VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

15.11.2016

Chvojen od dávnověku až po dnešek poodhalil Václav Potůček

Benešovsko – Václav Potůček bojuje o záchranu Chvojna již dlouhá léta. Pokroků za tuto dobu dosáhl se svým týmem, ať ze stránky vědecké i rozvojové, velice mnoho. Právě on nám v rámci rozhovoru prozradil plno zajímavostí.

15.11.2016

Pro děti při adventním tržíku připraví hlídací koutek

Lensedly – Tradiční předadventní tržík se odehraje v sobotu od 9 hodin v kulturním domě. Návštěvníci se mohou těšit na vánoční ozdoby, domácí kuchyni, vánoční vazby a spousty dalšího zboží související s Vánoci.

14.11.2016

Kněžna české historické literatury čerpala inspiraci na chatě pod Blaníkem

Louňovice pod Blaníkem /ROZHOVOR/ - Zuzana Koubková již skoro dvacet let přispívá do české literatury svými historickými příběhy. Kde se vzala její chuť ke psaní a čím jí láká Podblanicko, se svěřila v rozhovoru pro Deník.

14.11.2016

Svatý Martin na koni potvrdil pranostiku

Týnec nad Sázavou - Na oblíbený svatomartinský lamiónový průvod dorazilo z města i okolních obcí přes 500 malých i velkých účastníků, kteří na sídlišti čekali na bílého koně.

9.11.2016

Neveklovská studentská organizace DOORS o sobě dává opět vědět

Neveklov – Studentská organizace DOORS, která působí v Obchodní akademii Neveklov, opět přichází na scénu, aby svou činností oživila školní prostředí, ale také aby opět pomáhala všude tam, kde je třeba.

9.11.2016

Maturitní zkoušky a praxi studenti prožili na řeckém ostrově Chalkidiki

Benešov - Střední Škola Cestovního ruchu Benešov pro své studenty v letošním roce zařídila maturitní zkoušky a praxi na řeckém ostrově Chalkidiki ve městě Sarti. Zájezdu se účastnilo jedenáct žáků a dva učitelé.

8.11.2016

Vybrat nejoriginálnější masku z průvodu byl těžký úkol

Benešov - Lampionový průvod procházející městem z Masarykova náměstí kolem židovského hřbitova pod Klášterku osvětloval v neděli navečer téměř sto převážně dětských masek.

3.11.2016

Rytíři podblanické kultury opět ožívají

Louňovice pod Blaníkem -  „Chlapi, jdem do hospody, ať se trochu zkulturníme," zasměje se Tomáš Remiš a společně s Janem Pospíšilem, Pavlem Hradeckým a Milanem Bébrem směřují do horního hostince v rodných Louňovicích pod Blaníkem. Během cesty se připojí Václav Fejtek a zanedlouho již všichni sedí se skleničkou v ruce. „Něco mě napadlo," pronese k přátelům Vít Bartoš, jakmile vkročí do hospody, a začne vysvětlovat svůj nápad…

31.10.2016

Lampionové průvody vytlačil Halloween

Voticko - Původní lampionové průvody, v dobách socialismu pořádané pod hlavičkou Národní fronty na oslavu výročí Velké říjnové socialistické revoluce, se modernizovaly na halloweenské.

29.10.2016

Náhradní oblečení alespoň pro děti je žádoucí

Hulice - Vodní dům u hráze vodní nádrže Švihov na Želivce přilákal poslední říjnovou sobotu desítky rodin, které si kromě standardní interaktivní expozice i audiovizuálních vjemů mohly domů odnést vlastnoručně vyrobené suvenýry v podobě hrnečků na dušičky.

28.10.2016

Na obnovu kulturních památek rozdělili milion

Benešov – Šest z osmi žadatelů o finanční podporu při obnově kulturních památek se podělilo o více než milion korun z resortního ministerstva.

25.10.2016

Žáci benešovských škol mají ze Slovenska velkolepé zážitky

Benešov - Sedmáci ze všech tří základních škol v Benešově se zapojili do česko-slovenského projektu, který organizovalo město Benešov s městem Partizánske, jež se nachází v Trenčínském kraji na Slovensku. 3koláci vyrazli minulý týden na dvoudenní návštěvu Slovenska.

24.10.2016

FOTO a VIDEO: Při hudebním podzimu se na ně nedostalo, zařídili se po svém

Vysoký Újezd - Varhanní koncert si v sobotu 22. října užili lidé nejen z Vysokého Újezdu, ale do tamního kostela Narození Panny Marie dorazili i posluchači z nedalekých Netvořic, Týnce nad Sázavou nebo dokonce Benešova.

23.10.2016

Předseda spolku Mezi řekami Václav Šmerák plánuje koncerty i naučnou stezku

Vysoký Újezd – Jedním z těch, kteří stojí za kulturou v oblasti obtékané Vltavou a Sázavou, je předseda zapsaného spolku Mezi řekami, Václav Šmerák z Krňan. Před koncertem ve Vysokém Újezdu v sobotu 22. října odpověděl Benešovskému deníku v sakristii kostela Narození Panny Marie na několik otázek.

19.10.2016

Retro výstava ve Vlašimi přibližuje život v socialistickém Československu

Vlašim - Jak se žilo v socialistickém Československu? Do čeho jsme se oblékali, čím jsme platili? To vše a mnoho dalšího přibližuje nová expozice Retro výstavy ve vlašimské Galerii Občanská záložna.

19.10.2016

Podzim mezi řekami občerství koncert ve Vysokém Újezdu

Vysoký Újezd – Na tradici festivalu Podblanický hudební podzim navazuje minisérie koncertů pod hlavičkou Podzim mezi řekami 2016. První z vystoupení se koná už v sobotu 22. října od 18 hodin v kostele Narození Panny Marie ve Vysokém Újezdu u Netvořic.

18.10.2016

Knihy si půjčují v benešovské knihovně i elektronické podobě

Benešov – Městská knihovna ve spolupráci s portálem e-Reading nabízí novou službu. Kromě klasických knih si registrování čtenáři mohou vybrat také z pestré nabídky titulu knih v elektronické podobě. Díky této službě mají čtenáři přístup k současné produkci českých nakladatelů, včetně novinek a bestsellerů. Projekt byl realizovaný s finanční podporou Ministerstva kultury ČR.

AKTUALIZOVÁNO
17.10.2016

Dýňobraní zpestřilo farmářský trh v Neveklově

Neveklov /NOVÉ FOTO/ - Náměstí ožilo nejen tradičním farmářským trhem, na němž regionální pěstitelé nabízí svou domácí produkci, ale v sobotu byl umocněný také Dýňobraním.

16.10.2016

V Sázavě putovali po stopách předků

Sázava – Při příležitosti Mezinárodního dne archeologie uspořádal klášter v sobotu speciální komentované prohlídky věnované archeologickému poznání dějin kláštera s nahlédnutím do běžně nepřístupných středověkých prostor, po nichž návštěvníky prováděla Soňa Hendrychová.

13.10.2016

Děti odrůstají, ale maminky se do Rodinného centra Oříšek vrací

Votice – Rodinné centrum Oříšek za tři roky od založení vyrostlo z miminka v batole. „Děti postupně odrůstají, začínají chodit do školky, ale maminky se k nám vrací a pomáhají s programem," uvedla zakladatelka dobrovolnické organizace Anna Zamazalová, která v rodinném centru připravuje programy nejen pro kmenové členky a jejich ratolesti, ale i pro širokou veřejnost.

13.10.2016

Tvořivá dílnička organizovaná knihovnou zacílila na Vánoce

Votice - Knihovna připravila pro věrné čtenáře a především čtenářky v rámci tradičního Týdne knihoven další tvůrčí dílničku.

11.10.2016

Další detektivka Davida Veselého si odbyla předpremiéru

Benešov – Detektivní vánoční povídku „Heween" chystá představit čtenářům student vlašimského gymnázia David Veselý v adventním čase, ale už minulý týden si autorské čtení v benešovské městské knihovně odbylo v komorním prostředí předpremiéru.

4.10.2016

Výstava v archivu připomíná 145 let provozu železnice v Benešově

Benešov – Státní okresní archiv do čtvrtka 27. října hostí výstavu dokumentů, fotografií a artefaktů shromážděné Františkem Kavkou o historii železnice v Benešově, která je od 3. září 1871 v úseku z Vídně přes České Velenice a Tábor do Benešova v provozu.

4.10.2016

Student přečte další svojí krimi povídku

Benešov – David Veselý, gymnazista a absolvent Základní školy Dukelská Benešov, kde nadále působí jako externí pracovník pro literární činnost, zítra bude prezentovat v oddělení pro děti městské knihovny na Malém náměstí povídku „Heween".

4.10.2016

Nový vlašimský kroužek křesťanské etiky přiblíží dětem skutečné životní hodnoty

Vlašim – Školákům a předškolákům od pěti do dvanácti let je určen nově otevřený zájmový kroužek křesťanské etiky Sboru Církve československé husitské.

29.9.2016

FOTO a VIDEO:V Čechticích připomněli otevření školy i odvlečení židovských dětí

Čechtice – Už celou pětinu století chodí čechtické děti do nové základní školy. Do té doby je kantoři učili v místním zámku, kam se škola v rozrůstajícím se městečku přestěhovala z fary už v roce 1926. Výročí založení nové školy si před budovou i přímo v ní připomněli nejen současní školáci a jejich rodiče, ale také ti, kteří do lavic usedali už v roce 1996. Mezi ně patřila i moderátorka programu oslav a také veřejnoprávní televize Jana Peroutková. Ta se do dětských let vrátila, jak sama přiznala, i díky vůni, kterou ve škole znovu ucítila.

28.9.2016

FOTO A VIDEO: Ve Voticích si českého patrona sv. Václava připomněli slavnostmi

Votice – Tradičním středověkým průvodem za účasti knížete Václava začaly ve středu 28. září v deset dopoledne ve Voticích oblíbené Svatováclavské slavnosti. Na Komenského náměstí se objevilo proti předešlým létům více stánků s obvyklou i méně tradiční nabídkou. Samozřejmě nechyběl ani bohatý kulturní program. Ten zakončil až v osm večer ohňostroj.

25.9.2016

Na České Sibiři vyjela na koleje první drezína „Vlaštovka"

Střezimíř /OBRAZEM/ - Na nejvýše položeném nádraží mezi Prahou  a Vídní se v sobotu odehrál křest první repliky pákové drezíny - „Vlaštovky" .

23.9.2016

Rataje nad Sázavou v sobotu oslaví posvícení soutěžemi

Rataje nad Sázavou - V Ratajích nad Sázavou se bude v sobotu slavit posvícení. Na sportovišti u zámku uspořádají Posvícenskou ratajskou sekeru a Ratajský medovník.

20.9.2016

Podblanická galerie oslavila kulatiny jubilejní výstavou

Vlašim – Sto sedmdesát let letos slaví jeden ze symbolů města, Vlašimská brána. Podblanická galerie, která v ní nyní sídlí, zároveň oslaví deset let existence. Obě kulatá výročí připomněl letošní ročník Podblanického plenéru. Výstava amatérských výtvarníků pod širým nebem se o víkendu koná již podvacáté. Oficiální zahájení jubilejního plenéru oznámily fanfáry trubačů z okna Vlašimské brány.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení