VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Připravují 12. ročník Husy bedrčské a doporovodné hasičské soutěže

Bedrč - Jediným aktivním spolkem v malé obci Bedrč jsou hasiči. Z 89 obyvatel je 75 hasičů. Jejich práce je ukázkou staré pravdy, že když se sejdou ti správní lidé, všechno se daří.

2.8.2014
SDÍLEJ:

Letos se uskuteční dvanáctý ročník „Zlaté husy bedrčské“. To znamená, že na svátek sv. Václava je napečeno hodně přes stovku vykrmených husí. Součástí akce jsou doprovodné hasičské soutěže. Foto: Věra Nutilová

Mají klubovnu v novém obecním domku, v jehož sousedství je pečlivě udržované travnaté hřiště. V roce 2005 díky investici města Benešov bylo vybudované jedinečné místo pro veškeré akce.

„My jsme tehdy neměli ani auto, jen stříkačku osmičku. Teď jsme naprosto spokojení s T 805, kterou jsme si koupili v dezolátním stavu. A vidíte? Je téměř jako nová," usmívá se velitel jednotky Karel Baštář.

Stálo to dva roky práce, velké opravy byly zadané firmám.  Říká, že jejich hasičské auto je pravděpodobně jedinou „osmsetpětkou", která zabloudila při cestě do Prahy a mohla tak být vyfotografovaná pod sochou sv. Václava.

Není pravdou, že by „pětková" jednotka nikam nevyjížděla.

Občas, zvláště po vydatných přívalových deštích, pomáhají společně s jednotkou z Úročnice s čerpáním vody v katastru města Benešov.

„Také zdejší Střížkovský potok nám ukazuje občas co dokáže. V roce 1987 a 2000 se rozvodnil ve stejné datum, třináctého června," vzpomíná jednatel Pavel Kovář.

Vysloveně se těší na velká taktická cvičení v rámci okrsků, letos je čeká noční prověření sil v Přestavlkách. Hasičské tradice, zejména v oblasti společenského života, si bedrčští přímo ušili na míru.

Letos se uskuteční dvanáctý ročník „Zlaté husy bedrčské". To znamená, že na svátek sv. Václava je napečeno hodně přes stovku vykrmených husí.

„Jedna část je soutěžní, zájemce dostane syrovou husu, hlávku zelí a sáček mouky a musí pokrm připravit," přibližuje zákulisí disciplíny starosta sboru Jaroslav Žížala.

Ostatní husy jsou upečeny ve velkém, přicházejí desítky lidí z blízka i daleka, pochutnávají si, baví se.

Zvláště když začnou  netradiční soutěže pro děti i dospělé a spustí tři kapely včetně dechovky.

„Například hod pětikilovým železným  husím stehnem, naplnění nádoby s vodou ze džberovky nebo hod syrovým vejcem ," upřesňuje Karel Baštář. Neméně oblíbenou se stala obecní zabijačka, během níž je ozdobený venku rostoucí vánoční stromeček.

V Bedrči není problém ani s jakoukoliv brigádou. Třeba v létě běžně dorazí třicítka lidí, pokud je nutné cokoliv spravit, uklidit nebo upravit v obci.

„Možná více než kde jinde  jsme vybaveni kladným viděním světa, vzájemnou tolerancí a pochopením," doplňuje Pavel Kovář.

Věra Nutilová

Autor: Ladislav Jerie

2.8.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FNL, Vlašim - Varnsdorf 4:1.
9

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Peníze. Ilustrační foto.

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Válečný řev a řinkot zbraní. Taková byla raně středověká bitva

Brdečný - Malá osada Brdečný u Neveklova přivítala o víkendu nespočet nadšenců do historie. Raně středověká bitva Rogar neboli Pojídači mrtvých předvedla příchozím život v minulosti, ale také především raně středověké bitvy.

OBRAZEM: Festival Exploration si užily tisíce fanoušků

Benešov - Dlouho očekávaný festival elektronické hudby v Táborských kasárnách v Benešově skončil. Exploration za uplynulé dva dny ale navštívilo tisíce lidí. Mezi fanoušky byla slyšet jak čeština, tak i angličtina, němčina, francouzština nebo maďarština.

OBRAZEM: Parní lokomotiva Ušatá projela Posázavím

Posázaví - Výletníci a především milovníci lokomotiv mohli být v sobotu nadšeni. Přes Benešovsko, a hlavně Posázavím, projela parní lokomotiva přezdívaná Ušatá. Cestující ale nemuseli ujet celou trasu z hlavního města až do Kácova. Během cesty mohli využít zastávky u zajímavých turistických míst okresu a užít si tak výlet naplno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení