O překvapení se postaral především Kolín, který jako vůbec první tým v ročníku odvezl tři body z Vltavínu. Přičinil se tak o zdramatizování situace na čele tabulky. Nejlepším krajským týmem se při zaváhání Králova Dvora s Žižkovem staly Zápy, které doma otočily přímý souboj o třetí příčku s Domažlicemi a na vedoucí dvojici ztrácejí šest bodů. Nejhůře se bude zimovat Čáslavi, která výsledkovou krizi nezlomila ani v důležitém utkání se Štěchovicemi a zůstává předposlední.

Před pěti zápasy si kolínští fotbalisté vyšlápli na vedoucí Chrudim, pak se jim dařilo se střídavými úspěchy, v pražských Holešovicích se ale na závěr podzimu opět blýskli. Vltavínu připravili góly Štočka a Jukla teprve druhou podzimní porážku. „Dobrou organizovanou hrou jsme dokázali vyhrát. Pomohlo nám ale i štěstí, kdy při prvním gólu udělal domácí brankář hrubou chybu," připomněl po utkání trenér vítězů Tomáš Staněk úvodní trefu, před kterou Štoček v závěru poločasu vystihl kličku gólmanovi Hlaváčovi a jež určila ráz zbytku utkání. Hosté se mohli soustředit na obranu a v nastavení výhru dokonce ještě zvýraznili.

Králův Dvůr zaznamenal druhou domácí porážku v řadě, přestože proti Viktorii Žižkov vedl už dvoubrankovým rozdílem. Jenže Pražané ve druhém poločase po změně herního systému potvrdili dobrou formu posledních kol a výsledek otočili. Na svědomí to měl především Josef Marek, autor všech tří gólů hostí. Takovou porci v jediném utkání dostal celek z Berounska vůbec poprvé v sezoně.

Na třetí místo se posunuly Zápy. Jejich soupeř z Domažlic šel zkraje druhého poločasu zaslouženě do vedení. Kalivoda ale z penalty svou jedenáctou brankou v sezoně vyrovnal a další ex-ligový hráč Pavlík pak dalekonosnou střelou otočil vývoj. „Na těžkém terénu a za místy nepříznivého počasí to byl proti kvalitnímu soupeři více boj než fotbal. Nebyli jsme asi lepší, ale šťastnější. Šlo spíše o remízový zápas," přiznal trenér domácích Michal Mašek.

Vítězně zakončil podzim také druhý tým z Prahy – východ. Jirenským k upevnění šesté příčky stačila v Tachově, kde se hrálo na umělce, Melechovského gólová hlavička z 19. minuty. Jejich soupeř vyšel už počtvrté v řadě střelecky naprázdno.

V duelu střelců se smál mazák Holub
Podobně jako v první lize došlo také v ČFL na přímý souboj dvou nejlepších střelců soutěže. Dobrovický Marek Volf se svým třináctým podzimním gólem dotáhl na chrudimského Lukáše Kopeckého, který v utkání vyšel naprázdno. Jenže body zůstaly po divokém výsledku 5:3 na východě Čech. Osudná se hostům stala pětiminutovka, během níž ve druhém poločase třikrát inkasovali. Do té doby totiž dokázali na vedení soupeře dvakrát odpovědět. Hattrickem se s domácím dresem rozloučil zkušený Radim Holub. Hosté mohou být s podzimem jako nováček i tak spokojení, jsou desátí.

Benátky na svém hřišti předčily soupeře bodujícího v sedmi předešlých kolech. Podobně jako v minulém utkání si i proti Unionu 2013 vytvořily množství šancí. I „pouze" dvě proměněné ale tentokrát stačily. O (ne)produktivitě domácích po utkání mluvil i trenér hostí Pavel Medynský: „První poločas byl z naší strany strašidelný. Úplně s přehledem jsme mohli prohrávat 0:4. Soupeř nás šetřil, respektive nebyl schopný vstřelit branku. Zaplaťpánbůh za to, že jsme prohráli jen 0:2, protože náš výkon nebyl dobrý."

V jediném, zato velmi důležitém krajském derby Štěchovice odvezly všechny body z Čáslavi. Domácí si cestu za přerušením aktuálně už sedm zápasů trvajícího bodového půstu zkomplikovali vyloučením Váni ještě před poločasem za vražení do soupeře. Domácí už v té době prohrávali po smolném momentu brankáře Kovaříka a ve druhém poločase je soupeř z penalty dorazil druhým gólem.

V nedělním utkání se Benešovu podařil vítězný obrat proti výše umístěnému Písku.

16. kolo (19. hrané): Benátky n. J. – Union 2013 2:0 (1:0, 40. Borovička, 63. Škarecký), Zápy – Domažlice 2:1 (0:0, 69. Kalivoda z pen., 79. Pavlík – 49. Mužík), Králův Dvůr – V. Žižkov 2:3 (2:0, 4. Kraus, 20. Volešák – 47., 61. a 75. Marek), Tachov – Jirny 0:1 (0:1, 19. Melechovský), Chrudim – Dobrovice 5:3 (2:2, 4. z pen., 61. a 64. Holub, 23. Rybička, 66. Řezníček – 28. a 76. Osvald, 20. Volf), Loko Vltavín – Kolín 0:2 (0:1, 43. Štoček, 90. Jukl), Benešov – Písek 2:1 (1:1, 35. Štancl, 66. Laštovka – 8. Řezáč), Čáslav – Štěchovice 0:2 (0:1, 32. Švejda, 70. Laušman z pen. ČK: 34. Váňa - Č.), Táborsko B – Most 3:1 (1:0), Brozany – Převýšov 0:2 (0:2).

Podzimní tabulka1. Vltavín 19 12 2 3  2 ­45:18 43
2. Chrudim 19 13 2 ­0  4 40:20 43
3. Zápy 19 10 3 1­  5 32:22 37
4. Králův Dvůr 19  8 5 ­2  4 25:16 36
5. Domažlice 19  9 3 2­  5 34:27 35
6. Jirny 19 10 1 3­  5 34:33 35
7. Vikt. Žižkov 19 10 0 ­3  6 36:22 33
8. Převýšov 19 10 1 ­0  8 31:23 32