VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V huti František lidé spoluvytvářeli skleněnou krásu

Sázava - Ve zrenovované sklářské huti František se v sobotu 9. července odehrával Sklářský jarmark. Umění sklářských kouzelníků mohli sledovat návštěvníci hutě zblízka.

9.7.2016
SDÍLEJ:

V Sázavě se odehrává Skleněný jarmark.Foto: Deník/ Ladislav Jerie

Podílet se přímo ve sklářské huti u pece na tvarování žhavé skloviny, vyfukování skleněných ozdob nebo zažít pískování sklenic vlastními motivy měli možnost účastníci „Skleněného jarmarku", kterých do huti František Centra sklářského umění v Sázavě dorazilo navzdory vedru několik stovek.

„Přímo uvnitř v huti jich bylo přes pět set, kteří si zaplatili vstupenku, a zhruba stejný počet podle našeho odhadu navštívil tržiště, kde odehrávalo divadlo a koncert. Takže jsme s návštěvou maximálně spokojení," svěřila se vedoucí centra Martina Kulhavá. Do návštěvní knihy lidé psali potěšující uznání, že české sklo ještě žije.

Návštěvníci si měli možnost u pece vyzkoušet pod dohledem sklářských mistrů a jejich pomocníků přetváření horké skleněné koule nastříháváním na skleněný květ. Nebo sledovali kouzlení pozvaného mistra Martina Štefánka z Desné, který jako jeden z mála v republice ovládá benátskou techniku.

„Mohli si také sami vyfouknout sklo, pro nějž si sami zvolili barvu," připomněla Martina Kulhavá. Výrobky pak, aby prudkým zchladnutím nepopraskaly, putovaly na jeden den do takzvané chladící pece, v níž je teplota skloviny řízeně snižovaná.

Přibroušené a vyleštěné sklo zbavené mechanicky skleněných štěpin včera pracovníci hutě František expedovali lidem domů na zadané adresy, nebo si je jejich spolutvůrci do konce týdne vyzvednou přímo v huti.

„Výrobky pozvaných sklářských mistrů u nás zůstávají jako dar Centru sklářského umění. Buď je zařadíme do expozice, nebo prodáme v každoroční aukci," upřesnila vedoucí centra, které pořádá, kromě běžných prohlídek expozice a hutě, ročně tři velké akce s programem. Adventní, velikonoční a právě „Skleněný jarmark" při příležitosti sázavské pouti.

Lidé si mohli vyzkoušet i další fázi sklářské výroby. Pískování vlastních motivů na sklenice včetně sledování procedury v pískovacím boxu průhledem.

„Bez možnosti sledování operace by workshop ztrácel smysl. Pro děti nad deset let tam byly schůdky. A menší si mohli vzít rodiče na ruku," podotkla Martina Kulhavá.

Pískování si v jediném sklářském centru v republice vyzkoušelo 62 návštěvníků. „Někteří se dokonce vraceli ještě dozdobit další skleničku. Pro děti nebo blízké," dodala Martina Kulhavá. Navlékání korálků pro náhrdelníky nebo náramky se věnovalo asi dva tucty návštěvníků.

Na sklenice si vybrali vzory pro pískování

V Centru sklářského umění v huti František si návštěvníci Skleněného jarmarku mohli vyzkoušet nejen nastříhávání žhavé skloviny přímo u hořáků, ale také navlékání korálků jako budoucí originální náhrdelníky či náramky a především zdobení sklenic pískováním z vlastnoručně vybraných vzorů. Postup popsala průvodkyně Klára Zemanová z Benešova.

Jak si návštěvníci proces pískování vyzkouší?

Pro vypískování si na sklenici vyberou a nalepí u stolu vzory. Pak jí odnesou ke speciálnímu krytému zařízení s průhledem pro sledování celé operace. Zařízení obsluhuje odborný pracovník hutě. Z vypískované skleničky si lidé pak v přípravně sami odlepí zbytky lepenky, omyjí ji, zabalí a odnesou domů.

Vy osobně působíte ve sklářském průmyslu?

Ne, já jsme tady v huti František dnes jen brigádně.

Repliky historických džbánů si žádají filmaři

Součástí „Sklářského jarmarku" v areálu hutě František Centra sklářského umění Sázava bylo i tržiště, v němž dominovaly rozmanité skleněné výrobky. Jednou z prodávajících byla i Monika Dobrovičová z Cvikova u České Lípy, která předváděla repliky historických džbánů, pohárů a karaf.

„Různé styly historických replik džbánů, karaf, pohárů a sklenic vyrábí manžel František zatím v pronajaté pícce, ale pracujeme na tom, abychom si pořídili vlastní," vysvětlila Monika Dobrovičová.

Sklářskému řemeslu se manželé vyučili ve Světlé nad Sázavou. „Manžel se sklářství věnuje od vyučení 27 let. Já jsem vybrušovala křišťál, ale teď už po olovnatém sklu není taková poptávka. Vyrábí například poháry a karafy v gotickém stylu, římském, vikingském, které jsou pak vidět v pohádkách. Záleží na požadavcích, většinou zahraničních, klientů. Chtějí třeba lesní zelinkavé sklo, nebo kouřové," objasnila sklářka.

„Nedávno nám filmaři zadali výrobu karaf na královskou hostinu pro desetidílný seriál o templářích natáčený na Barrandově v americko-britsko-německé koprodukci," pochlubila se Monika Dobrovičová.

Autor: Ladislav Jerie

Místo události:
9.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nůžky v podání Lukáše Zoubka (v červeném) přestřihly nohy Jiřího Novotného, rekordmana v počtu českých titulů se Spartou Praha.

V oslabení se Votice neubránily

Ilustrační foto

Divišov byl opět stoprocentní

Nespeky dostaly rychle druhou facku

Nové Strašecí – Nováček krajského přeboru z Nespek má vrásky na čele, když se ani ve druhém zápase nedočkal bodů, naopak chytil potupnou čtyřku, tři góly inkasoval od 11. do 28. minuty.

Zápas zlomil ve prospěch Poříčí Vosáhlo z penalty

Beroun – Po čtyřech dnech nastoupili fotbalisté Poříčí nad Sázavou ke druhému zápasu krajského přeboru a podruhé slavili výhru. Po Novém Strašecí zvítězili i v Berouně, když rozhodující gól vsítil Jakub Vosáhlo z penalty.  

OBRAZEM: Tři poštolky znovu vzlétly na vlašimském letišti

Vlašim - Nejen letadla startují na vlašimském letišti. Svoji druhou šanci zde také dostaly tři mladé poštolky obecné, které byly v péči vlašimské zvířecí záchranné stanice. Na cestu ke svobodě je přišli doprovodit i klienti Domova pro seniory z Vlašimi.

Ani na Indiány se při memoriálu generála Custera nezapomnělo

Všetice /FOTOGALERIE/ - Dvacátý šestý ročním memoriálu George Armstronga Custera těšil příznivce celé dva dny. V pátek sice pořadatelé akci zahájili, v sobotu ale program vypukl naplno. Na louce ve Všeticích rozprostřeli svůj tábor jak americké jednotky z občanské války, tak i Indiáni.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení