VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SDH Zahrádka v sobotu 5. září oslaví 110. výročí

Zahrádka /LIDÉ SVATÉHO FLORIÁNA/ -Sbor dobrovolných hasičů v obci Zahrádka u Maršovic byl založený 3. března 1899 a organizačně zařazený do župy Benešovské. Až do roku 1901 nebyly však o činnosti sboru nalezeny jiné záznamy. První dochovaná písemná zpráva je až z 16. března 1902. Zakladatelem sboru byl Václav Dvořák.

26.8.2009
SDÍLEJ:

Hasiči se po brigádě v lese připravují na oslavy výročíFoto: SDH Zahrádka

První sjezd hasičů se konal 5. června 1910 v Zahrádce, za účasti 90 členů, pod vedením Františka Mušky. Hasiči se scházeli na schůzích třikrát, až desetkrát ročně se zaměřením na školení členů a to jak po stránce odborné tak i praktické. Nebylo výjimkou, že bylo ročně provedli až pět cvičení.
Velké úsilí sbor věnoval preventivní činnosti při prohlídkách obytných a hospodářských budov, zejména před sklizní obilí a topnou sezónou. V pozdější době bylo nutné zapojení sboru do brigád při údržbě výstroje a výzbroje členů, ale i samotné zbrojnice. Hasiči se rovněž podíleli na zemědělských pracích či sběru surovin. Velká pozornost byla věnovaná úzké spolupráci se sousedními sbory. Později se konala častá cvičení pro veřejnost a téměř každoročně se uspořádal hasičský ples a maškarní bál.

Zápisy například uvádí i nelichotivé záležitosti, že hasiči občas k požáru nevyjeli, neboť nebyli koně. V roce 1931 sbor za 33 tisíc korun koupil od táborské firmy Mara motorovou stříkačku o výkonu 35 HIP.

V letech 1942 - 44 byla činnost sboru v důsledku vystěhování obce přerušená. Po skončení válečných hrůz se občané vraceli do svých domovů, ale nacházeli jen torza toho, co opouštěli. Nastala doba budování a obnovy. Postupně se modernizovala i požární technika.
V roce 1956 zakoupili hasiči první televizor v obci a umístili jej do budovy tehdejšího MNV v Zahrádce. V roce 1965 byla zakoupená za 26 050 Kčs nová stříkačka typu PPS 12, výrobek SVA Havířov. Obměněná byla v roce 1970 a za dalších pět let byla pro potřeby sboru zakoupená Tatra 805. V této době došlo ke sloučení obcí pod MNV Maršovice.

Od roku 1980 byly zahájené práce na přestavbě nové zbrojnice z bývalého čp. 6 v Zahrádce. Objekt byl vykoupený a po třech letech usilovné práce členů sboru i pomoci občanů, kdy bylo odpracováno 4 600 hodin byla stavba dokončená. V roce 1993 obdržel sbor od JZD vozidlo Robur se stříkačkou PPS 12.

Za uplynulé období prošlo sborem hasičů v Zahrádce více než 100 členů, při průměrném ročním stavu 17 členů. V posledních letech nebyly zaznamenány žádné větší akce. Naposledy tomu bylo při povodní v roce 2002. Průběžně se sbor podílí na obnově zeleně a úpravě okolí podél komunikace v Zahrádce. Dále je organizovaný sběr druhotných surovin a údržba části toku Janovického potoka. Ve spolupráci s Úřadem městyse Maršovice bude provedená oprava hasičské zbrojnice.

S využitím Hasičské kroniky okresu Benešov a podkladů kronikáře Antonína Lupače k 110. výročí.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.

Autor: Ladislav Jerie

26.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Odklízení naplaveného bahna ve Vranovské Lhotě.
25

Při bleskové povodni pomáhali dobrovolní hasiči

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků
96

Rock of Sadská přilákal davy fanoušků

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Vlašim – Fotbalisté Vlašimi (pátí v tabulce) si nezahráli ve Fortuna národní lize na Jánošíky a chudým nerozdávali, a tak poslední Varnsdorf odjel na sever Čech s prázdnou a ještě zatěžkám v autobuse čtyřmi góly.

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Benešov – Bez sta tisíc korun za rovných 15 milionů si lze koupit blok domů, jehož součástí je také někdejší benešovská šatlava. Spolu s ní prodává majitel i sousední polyfunkční dům s obchody a službami a pozemek určený pro bytovou výstavbu.

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení