VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlodějíčkům začínají žně

BENEŠOV - Benešovská městská i republiková policie má kalup. Denně řeší krádeže

13.11.2007
SDÍLEJ:

Pokladny. Právě tam zlodějíčci číhají, až spatří peněženku. Pak stačí využít chvilkové nepozornosti zákazníka a sebrat ji z pásu nebo nákupního košíku. Popřípadě vytipovanou oběť sledují k autuFoto: Deník/ Juloe Filipová

Jak často nyní vyjíždí policie k ohlášeným případům krádeží v obchodech nebo okradení nakupujících?
„Denně. Například teď v pátek i několikrát,“ konstatoval velitel městských strážníků Vladislav Janák, podle něhož se zhruba 80% případů týká krádeže zboží z regálů nebo jeho vynášení z obchodu bez placení. Zbytek tvoří okrádání nakupujících zlodějíčky.
Za poslední tři měsíce eviduje benešovská městská policie 24 případů. U krádeže zboží se většinou vzhledem k hodnotě odcizených věcí do 5000 korun jedná o přestupek.
„Zloději zpravidla ani na zaplacení pokuty na místě nemají peníze, takže se to předává k přestupkovému řízení,“ upřesnil Vladislav Janák.
Vymahatelnost sankcí je ovšem velmi sporadická. „Evidujeme notorické neplatiče pokut. Jeden jich má už jedenáct, další známá firma pět,“ dodal. Radnice nemá po zpravidla sociálně nepřizpůsobivých občanech bez majetku šanci peníze vymoct, takže pak z pokladny zaúčtovaný a nezaplacený dluh odepíše.
K republikové policii se dostanou zpravidla oznámení občanů, pokud škoda převýší 5000 korun a krádež se týká i platebních karet, jechž zcizení a případné použití je samostatně kvalifikovaným trestným činem.
„V tomto období jsou každoročně hlášené krádeže kabelek, peněženek a dokladů. Pachatelé si ke své nekalé činnosti vybírají místa, kde se soustřeďuje větší množství lidí, jako jsou prostředky městské hromadné dopravy, obchodní domy, tržnice nebo menší obchody, kde se tvoří fronty,“ poznamenala mluvčí benešovského ředitelství PČR Zuzana Stránská, podle které využívají pachatelé momentu, kdy je nakupující zaujat vybíráním zboží a nevěnuje náležitou pozornost své kabelce či nákupní tašce.
„Kapsáři jsou ve svém počínání rychlí a šikovní. Člověk ani nepostřehne, že je právě okraden,“ dodala mluvčí a přidala několik preventivních rad: „Pokud člověk nechce být okradený, měl by dodržovat určité zásady. Sobě, svému okolí a zavazadlům věnovat náležitou pozornost. Nákupní tašky a kabelky neodkládat do nákupního vozíku, na prodejní pult či při zkoušení zboží na zem. Kabelky pověšené přes rameno by ženy měly nosit vždy uzavřené, těsně u těla, s rukou na zapínání. Vhodnější jsou zavazadla se složitějším způsobem uzavírání. Zloději se tím ztíží provedení krádeže nebo ho to od jeho úmyslu může odradit. Pánové by v žádném případě neměli nosit peněženky v zadních kapsách kalhot. Peníze, doklady a další cenné věci není vhodné ukládat do zadních kapes baťůžků. Tato místa totiž majitel zavazadla nemá dostatečně pod kontrolou. Rovněž tak není dobré nosit u sebe zbytečně velkou finanční hotovost.
Postačí jen nutná suma peněz. Pokud dojde k odcizení kreditní karty, šekové knížky či sporožirové karty, je nezbytné o tom co nejdříve informovat pobočku spořitelny nebo banky a doklady zablokovat. Lidé by neměli zapomínat ani na své mobilní telefony. I ty se stávají terčem zlodějů. Rovněž tak při rozměňování peněz by měl být člověk velmi opatrný. Špatné zkušenosti mají i některé prodavačky. Ve snaze zákazníkovi pomoci a rozměnit mu peníze nakonec zjistily, že jím vlastně byly okradeny.“
Co mají všechny případy společné? „Lidé podceňují pravidla bezpečného chování a na své věci si nedávají dobrý pozor. Odkládají je na místo, odkud není problém je odcizit. Například kabelky a tašky odložené v nákupních vozících zloděje přímo vyzývají, aby si pro ně sáhli,“ doplnila Zuzana Stránská.

Z policejních svodek

středa 29. srpna, 18.10 – 18.10
Neznámý pachatel odcizil v OD Kaufland v Benešově z igelitové tašky, kterou měla poškozená (nar. 1977) při nákupu pečiva u sebe, peněženku. V ní se nacházely občanský a řidičský průkaz, kartička pojištěnce, platební karta VISA i Makro a finanční hotovost. Způsobená škoda dosáhla 5750 korun.


úterý 25. září, 10.00 - 11.00
Neznámý pachatel v OD Plus v Benešově odcizil z kabelky, kterou měla poškozená (nar. 1974) stále při sobě, mobilní telefon Samsung za 2500 korun.


úterý 2. října, 9.15 - 9.30
Dosud neznámý pachatel využil v obchodě nepozornosti nakupující ženy. Odcizil z otevřené kabelky, kterou měla poškozená při sobě, peněženku, v níž se nacházela finanční hotovost ve výši 11 700 korun, občanský průkaz, kartičku VZP na jméno poškozené a dvě platební karty. Jednáním byla poškozené (nar. 1961) z Čerčan způsobena celková škoda ve výši 12 400 korun.


čtvrtek 18. října 18.00 – 19.00
Neznámý pachatel odcizil v OD Kaufland v Benešově pánskou koženou kabelku s doklady, kreditní kartou a peněženkou s finanční hotovostí ve výši 24 tisíc korun. Poškozený si dal nákupního vozíku svou pánskou kabelku s pouzdrem, kde byly veškeré osobní doklady, zbrojní průkaz, dva průkazy zbraně, platební karta , doklady k OMV a doklad k přívěsnému vozíku a dále byla v pánské kabelce černá pánská peněženka s hotovostí 24 tisíc korun. Krádež se podle poškozeného stala buď na parkovišti, nebo u květinářství.


neděle 4. listopadu 14.00- 14.20
Neznámý pachatel v OD Kaufland v Benešově na Červených Vrškách odcizil cizinci (nar. 1970) ze zadní kapsy kalhot peněženku s občanským a řidičským průkazem, osvědčením o registraci vozidla a finanční hotovostí ve výši 300 Euro. Jednáním způsobil celkovou škodu ve výši 8 079 korun. Poškozený na krádež přišel až poté, když si nákup přendal z nákupního vozíku do auta a šel vozík vrátit k prodejně.

13.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní víkendové fotbalové výsledky

Známá zpěvačka se nebála a poslední písničku odzpívala mezi diváky.
58

OBRAZEM: Monika Absolonová zazpívala svůj největší hit mezi diváky

Incident na hřišti přinesl dvě červené

Benešov – Třetiligový fotbalový zápas mezi Benešovem a Zápy přinesl po půlhodině hry málo vídanou rvačku, kdy se do sebe pustili domácí Petr Ježdík s hostujícím Valentou, do které se připletl domácí Laštovka a padnul na Valentu. Po následné strkanici zbytku hráčů, vytasil rozhodčí Klupák červenou kartu pro Valentu a Laštovku, Petr Ježdík vyšel k překvapení všech s čistým štítem.

OBRAZEM: Svatý Václav popřál českému národu k lepším zítřkům

Louňovice pod Blaníkem - Svatý Václav ještě v hoře Blaník zůstane. Čechy zatím pomoc, podle něj, nepotřebují. Alespoň to řekl obecenstvu v Louňovicích pod Blaníkem, když zahájil každoroční Svatováclavské slavnosti. Na přání, aby se Čechům dobře dařilo, ale neopomněl.  

Redaktor počasí Michal Žák seznámil Vlašimské s extrémy v počasí

Vlašim - Noc vědců ovládla vlašimskou hvězdárnu v pátek 22. září od 17 hodin. Hlavním bodem programu byla přednáška redaktora počasí z České televize Michala Žáka. Ten přítomné seznámil s extrémy v počasí.  

KRÁTCE: Uvidí výcvik psů i zásahy hasičů

Benešovsko - Co se děje na Benešovsku?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení