VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na seznamování nebyl moc čas, říká nový trenér Vlašimi

Benešov /ROZHOVOR/ – Necelý týden byla druholigová Vlašim bez trenéra. Pak naskočil k týmu po rychlém odchodu Martina Haška k ligovým klokanům Bohemians 1905, Petr Havlíček, jenž po pěti letech u dorostů Sparty Praha a tříměsíční anabázi u ligového áčka jako asistent, poprvé povede muže jako hlavní trenér. „Budu spokojený, když budeme předvádět takové výkony a mít takové výsledky, po kterých bude většina fanoušků spokojena, i když vím, že jako Benešák, to nebudu mít ve Vlašimi jednoduché," oznamuje trenér Petr Havlíček svůj cíl ve Vlašimi do zbytku sezony.

14.4.2017
SDÍLEJ:

Petr Havlíček, trenér FC Sellier&Bellot Vlašim.Foto: Deník/Pavel Šimáček

Poprvé vedete muže jako hlavní trenér a ještě druholigové. Je to pro vás výzva, když jste doposud dělat pět let dorosty ve Spartě Praha?

Samozřejmě je to výzva, nicméně nějaké zkušenosti s trénováním ,,dospělého,, fotbalu mám. Dva roky jsem měl na starost na Spartě soutěž Future league (tři české a tři německé týmy) v kategorii U17 až U23. Také jsem vedl společně s Mírou Kriegrem výběr do 23 let na Premier League cupu loni v prosinci. I krátkodobá zkušenost u áčka mi pomohla při vnímání dospělého fotbalu v roli trenéra. Tréninkový proces mezi mládeží a dospělými se moc neliší, liší se jiné věci.

Získal jste nějaká pozitiva v tříměsíční anabázi u áčka Sparty Praha, kde se vám, jako mužstvu moc nedařilo?

Měli jsme výbornou přípravu, ale nedokázali jsme výkony přenést do soutěžních utkání. Hodně mě to mrzelo, zvlášť když jsem věděl, jaký fotbal jsou kluci schopní hrát.

Negativní bylo to, že jsme to nezvládli, ale postupem času to beru pozitivně. Dalo mi to dobré zkušenosti z pohledu mezilidských vztahů uvnitř týmu. Pokud bych dostal nějakou zajímavou nabídku, chtěl bych rozhodovat o realizačním týmu sám.

Ve Vlašimi jste si ale po příchodu nechal realizační tým?

Ve Vlašimi jsem šel do prostředí, se kterým jsem souhlasil, v áčku Sparty to tak nebylo. Cítil jsem, že to nemusí být ono.

Nastupujete po úspěšném trenérovi Martinu Haškovi. Jak těžké to pro vás je, a chtěl byste v týmu něco změnit?

Vždycky je těžké na úspěšného a kvalitního trenéra navázat. Když skončil Ferguson v Manchesteru United, tak na něj také nedokázal dlouho nikdo navázat. Martin je totiž jeden z nejlepších trenérů u nás a některými lidmi hodnocen jako nejlepší v Čechách. Mně se ale jednodušeji navazuje na jeho práci, protože způsob hry, který vyznává, je hodně podobný mojí představě o fotbale. Z pohledu obranné fáze je totožný, protože jsme ho pod vedením pana Hřebíka vytvářeli na Spartě. Z pohledu útočné fáze se to trochu liší, protože mám rád trochu jiný fotbal. Martin má rád přímočarost po zisku míče a hodně rychlý přechod do útoku. V tom se stále ještě shodujeme. Ale jsou situace v utkání, kdy to tak nejde a potom tým musí udělat vše proto, aby neztratil míč a přešel do bezpečného postupného útoku.

Tréninky už jste vedl jako přípravu na sobotní zápas s Prostějovem nebo spíše na poznávání hráčů?

Nikdy jsem nezačínal uprostřed sezony, je to pro mě nové. Na velké seznamování nebyl moc čas. Hodně hráčů znám osobně dlouhou dobu. Se staršími jsem se seznámil. Je to takový rychlokurz. Týdenní náplň je přizpůsobená soutěžnímu tréninkovému mikrocyklu. Jen jsem do toho musel dát svojí představu o fotbale. Hráči se ale učí rychle a změny vnímají pozitivně, což je dobře.

Mluvil jste s Martinem Haškem o týmu?

Ano. Probírali jsme kádr, prostředí, možnosti a další věci. Byl to jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl pro Vlašim, protože Martinovi věřím.

V sobotu Vlašim čeká zápas s posledním Prostějovem a každý očekává vaši výhru. Je to pro vás zavazující nebo byste hrál raději s týmem uprostřed tabulky?

Když se hraje s posledním, tak mají hráči tendenci zápas podcenit. V tom je to nevýhoda, na druhou stranu je to výhoda, že hrajete s posledním a jste favorit. Chci hrát v každém zápase maximálně aktivně a kvalitně, nikoho nepodceňovat a nikoho nepřeceňovat.

Jakýkoliv sport je o hlavě. Když jí má hráč správně nastavenou, tak se to pozitivně projevuje i v zápasech. Jak pracuje novému trenérovi Vlašimi před zápasem s Prostějovem?

Kluci prošli nepříjemným obdobím, kdy jim ze dne na den odešel oblíbený a kvalitní trenér a nevěděli, co bude. Jeden zápas vedl Míla Brožek a pak jsem přišel já. Momentálně jsou kluci naladěni hodně dobře, pracují výborně v trénincích, v jejich očích je vidět touha a hlad po dobrých výsledcích. A tak věřím, že to bude, v pořádku. Jejich síla dodává sílu i mně a proto věřím, že utkání zvládneme.

Sestavu již máte v hlavě?

Představu již mám. Kulhánek má čtyři žluté a Tusjak skoro celý týden netrénoval, takže některé změny asi přijdou.

Spíte v této době dobře?

Daleko líp než před dvěma měsíci.

Jste mladý trenér (33 let) a je docela zajímavé, že v týmu nemáte ani jednoho svěřence, který by byl starší. Musí vám hráči vykat nebo můžou i tykat?

Když jsem se díval na soupisku, tak jsem se zasmál, že jsem nejstarší. Donutilo přemýšlet nad problematikou vykání a tykání. Nakonec jsem usoudil, že je důležitější vztah mezi hráčem a trenérem, protože ve spoustě cizích jazyků není tykání a vykání. Při seznámení jsem klukům řekl - pokud uznáte za vhodné mi tykat, tak mi tykejte a pokud vykat, tak vykejte. Je mi to jedno, jde mi náš o vzájemný vztah.

Martin Hašek se občas zapojoval do tréninků. Co vy?

Teď ani ne, je nás dost, není potřeba, ale třeba někdy přijde čas. Báčko ale mám rád a klidně si ho s klukama dám, když bude příležitost.

Měl jste už nutkání zkusit trénovat muže a posunout se tak už od dorostu výš?

Práce u mládeže je malinko jiná než u dospělých, ale mám jí rád, protože člověk zůstává pořád mladý tím, jak řeší jejich problémy. Vůbec se nebráním tomu pracovat s mládeží celý život. Toto beru jako spolupráci Sparty s Vlašimí, která tak trochu zodpovídá za roli trenéra ve Vlašimi. Jednou z možností jsem byl já. Nabídku jsem přijal, protože podmínky vypadaly dobře. Beru to jako zkušenost, kterou později budu moct uplatnit. Třeba zase v mládežnickém fotbale. Kdo ví?

Hrajete ještě krajský přebor v Poříčí nad Sázavou a na jaře jste sehrál zatím jeden zápas v Novém Strašecí. Díval jste se, zda si ještě zahrajete?

Zatím jsem to neřešil.

Jste výborný střední záložník. Nechybí vám to proběhnout se, a zapomenout a jiné problémy?

Na podzim mě hra hodně bavila a tak mi to, trochu chybí. Teď ale chci, aby byla Vlašim úspěšná, a ostatní musí jít stranou.

Dělá vám problém mediální humbuk, který se poslední dobou strhnul okolo vás?

Pořádně jsem si toho nevšiml. Vůbec ale nejde srovnat, když jsem byl jako asistent v áčku Sparty. I když jsem tolik nebyl vidět a největší zodpovědnost měli David Holoubek a Tomáš Požár, tak jsem cítil zodpovědnost za celkový herní projev a byl pod tlakem. Kdo to nezažil v tak velkém klubu, tak si to pravděpodobně nedokáže představit.

Jaký je pro vás fotbalově nejbližší světový tým?

Mám rád komplexní fotbal, ze všech pohledů - účinný a účelný. Základem je, aby měli hráči, co nejlépe propracovanou obrannou fázi a obranné chování. Tu má nejlíp na světě propracovanou pan Hřebík, ze kterého vychází Martin Hašek. Z jeho myšlení, vycházíme i na Spartě, což podporuji maximálně. V útočné fázi je to z mého pohledu mix. Na jedné straně Barcelona, která umí držet míč, tak aby ho neztratila, v rychlém protiútoku Real Madrid nebo Dortmund. V loňské sezoně Leicester nebo Atletico Madrid. Fotbal vnímám tak, že se využívá volný prostor, a pokud je obsazený, tak si ho musím najít někde jinde.

S čím byste byl spokojený na konci sezony?

Budu spokojený, když budeme předvádět takové výkony a mít takové výsledky, po kterých bude většina fanoušků spokojena, i když vím, že jako Benešák, to nebudu mít ve Vlašimi jednoduché.

Autor: Pavel Šimáček

14.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výstavu "Starej se" připravila Farní charita ve Vlašimi ke svému 25. výročí.
17

Venkovní výstava ukazuje život seniorů

Ilustrační foto.

K vrcholům turistické sezony bude patřit příjezd harleyářů

Zákaz kouření kontrolují u škol i na nádraží

Benešovsko - Protikuřácký zákon platí více než čtvrt roku a nyní již mohou kuřáci i restaurační provozovny dostat za porušení nařízení pokutu. Doba, kdy mohli kuřáci kouřit alespoň na zahrádkách restaurací a hospod, nenávratně skončila. Blíží se zima. Milovníci cigaret se proto budou muset, chtě nechtě, přesunout před provozovny.

Podzimní svátek hudby navštíví špičkoví umělci

Benešovsko - Tradiční setkání přátel hudby na Benešovsku začíná. Festival Podblanický hudební podzim 2017 bude zahájený 22. září v 19 hodin v Kulturním centru v Benešově.

KRÁTCE: Zadýcháváním se budou zabývat v nemocnici zdarma

Benešovsko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení