VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obětem trestných činů pomůže nová poradna

Benešov - Lidem z Benešovska, kteří se stali oběťmi trestného činu, mohou nyní být anonymně a bezplatně oporou odborníci.

3.2.2017
SDÍLEJ:

Poradna pro oběti trestné činnosti funguje v pondělí odpoledne a ve středu dopoledne v budově vedle benešovské České pošty. Foto: Deník/ Ladislav Jerie

Ačkoliv by to každý nečekal, oběti krádeží, násilné trestné činnosti nebo i jiné újmy, pochází ze všech sociálních vrstev. Dvě třetiny z nich jsou ženy, nejvíce ve věku od 19 do 50 let. O pomoc i cenou radu mohou požádat pracovníky Probační a mediační služby. Ta od února spustila v Benešově specializovanou poradnu. Benešov se tak přidal na stále se zvětšující seznam měst, kde poradna působí.

„Dveře u nás jsou otevřené, snažíme se maximálně vyjít vstříc a pomoci," uvedla Martina Gabrielová, jedna z poradkyň pro oběti. „Uplatňujeme diskrétní a individuální přístup, naše služby poskytujeme zcela zadarmo. Vzhledem k tomu, že jsme státní organizace, disponujeme kontakty na spolupracující organizace a orgány činné v trestním řízení, jsou naše možnosti pomoci poměrně široké," objasnila.

Probační a mediační služba podává klientům základní informace, jakým způsobem vymáhat škodu. Je to právě právní poradenství, které potřebuje více než polovina obětí trestných činů. Celá třetina pak i psychosociální podporu. Více než polovina klientů Probační a mediační služby utrpěla škodu při majetkové a násilné trestné činnosti, pětina pak požádala o pomoc při vymáhání výživného.

Řeší potřeby oběti

„Každý člověk prožívá tytéž životní situace jinak. Nelze tak jednoznačně říci, jakou potřebu bude mít například člověk, který byl okradený," podotkl Tomáš Kellner, regionální koordinátor poraden Mediační a probační služby. Podle něj záleží na psychické kondici jedince a na mnoha dalších faktorech. „Mnohdy bagatelní trestný čin může mít na život člověka dalekosáhlé negativní dopady. V rámci projektu máme proto nasmlouvané psychoterapeuty, kteří poskytují své služby zdarma," doplnil Tomáš Kellner.

Benešovská poradna se nachází v Poštovní ulici naproti Domu dětí a mládeže. V provozu je v pondělí odpoledne a ve středu dopoledne.  „Máme možnost poskytnout podporu všem osobám, které se cítí být obětí trestného činu. Bez ohledu na fázi trestního řízení a bez ohledu na to, zda se vůbec trestný čin stal. Díváme se na jednotlivé případy z hlediska aktuální potřeby oběti, primárně neřešíme samotný čin, který se odehrál," ujistil Tomáš Kellner.

Autor: Ladislav Jerie

Místo události:
3.2.2017
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FNL, Vlašim - Varnsdorf 4:1.
9

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Peníze. Ilustrační foto.

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Válečný řev a řinkot zbraní. Taková byla raně středověká bitva

Brdečný - Malá osada Brdečný u Neveklova přivítala o víkendu nespočet nadšenců do historie. Raně středověká bitva Rogar neboli Pojídači mrtvých předvedla příchozím život v minulosti, ale také především raně středověké bitvy.

OBRAZEM: Festival Exploration si užily tisíce fanoušků

Benešov - Dlouho očekávaný festival elektronické hudby v Táborských kasárnách v Benešově skončil. Exploration za uplynulé dva dny ale navštívilo tisíce lidí. Mezi fanoušky byla slyšet jak čeština, tak i angličtina, němčina, francouzština nebo maďarština.

OBRAZEM: Parní lokomotiva Ušatá projela Posázavím

Posázaví - Výletníci a především milovníci lokomotiv mohli být v sobotu nadšeni. Přes Benešovsko, a hlavně Posázavím, projela parní lokomotiva přezdívaná Ušatá. Cestující ale nemuseli ujet celou trasu z hlavního města až do Kácova. Během cesty mohli využít zastávky u zajímavých turistických míst okresu a užít si tak výlet naplno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení