VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Frňka: Z těžké kolínské štace na Žižkov

Kolín – Na podzim vedl fotbalisty FK Kolín nedávno asistent kouče Vlašimi Petr Frňka. Úspěšně, i díky vlašimské pomoci je Kolín na druhém místě divizní tabulky. Frňka, jenž v klubu musel řešit i mimosportovní problémy, hlavně s některými fanoušky, je nyní na odchodu – Roman Nádvorník si ho sebou bere do prvoligové Viktorky Žižkov.

14.12.2011
SDÍLEJ:

Roman Nádvorník (vpravo) a asistent Petr Frňka.Foto: Foto: Deník/Pavel Šimáček

Po podzimu se Kolín nachází na druhém místě tabulky. Je to podle vašich představ?

Na začátku sezony jsem dostal od vedení klubu jasné zadání, postup do ČFL. Jenže s původním kádrem to byl nereálný cíl. Tým se ale povedlo vhodně doplnit a rovněž pomocí spolupráce s Vlašimí jsme vybudovali mužstvo, které má vysokou hráčskou i lidskou kvalitu a tím pádem i oprávněnou ambici na postup myslet. Jsme na postupových příčkách a je to dobrá výchozí pozice pro jarní část soutěže.

Kolín před začátkem sezony navázal spolupráci s Vlašimí. Stal se její farmou. Jak hodnotíte s odstupem času toto spojení?

Otázka spolupráce s Vlašimí je téma samo pro sebe. Rozdělil bych tuto odpověď do několika reakcí:

a) Všichni, kdož se o fotbal v Kolíně zajímají, dnes přece vědí, že jsem se stal trenérem Kolína právě na – no řekněme doporučení Vlašimi. Přesto si troufám tvrdit, že s ohledem na ambice klubu a jasně formulovaný a definovaný cíl pro tento ročník – postoupit do ČFL, je tato spolupráce velice důležitá, až klíčová.

b) Vnímal jsem ale současně mnoho negativních postojů ze strany fanoušků vůči této spolupráci, vůči hráčům z Vlašimi a nakonec i vůči mně ještě před tím, než jsme v létě vůbec poprvé vyběhli společně k prvnímu tréninku. Toto negativní klima ze strany veřejnosti se táhlo jako nit celou podzimní sezonou. Jindra Stejskal přitom byl naším asi nejlepším hráčem a dívat se na něj na hřišti lidi musí bavit. Alespoň ty, kdož nemají předsudky. Pavel Borkovec a Honza Jícha (přidal se k nám v závěru podzimní části) dávali důležité branky. Trénovali s námi celou dobu a byli normální součástí týmu. Všichni přinesli do týmu kvalitu a na postech, kde nastupovali, nebylo lepších hráčů. Upřímně, strašně mě mrzelo hlavně za kluky, kteří si četli web, že na ně není nikdo zvědavý. Přitom všichni tito kritici, kteří nemohli přijít klukům z Vlašimi na jméno a chuť, v pohodě toužili opět v týmu vidět předešlé hráče, které milovali, jako jsou Svoboda, Třešňák, Zdeňka, Horejc, Franc apod. To jim nevadilo, že kvůli nim seděli jiní hráči (Kolína) na lavičce náhradníků? Fakt to nepochopil nikdo z nás. Není to nic osobního, pouze konstatování.

c) Pokud jsme si brali nějaké hráče, vždy to bylo po dohodě s trenérem Nádvorníkem a tak, aby nahradili naše zraněné borce, nebo ty, kdož byli z formy. Hráči, kteří přišli, nám vždy pomohli a obstáli: Krameš, Vukovič, Radosta.

d) Spolupráce musí být vyvážená a respektovat potřeby obou klubů. Tzn. že Kolín nikdy nebude a ani neměl být (za mého působení) béčkem Vlašimi. Je třeba vyvážit potřeby Vlašimi, která poskytla všechny hráče zdarma - Borkovce, Stejskala, Císaře. Kolín bez poplatků za hostování získal neoddiskutovatelnou nadstandardní kvalitu. Na druhou stranu Vlašim potřebovala, aby hráči jejího širšího kádru měli také zápasové zatížení. Proto byli posílání do Kolína. Snažili jsme se to nějak vybalancovat. Tato rovnováha je však křehká a je to téma spíše pro vedení klubu než pro mě. Z mého pohledu je pro FK Kolín spolupráce jednoznačně výhodná.

e) Vnímal jsem mnoho reakcí a komentářů na fanouškovském fóru, že kvůli spolupráci s Vlašimí nedostávají šanci místní hráči a odchovanci a že na hráče Vlašimi nikdo není zvědavý. Naštěstí všichni borci věděli, že vždy dám šanci těm, kteří budou nejlépe pracovat v tréninku, budou mít nejlepší sportovní formu a budou týmu největším přínosem. To byla totiž jedna z prvních věcí, kterou jsem jim sdělil a nikdy neporušil. Vždy rozhoduje kvalita, nikoli sympatie!

Stalo se třeba někdy, že jste si vybral pro konkrétní zápas hráče a vedení Vlašimi vám ho nepustilo?

Spolupráce nefunguje tak, že my si hráče vybíráme. Od trenéra Nádvorníka jsme dostali k dispozici určité hráče, kteří by s námi mohli jet a buď jsme si je vzali, nebo ne. Bylo to celkem prosté a snad to konečně vnese i trochu klidného spaní všem, kteří jsou proti Vlašimi.

Míříte na Žižkov k Romanu Nádvorníkovi, s nímž jste vedl Vlašim. Zprvu to ale bylo jen na dvě utkání podzimu?

Takto to podávala média. Pokusím se to vysvětlit, aby to bylo srozumitelné. Vše záleželo na dohodě mezi Vlašimí a Viktorkou. Roman Nádvorník a poté potažmo i já od něj jsme dostali nabídku na dlouhodobou spolupráci. Roman byl v té chvíli ještě trenérem Vlašimi a chtělo to nějaký čas, než se kluby mezi sebou dohodnou. Naše angažmá nebylo nijak limitováno dvěma soutěžními zápasy, a pak se uvidí. To by bylo od managementu trochu nekoncepční a nebojím se říci nesmyslné. V pátek se kluby dohodly a již zde není tedy žádná překážka.

Nebál jste se, že Viktorka oba zápasy prohraje a vedení klubu o vás nebude mít dále zájem?

Nebál. Víte profi fotbal je to, kam všichni trenéři jako já míří. Deset let tvrdě pracuji, studuji, jezdím na stáže do zahraničí, vzdělávám se proto, abych na této úrovni mohl pracovat. Zde se nesmíte bát. Musíte přijímat výzvy a těm čelit. Fotbal není vlastně o ničem jiném než o výzvách. Mám je rád. Kdo by si kdy pomyslel, že obyčejný kluk jako já, který nikdy nehrál ligu, bude jednou na této úrovni trénovat. Inspirací mi byli trenéři jako Dušan Uhrin ml., nebo v hokeji Slavomír Lener.

Autor: René Volf

14.12.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

FNL, Vlašim - Varnsdorf 4:1.
9

Bodnutí Fenina rytíře rozzlobilo

Objekty kolem benešovské šatlavy si můžete koupit

Benešov – Bez sta tisíc korun za rovných 15 milionů si lze koupit blok domů, jehož součástí je také někdejší benešovská šatlava. Spolu s ní prodává majitel i sousední polyfunkční dům s obchody a službami a pozemek určený pro bytovou výstavbu.

Do tiché země vtrhli jako vichřice

Benešovsko /OBRAZEM/ - Na břehu řeky roste tráva ostřice, prý přišli včas, však vtrhli jako vichřice, nad tichou zemí vrčí netopýři a národ němý tlučou oficíři. Ke slovům písně Karla Kryla Jeřabiny nelze ani po 49 letech od okupace Československa vojsky pěti komunistických zemí, nic vytknout. Přesně totiž vystihují atmosféru té doby.

Válečný řev a řinkot zbraní. Taková byla raně středověká bitva

Brdečný - Malá osada Brdečný u Neveklova přivítala o víkendu nespočet nadšenců do historie. Raně středověká bitva Rogar neboli Pojídači mrtvých předvedla příchozím život v minulosti, ale také především raně středověké bitvy.

OBRAZEM: Festival Exploration si užily tisíce fanoušků

Benešov - Dlouho očekávaný festival elektronické hudby v Táborských kasárnách v Benešově skončil. Exploration za uplynulé dva dny ale navštívilo tisíce lidí. Mezi fanoušky byla slyšet jak čeština, tak i angličtina, němčina, francouzština nebo maďarština.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení