VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Indie změnila mou tvorbu i přemýšlení, říká umělkyně Petra Matušková

Louňovice pod Blaníkem - S nápadem otevřít galerie si Petra Matušková pohrává již několik let. Jelikož domovem jí je Podblanicko, prostor pro umění vytváří přímo pod horou Blaník. Inspirací ve tvorbě jí je především život, cestování a příroda.

21.4.2017
SDÍLEJ:

Umělkyně Petra Matušková otevře novou galerii v Louňovicích pod Blaníkem již brzy.Foto: Deník / Sedláková Lucie

Proč jste se rozhodla otevřít galerii?

Tvořím odjakživa, proto se mi také doma hromadí spousta mé tvorby. Proto mě napadlo svoji práci ukázat i jiným lidem a celkově si udělat ve své tvorbě pořádek. Také se naskytl pro malou galerii skvělý prostor v Louňovicích, který je v centru obce, a kde žiji.

Kdy galerii otevřete?

První neoficiální předotevíračka je připravená na sobotu od 14 hodin. Zájemci si budou moci galerii prohlédnou, a zároveň si nakoupí všemožné produkty na jarním trhu, který pořádáme s kamarádkami.

Galerie tedy ještě čeká na úplné dokončení?

Na galerii pracuji postupně, třeba teď jste mě zastihli při uklízení. Zítra budu instalovat obrazy. Celkově jsem prostor připravovala průběžně, sama nebo s pomocí známých, určitě přes rok. Práce začaly nejenom kompletní rekonstrukcí, ale i drobným zvelebením, jako vytvořením baru ze skleněných lahví.

Co v galerii příchozím nabídnete?

Zatím je to všechno v rovině plánů. Přemýšlím o různých konceptech a nejvíce by se mi líbila forma komunitního centra. Ráda bych mezi vystavenými obrazy a sochami pořádala třeba setkání. V prostoru bychom mohli společně s příchozími tvořit nebo pořádat přednášky.

Co vás přivedlo k tvůrčí činnosti?

Malovat jsem začala v dětství, kdy jsem chronicky onemocněla. Dost času jsem tehdy strávila v nemocnici a tam jsem začala malovat. Asi jsem k tomu měla i dispozice, moje tetka i babička byly také tvořivé.

Petra Matušková
Je umělkyně, milovnice cestování a přírody.
Narodila se v Pelhřimově 27. 3. 1977, a zde prožila také celé dětství.
Má dva sourozence.
Vystudovala střední uměleckou školu v Praze.
Po několikaletém studiu v Anglii dostala titul bakaláře. Následně vycestovala do Indie, kam se stále vrací.
Domovem jí jsou ale Louňovice pod Blaníkem, odkud také pochází její část rodiny. Galerii proto otevírá taktéž na Podblanicku.

Věnovala jste se umění i na škole?

Nikdy mi nešla matematika, stejně jako jiným umělecky laděným lidem. Kvůli nemoci jsem nemohla vykonávat ani žádnou tělesnou činnost, i proto jsem šla na střední uměleckou školu do Prahy. Tam jsme dělali především grafiku, plakáty. To mě nebavilo. Raději dělám třeba vazbu knih a to i doposavad. Posléze jsem chtěla jít v Praze na vysokou školu, ale to mi nevyšlo. Tak jsem odjela do Anglie, naučit se jazyk.

V Anglii jste také studovala umění. Měla jste to v plánu?

Asi v pětadvaceti jsem se rozhodla, že pojedu do Anglie. Přihlásila jsem se na něco jako střední školu, kde bylo možné dělat kurzy snad na všechno. Začala jsem tam chodit do nultého ročníku jako přípravu na vysokou školu. Najednou mi začali lidé říkat, abych šla na uměleckou vysokou. Nikdy se mi o tom nesnilo, že bych v Anglii mohla chodit na nějakou takovou školu. Nakonec jsem se ale rozhodla a na vysokou šla. V Anglii jsem zůstala sedm let a díky studiu mám bakaláře umění.

Více tvořit jste tedy začala v Anglii?

V Anglii jsme tvořila hodně, i když jsem se tam musela trochu omezovat v tom, co jsem chtěla dělat. Baví mě především tradiční umění, které vychází třeba z antiky nebo daleko starší doby, pravěku. Jeskynní malby a primitivní umění mě fascinuje nejvíc. A právě v Indii, kam jsem odjela posléze, jsem se k primitivnímu stylu dostala nejvíce. V Indii pramení můj nejhlubší vztah k umění.

Proč jste vycestovala do Indie?

Do Indie jsem se dostala přes program, kdy jako umělec jsem mohla odjet skoro do každé země na světě. Z Anglie, kde jsem o toto zažádala, jsem se vydala právě do Indie. Chtěla jsem tam odjakživa. Myslím si, že jsem tam musela žít v minulém životě.

Dokázala jste se rychle přizpůsobit tamnímu životu?

Když jsem do Indie přijela, cítila jsem se tam jako doma. Hned jsem se tam zabydlela a lidé mě také přijeli. Říkali mi, ty tady s námi zůstaň, ty sem patříš. Cítila jsem se tam přirozeně, a proto jsem se tam vracela a vracet budu. Také jsem tam zažila neuvěřitelné příhody, nezapomenutelné zážitky. Ale to by bylo na knihu.

Indie vás tedy ovlivnila nejvíce?

Díky projektu jsem se dostala do vesnice umělců, kde tvoří tradiční, indické umění. Bylo domluveno, že uděláme takovou výměnu. Oni nás naučí něco z jejich umění a my k nim přineseme něco z našeho, západního. Indie mě určitě ovlivnila jak v umění, tak v životě.

Čím jsou inspirovaná vaše díla?

Moje poslední díla byla hodně inspirovaná cestováním, nejenom do Indie, ale třeba i do Řecka. Cesty mě inspirují hodně. Mám pocit, že když jsem dlouho doma, nedokáži tvořit. V Indii jsem nebyla dlouho, potřebovala bych zase vyjet.

Myslíte si, že již máte svůj vyhraněný styl?

Dřív jsem pracovala spíš realisticky, nyní je to více abstraktní nebo smíchané. Vývoj umělce by se určitě neměl zastavit, ale člověk by také měl dojít k nějakému svému stylu. Osobně nedokáži posoudit, zda jsem svůj styl už objevila. Pracuji totiž dost různorodě a stále se inspiruji novými podněty.

Co nejraději tvoříte?

S láskou tvořím sochy, ale v podstatě dělám všechno. Nejraději pracuji se dřevem, s kamenem, hlínou. Ráda také dělám různé volné grafiky jako dřevoryty, linoryty. V podstatě ale když někdo chce něco vytvořit, tak dělám především malbu. I přestože se zaměřuji na tradiční umění, chci mít ve své tvorbě krásno, což dneska moc není a v Anglii skoro vůbec. Tam to mají založené především na současném umění. Mojí zálibu v tradičním umění mi proto v Anglii zazlívali.

Autor: Lucie Sedláková

21.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den české historie v Křivsoudově bude letos věnovaný Heydrichiádě.
9

Křivsoudov si zopakuje atentát na Heydricha

Do benešovského pivovaru přijel na inspekci sám arcivévoda František Ferdinand d´Este.

KRÁTCE: Život arcivévody poznají lépe

Nejmenší fotbalová vesnice vyrobila největší překvapení

Benešovsko – Okresní fotbalová sezona začala pohárem, ve kterém došlo i na překvapením. Největší má na svědomí nejmenší vesnice v republice, která má fotbalový klub, Nesperská Lhota, která díky brance Brožíka z penalty, vyřadila Jankov, sestoupivší z I. B třídy. Zápas byl velmi nervózní a rozhodčí Pessr musel hráče krotit, a nakonec v závěru vyloučil domácího brankáře Vladimíra Březnovského, který hraním rukou mimo pokutové území, zmařil jasnou příležitost hostů.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Při bleskové povodni pomáhali dobrovolní hasiči

Vranovská Lhota /OBRAZEM/ – Sbor dobrovolných hasičů z Vranova prokázal svou oddanost pomoci blízkým. Následky bleskové povodně, která ohrozila obyvatele Vranovské Lhoty, odklízeli skoro celý den. Lidé proto děkují dobrovolným hasičům, kteří svou akceschopností projevili odborný přístup a morální kvality.

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

Sadská /OBRAZEM/ – Rock of Sadská přinesl mnohahodinovou rockovou smršť s hlavní hvězdou newyorským Pro-Pain a další spoustou domácích i zahraničních kapel.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení