VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

5.9.2016

Sázavský páter požehnal křížové cestě ve Vestci

Vestec - Háj Božích radostí na jižně od obce u cesty do Bělčice má vlastní křížovou cestu, kterou nechal na rodinných pozemcích vybudovat devadesátiletý Antonín Bareš.

AKTUALIZOVÁNO
4.9.2016

Open door hospital fest byl protknutý pohodou

Benešov /FOTO, VIDEO/- Benefiční festival na podporu dlouhodobě nemocných pacientů benešovské nemocnice Open door hospital fest. Návštěvníci přispěli dobrovolným příspěvkem v minimální hodnotě 50 korun, za nějž získali originální festivalový odznáček.

30.8.2016

Děti se loučily s velkými prázdninami ve Vodním domě

Hulice - Ne každé loučení musí být smutné. Přesvědčily se o tom děti, které se přišly rozloučit s prázdninami do Vodního domu v Hulicích. Na zhruba desítku malých návštěvníků tam čekaly hry, výtvarné tvoření, mýdlová dílnička a za tmy vrchol večera, hledání pokladu.

23.8.2016

Děti se splněnými úkoly chlubily náčelníkovi indiánů

Kozmice – Indiánské léto připravovalo průběžně zhruba 15 dobrovolných hasičů asi měsíc. Jejich úsilí na hřišti vyvrcholilo v sobotu, kdy na sedmi stanovištích přivítali indiáni a indiánky 54 dětí, které v průběhu dvou hodin plnily ve skupinkách podle rozpisu různé úkoly, jejichž splnění v závěru hlásily náčelníkovi.

AKTUALIZOVÁNO
21.8.2016

Na vytvoření sošky patrona hasičů přispěli občané Střezimíře

Střezimíř - DOBROVOLNÍ HASIČI ze Střezimíře zahájili oslavy 120. výročí založení sboru u původní zbrojnice, kterou s pomocí místních řemeslníků přebudovali na malé hasičské muzeum, v němž kromě původní požární stříkačky nalezla důstojné místo soška sv. Floriana, na jejíž výrobu přispěli místní obyvatelé.

10.8.2016

Příznivci open air festivalů nepřijdou v Benešově zkrátka. Přijede Mirek Imrich

Benešov – Když klasické hudební či multižánrové přehlídky pod otevřeným nebem ve městě zanikly, což se stalo už před několika lety, jejich nástupnictví převzal trochu netradiční festival v benešovské nemocnici. Ten, pod názvem Open Door Hospital fest letos příznivce hudby, ale nejen jí, potěší celkově už potřetí.

7.8.2016

Cateringová chatka Františka Ferdinanda se možná vrátí na Konopiště

Benešov – Když zval následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este, vášnivý lovec, hosty na hony na Konopiště, myslel i na jejich žaludky. Právě proto měl v tehdejší konopišťské oboře, dnešním zámeckém parku, několik poměrně rozměrných dřevěných altánů. Ty sloužily, řečeno dnešní mluvou, jako cateringové základny. Tedy místo, kde se lovci mohli občerstvit či si odpočinout.Když mladé Československo na začátku dvacátých let minulého století rozprodávalo nepotřebný majetek zkonfiskovaný Habsburkům, prodalo i konopišťské altány. Těch prý bylo až patnáct.

7.8.2016

Při Pivních slavnostech v Úročnici se bavili malí i dříve narození

Úročnice – Při už pátém pokračování Pivních slavností mysleli organizátoři, členové Sboru dobrovolných hasičů Úročnice a tamního osadního výroku, znovu nejen na znalce či milovníky zlatavého moku.

6.8.2016

OBRAZEM: Ve městě na Sázavě se konal další Týnecký střep

Týnec nad Sázavou  - Na rockovém pódiu v Náklí a také v areálu týneckého hradu se koná další letní kulturní akce s názvem Týnecký střep.

6.8.2016

Pohodový hudební festival Čechtická lilie se koná potřiatřicáté

Čechtice – Hudební pohodu nabídne už v sobotu 6. srpna festiválek trampské, country a folkové hudby Čechtická lilie. Tradiční nesoutěžní přehlídka amatérských kapel se koná už potřiatřicáté a řadí se tak k nejstarším hudebním festivalům nejen na Benešovsku, ale i v celé republice. Hudební svátek je také vyhlášený téměř až rodinnou pohodou, která vládne setkání hudebníků a příznivců těchto žánrů. Farská zahrada, na níž se Čechtická lilie koná, nabízí účinkujícím i návštěvníkům veškerý servis, dostatek místa k sezení i ležení a do areálu mohou i čtvernožci.

27.7.2016

Keblovští hasiči slaví v sobotu 105. výročí

Keblov – Sbor dobrovolných hasičů slaví v sobotu 30. července 105. výročí založení sboru. Na louce za letním parketem směrem na Němčice budou v 11 hodin oslavy zahájené ukázkou požárního útoku provedeného v dobových uniformách družstvem SDH Mnichovice pomocí historické stříkačky tažené koňmi.

27.7.2016

Heligonkáři zamíří v sobotu do Jankova

Jankov – Sraz heligonkářů již poosmé pořádá v sobotu 30. července Občanské sdružení Dobrovolník při Domově seniorů Jankov

25.7.2016

Chotýšanští slavili soutěžemi, hudbou a zábavou

Chotýšany - Letní slavnosti si občané obce, z okolí i návštěvníci ze vzdálených lokalit užívali popáté. Sdružení přátel Chotýšan, radnice a místní spolky připravily program doslova pro celou rodinu.

AKTUALIZOVÁNO
23.7.2016

Vojenské C. a K. pluky měly u Konopiště manévry

Benešov /OBRAZEM/ - Kluby vojenské historie z celé republiky i zahraničí se podruhé sjely do Benešova, aby na Masarykově náměstí připomněly slavnostním pochodem, přehlídkou a mší historii C. a K. vojenských jednotek a uctili památku padlých vojáků.

23.7.2016

Velká soutěž o vstupenky na unikátní výstavu o Karlu IV.

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte vstupenky na jedinečnou výstavu Císař Karel IV. 1316–2016, která probíhá v Praze v Národní galerii do poloviny září!

23.7.2016

V nové rodinné pohádce Zdeňka Trošky si zahraje i zámek Líšno

Líšno – Necelý měsíc zbývá do doby, kdy nová rodinná komedie režiséra Zdeňka Trošky Strašidla, jenž se natáčela i na zámku Líšno vstoupí do kin.

19.7.2016

Hasiči výtěžek z rockové zábavy dali dětskému domovu

Bolina – Dobrovolní mladí hasiči uspořádali dobročinnou rockovou zábavu na hřišti v Bolině a celkový výtěžek 8600 korun věnovali opuštěným dětem.

17.7.2016

OBRAZEM: Jesus Christ Superstar skrápěl na Konopišti déšť

Konopiště - Slušně zaplněný amfiteátr zažil v neděli 17. července večer svou premiéru rockové opery Andrewa Lloyda Webera a Tima Ricea Jesus Christ Superstar. Pětačtyřicet let po světové premiéře.

AKTUALIZOVÁNO
14.7.2016

Sabina o prázdninách stihne zkoušky a s rockovou kapelou Skutečnou ligu

Benešov – Prázdniny vysokoškolačky Sabiny Ludányiové mají velmi pestrý průběh. Od rekreace přes vysokoškolskou zkoušku, přípravu diplomové práce a tvorbu v nahrávacím studiu po vodácký výlet po Vltavě.

10.7.2016

Pivovarskému nádvoří vládl punk a Ferdinand

Benešov /OBRAZEM/ - Pivovar Ferdinand v Táborské ulici poskytl v sobotu zázemí pro uspořádání punk rockového festivalu, při němž svoji tvorbu představilo stovkám žíznivých návštěvníků osm kapel.

AKTUALIZOVÁNO
9.7.2016

V huti František lidé spoluvytvářeli skleněnou krásu

Sázava - Ve zrenovované sklářské huti František se v sobotu 9. července odehrával Sklářský jarmark. Umění sklářských kouzelníků mohli sledovat návštěvníci hutě zblízka.

8.7.2016

Také v létě lze strávit několik hodin nad dobrou knihou

Benešovsko - Letní prázdniny jsou v plném proudu. Slunné dny svádějí k tomu, abychom si lehli někam k vodě nebo do parku a strávili několik hodin nad dobrou knihou. Máme pro vás několik tipů od nakladatelství Albatros Media.

8.7.2016

Votický "Motýl" Pavel Křížek se nestará jen o ptáky, ale teď i o babočky

Votice – Když před nějakými třiceti lety dostal Pavel Křížek od svých kamarádů přezdívku Motýl, nemohl ani jen tušit, jak moc se právě s hmyzem s pestrobarevnými křídly jednou jeho život protne. Po listopadu 1989 se ekologicky „ujetý" Křížek stal členem vlašimského ČSOP. Jenže názorové rozdíly na pomoc zvířatům přivedly Křížka až k odchodu a založení vlastní organizace – Ochrany fauny ČR (OF). Sídlo si občanské sdružení, které začínalo doslova od nuly, zřídilo v pronajatém zázemí opuštěných votických skleníků. Za pozdější ekologické projekty, například za burcující kampaň proti umírání a mrzačení ptáků na sloupech vysokého napětí, během níž se v Národním muzeu v Praze konala výstava elektrickými výboji zabitých ptáků požíraných červy, získalo sdružení ceny i mezinárodní prestiž.

AKTUALIZUJEME
5.7.2016

OBRAZEM: Křivsoudovskému ochutnávání méně známých piv opět svítilo sluníčko

Křivsoudov – Ostrý obraz a skvělý zvuk. Tak by se s moderátorským klasikem dalo popsat už sedmé pivní odpoledne v Křivsoudově. Jakýsi degustační festival s méně obvyklými vzorky piv z minipivovarů, připravili v úterý 5. července znovu členové místního fotbalového FC a opět jim při tom vyšlo vstříc i počasí. Právě to zajistilo „ostrý" obraz. O skvělý zvuk se zase postarali interpreti, které na zahradu sokolovny organizátoři pozvali.

AKTUALIZOVÁNO
4.7.2016

Za odměnu navštívili království modelové železnice

Benešov - Žáci, kteří v průběhu uplynulého školního roku úspěšně reprezentovali Základní školu Dukelská Benešov při vědomostních a sportovních soutěžích nebo jí prezentovali na veřejnosti, za odměnu před převzetím vysvědčení jeli s finanční podporou benešovské radnice na výlet do Prahy,

3.7.2016

ANKETA: Co přejete Václavu Potůčkovi k jeho významnému životnímu jubileu?

Chvojen - V kostele sv. Jakuba a Filipa prožil doslova část svého života Václav Potůček z Benešova. Proto není divu, že právě na Chvojně oslavil také své osmdesáté narozeniny. 

3.7.2016

Zachránce kostela Václav Potůček slavil osmdesátiny i zlatou svatbu

Chvojen - Osmdesáté narozeniny a současně zlatou svatbu 
s Marií Magdalenou, oslavil společně s rodinou, přáteli a známými Václav VII. Josef Potůček 
z Mezihoří, hejtman Zemské stavovské rodové unie, rodového kraje Benešov (na snímku). Setkání se ale neuskutečnilo v nějaké restauraci nebo za zavřenými dveřmi jejich benešovského bytu, nýbrž v naplněném kostele sv. Jakuba a Filipa na Chvojně a také na prostranství před ním. Důvod 
k takovému umístění byl předem jasný. Právě oslavenec totiž stál před osmnácti lety u zrodu spolku Přátelé Chvojna. Ten se zásadní měrou zasadil o záchranu kostela. Václav Potůček je stále jeho aktivním členem a společně s ostatními členy a sympatizanty, se stará o další jeho zvelebování. Dalším důvodem k výběru místa konání byla také pietní bohoslužba za Františka Ferdinanda d´Este, který na konci června 1914 zemřel společně s chotí Žofií při atentátu v Sarajevu. Mši, která se na stejném místě koná každoročně, celebroval znovu opat strahovský Michael Pojezdný společně s arciděkanem Radkem Jurnečkou.

2.7.2016

FOTO A VIDEO: Repliky historických strojů do Nesvačil nepřiletěly

Nesvačily – Desítky dospělých se svými dětmi nebo vnoučaty dorazily v sobotu 2. července na Letiště Benešov u Nesvačil kvůli jedinému – podívat se na repliky historických letadel. Čekání na jejich přílet krátil svými písničkami Štěpán Kojan. Pětice letadel měla přiletět z Mladé Boleslavi, ale nakonec nepřiletěla a zejména malí návštěvníci tuhle skutečnost nesli dost těžko. Proč letadla nedotazila, vysvětlil ředitel Letiště Benešov Vladimír Hadač.

2.7.2016

Prázdninové soboty zpestří vlašimským dětem pohádky

Vlašim – Stejně jako v uplynulých letech se mohou o prázdninách těšit děti ve Vlašimi na pohádkové léto. Sobotu co sobotu budou do vlašimského parku s kulisou zámku v pozadí přijíždět divadelníci, aby zpříjemnili dětem jejich letní radovánky. Na červenec přichystal organizátor Vlašimského pohádkového léta, Kulturní dům Blaník, celkem pět pohádkových představení.

1.7.2016

S prázdninami se do benešovského Pivovaru Ferdinand vrací punk

Benešov – Už potřetí v řadě se na dlažbě Pivovaru Ferdinand vyřádí příznivci rockové hudby. Právě pro ně totiž pořadatelé připravili na sobotu 9. července další ročník festivalu
PunkRock for Ferdinand.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení