a která mu ulpívala mezi zuby.

Až po několika minutách a za pomoci anglicko-italského slovníku došel k řešení – byl to mák. „Ten my na pizzu moc nedáváme, tak ho tak důvěrně neznám,“ zažertoval Ital.

Američanům by větší znalost tradic a úcta k nim neuškodila

Benešov – O lovu, cestování, ale i o politice a soukromém životě jsme si povídali s arcivévodou Františkem Ferdinandem, který o víkendu dorazil na Konopiště. Za Habsburka odpovídal jeho současný dvojník Milan Varták.

V letech 1892–1893 jste podnikl cestu kolem světa. Jaké z ní máte jako vášnivý lovec zážitky?
Člověk má radost z každé trofeje, kterou získá ať už doma nebo v cizině. Zážitků byl bezpočet, těžko se dá odhadnout, který je nejzajímavější.

Během svého putování jste navštívil také Spojené státy americké. Jak se vám líbilo v zemi, kde neznali monarchii a rakouský arcivévoda pro ně byl úplně obyčejný člověk?
Musím se přiznat, že podivným přístupem tamních lidí jsem byl poněkud zaskočený. Myslím si, že by jim větší znalost tradic a úcta k nim rozhodně neškodily. I tak to ale byla pozoruhodná a ekonomicky fungující země, uvidíme, jak se jí bude dařit dál.

Bylo něco, co se vám v USA líbilo?
Přemýšlíme o tom, jak bude naše milé soustátí, Rakousko-Uhersko v budoucnu vypadat. A právě něco na způsob takové federace by možná nebylo tak úplně špatné.

Narazil jste na otázku dualismu. Jaký je váš vztah k Maďarům?
To je velice složité téma. Je to velký národ a součást naší monarchie. Jestli ale něco vel〜mi hluboce nesnáším, pak je to zakořeněný maďarský nacionalismus. S tím budeme muset v budoucnu něco udělat. V Maďarsku mám spoustu přátel…

Ale i nepřátel…
Ano, těch bude dokonce asi ještě více. Ale s těmi přáteli probíráme, jaký stav bude pro Maďarsko a celou v dalších letech monarchii nejlepší.

Pojďme teď od politiky k něčemu osobnímu. Kde jste vy, rakouský arcivévoda, potkal svou manželku, českou hraběnku Žofii Chotkovou?
Okolnosti našeho prvního setkání ponechám i nadále jako hádanku pro zvídavé novináře. Co se týče vztahu samotného, asi to znáte: Srdce si poroučet nedá. Byli jsme si souzeni, pánbůh tomu chtěl.

Pánbůh možná ano, ale svému strýci, císaři Františku Josefovi I., jste to musel vysvětlovat deset let.
Jeho apoštolské veličenstvo může samo posoudit, když se podívá na naši rodinu, jestli udělalo dobře, nebo ne. Když císař přijel do Benešova, setkal se v nádražním salónku jak s dětmi, tak s manželkou. Na Konopiště ale asi kvůli časovému zaneprázdnění a náročnému programu nepřijel.

Když vám bylo necelých 15 let, byl jste poručíkem pěšího pluku. Ač to byla hodnost spíš formální, vojenská kariéra vás neminula. Jaká zkušenost s armádou ve vás utkvěla?
Člověka hodně změní, když se ocitne ve vojenské škole, kde všechno probíhá trochu jiným způsobem než v rodině. To ve vás zanechá velice hluboké vzpomínky stejně jako zkušenosti z prvních vojenských manévrů nebo od pluku, kterému velíte.

Hodně cestujete, máte rozhled, jste finančně zajištěný. Podle toho vypadá i Konopiště, které se řadí k nejmodernějším zámkům v monarchii. Co se vám tu povedlo zrealizovat a co chystáte do budoucna?
Jsem pyšný na Růžovou zahradu i na dokončení všech zámku samotného. Máme tu vodovod, kanalizaci, koupelny se sprchou a splachovací toaletou, hydraulický výtah, elektřinu… Mým snem je vybudovat velký gobelínový sál, který bych chtěl přistavit k zámku. Svoje oblíbené sídlo hodlám zvelebovat i nadále a převézt sem postupně všechny svoje sbírky.

TOMÁŠ MACHÁČEK

15.8.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Královské stříbření Kutné Hory.
133

OBRAZEM: Odpoledne na stříbření přineslo turnaje. Publikum bavil Henzlin Žito

Na dvě stě nadšenců se sešlo v kamberské hospůdce poslechnout si známou, dechovou kapelu z televize.
65

Šebířovští pionýři přijeli slavit do kamberské hospůdky

OBRAZEM: Dětské hry hostil Čínský pavilon v zámeckém parku

Vlašim – Zábavné odpoledne si užily děti v zámeckém parku ve Vlašimi. Zadovádět si mohly na lanové dráze, nechybělo ani skákání v pytlích či házení na terč. Mladé dobrodruhy také zlákalo zastavení s bubny, kde si mohly zarámusit na speciální drumbeny.

OBRAZEM: Královské stříbření Kutné Hory

Kutná Hora - Velkým průvodem začalo v sobotu ráno Královské stříbření Kutné Hory.

Slunovrat zahájil Miro Šmajda s Františkem Nedvědem v komorní atmosféře

Sázava /FOTOGALERIE/ - Festival Slunovrat v areálu Sázavského ostrova zahájili pořadatelé v pátek v 17 hodin. Možná právě nultý ročník či krásné počasí ke koupání předurčilo, že na začátek akce přišel malý počet návštěvníků. I tak ale areál během následujících hodin vítal nové a nové příchozí.

Právě jsme se narodili

Benešov /FOTOGALERIE/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti porodnice v benešovské Nemocnici Rudolfa a Stefanie vám přinášíme fotografie nejmladších občánků. Tentokrát narozených ve 25. týdnu v roce 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies