VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Routa vykvetla na Hrádku u Vlašimi

Hrádek – Potřetí se na pozoruhodném poutním místě u kostela sv. Matouše na Hrádku nedaleko Vlašimi, sešlo v sobotu několik set lidí včetně velkého počtu dětí. Všichni kvůli jedinému cíli. Zúčastnit se dalšího, druhého ročníku multižánrového festivalu Routa.

17.6.2017
SDÍLEJ:

Multižánrový festival Routa se konal v sobotu 17. června na poutním místě podruhé.Foto: Deník / Kellner Zdeněk

„Na Hrádku jsme celkově už potřetí, poprvé to bylo ale ještě pod hlavičkou festivalu Popenec," vysvětlila koordinátorka Routy Dana Kucharčíková.

Důvod ke změnám místa konání i názvu festivalu přišel spontánně. Popenec pomáhal celých devět let Integrovanému centru sociálních služeb Odlochovice, v jehož areálu se konal. Jenže nedohoda se zřizovateli ústavu nakonec pořadatele přiměla najít si nové místo i partnery. A ti se našli ve Vlašimi v podobě Farní charity, která to na mariánské poutní místo na Hrádek nemá daleko. Festival Routa výtěžek z dobrovolného vstupného použije na zajištění fungování spolku Montessori Vlašim, který je vedle Římskokatolické farnosti partnerem festivalu.

Setkání se od ostatních podobných liší nejen hmatatelnou pohodou, ale také právě místem konání. Na své si tam proto přišli jak dospělí, tak rodiny s dětmi. „Festival se za dva roky rozrostl o zábavu pro děti. Loni jsme měli retropark, tentokrát je to aktivpark. Jde nám o to, aby si děti užily a neseděly stále jen u počítače," připomněla Dana Kucharčíková.

Vedle hudby nechyběly při Routě ani tvůrčí dílny pro děti, divadlo a výstavy tvorby dětí ze montessori nebo místních umělkyň. Na pódiu hrály kapely BároTy, TiDiTaDe, Bezefšeho a Jazzevec nebo písničkáři Lada Šimíčková a Ivo Cicvárek, Markéta a lazarové a nakonec formace Nazdárci.

Kaplan Jerzy Cimanowski: Důležitější, že si děti hrají spolu navzájem

Kaplan Jerzy Cimanowski.

Festivalu Routa se zúčastnil také kaplan z hrádecké farnosti Jerzy Cimanowski. Ne jako účinkující, ale v roli podporovatele. „Festival Routa na tomto krásném poutním místě přináší pokaždé něco dobrého. A to je setkávání velkého počtu lidí, u něhož jsem byl na Hrádku už při samotném začátku," uvedl pomocník hrádeckého faráře s tím, že při takové akci nezáleží vůbec na tom, zda se jedná o setkání s náboženským podtextem. I tak totiž na Hrádek přicházejí lidé ze širokého okolí a ptají se, jak takové poutní místo funguje.

Otec Cimanowski jim to rád vysvětluje a to dokonce v interiéru kostela sv. Matouše, který kvůli tomu otevírá. „Jsem rád, že je tady hodně hudby pro dospělé, ale především mě těší, že tu mají zábavu děti a mohou si spolu hrát. V dnešní době je přece jen důležitější, že si děti hrají spolu navzájem, než když sedí doma a hrají si pomocí počítačů a chytrých telefonů," dodal Jerzy Cimanowski.

Autor: Zdeněk Kellner

17.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ševcovský staročeský jarmark nabídl návštěvníkům zábavu, hry, muziku i různorodou nabídku stánkařů a řemeslníků.
124

OBRAZEM: Řemeslníci se po roce vrátili do Načeradce

Diskotéku v Týnci nad Sázavou si užívali všichni bez rozdílu věku.
25

U týnecké diskotéky musela zasahovat záchranná služba

OBRAZEM: Večer na stříbření řinčely meče. Nebe ozářil velký ohňostroj

Kutná Hora - První den Královského stříbření Kutné Hory 2017 vyvrcholil večerní slavností k poctě čtyř rytířských symbolů. Dvorskou svatojánskou slavnost s hudbou a tanci doplnil rytířský turnaj. Nechyběla ani ohňová show na pódiu, za kterou publikum kejklíře odměnilo bouřlivým potleskem. Na závěr celé slavnosti ozářil nebe nad jezuitskou kolejí velkolepý ohňostroj.

OBRAZEM: Odpoledne na stříbření přineslo turnaje. Publikum bavil Henzlin Žito

Kutná Hora - Odpoledne prvního dne programu Královského stříbření Kutné Hory přineslo bohatý program. Davy diváků sledovaly turnaje, ale i soudy, které se letos nesly hlavně ve znamení soubojů na meče. Kromě toho se představil i oblíbený Henzlin Žito, který opět pobavil královskou družinu i publikum.

Šebířovští pionýři přijeli slavit do kamberské hospůdky

Kamberk /FOTOGALERIE/ - Meziobecní spolupráce funguje i napříč okresy. To potvrdila společenská akce v kamberské hospůdce, kam zavítal bývalý hudební soubor z Šebířova na Táborsku. Na dvě stě lidí se sešlo, aby si připomnělo šedesát let od vzniku šebířovského seskupení, oslavilo otevření nové galerie a poslechlo si milou, dechovou muziku.

OBRAZEM: Dětské hry hostil Čínský pavilon v zámeckém parku

Vlašim – Zábavné odpoledne si užily děti v zámeckém parku ve Vlašimi. Zadovádět si mohly na lanové dráze, nechybělo ani skákání v pytlích či házení na terč. Mladé dobrodruhy také zlákalo zastavení s bubny, kde si mohly zarámusit na speciální drumbeny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies